Zbuduj zasięg i częstotliwość w 6 sekund dzięki Bumper Video Ads

Zbuduj zasięg i częstotliwość w 6 sekund dzięki Bumper Video Ads
Od maja 2016 roku w kampaniach video prowadzonych na YouTube możemy wykorzystać format reklamowy, Bumper Video Ads. To niezwykle szybki i skuteczny sposób, by w krótkim czasie zbudować zasięg oraz częstotliwość w kampanii reklamowej.
O autorze
3 min czytania 2017-07-24

fot. unsplash.com

Kilka słów o Bumper Ads

Format Bumper Ads to nic innego jak krótka reklama video trwająca do 6 sekund, której ze względu na swoją specyfikę nie można pominąć jak tradycyjnej reklamy typu TrueView in stream. Jej wyświetlenie może nastąpić w ramach platformy YouTube lub w aplikacjach i na stronach partnerskich sieci reklamowej Google. Pojawia się przed, w trakcie lub po innym materiale video. Rozliczenie za reklamy typu Bumper Ads opiera się na liczbie impresji pozyskiwanej przez reklamę, a opłata następuje za każde 1000 wyświetleń reklamy (rozliczenie CPM – cost per thousand impressions).

Ciągły wzrost ruchu mobile a formaty reklamowe

Segment użytkowników urządzeń mobilnych wciąż się rozwija – według danych z raportu sporządzonego przez wearesocial.com, od stycznia do września 2016 liczba unikalnych użytkowników mobile wzrosła o ponad 1 mln userów, co w efekcie daje niemal 2/3 populacji aktywnie korzystającej z telefonów komórkowych*. Coraz więcej osób jest stale dostępnych online, czy to korzystając z poczty w telefonie, czy też używając komunikatorów lub sieci społecznościowych w sytuacjach codziennych. Obserwując te tendencje nie sposób nie zauważyć, że kanał mobile jest kolejną drogą dotarcia do potencjalnych klientów z komunikatami marketingowymi, naturalnym więc jest kreowanie nowych, dedykowanych pod tę kategorię formatów reklamowych.

Bumper Ads a użytkownicy mobilni

Charakterystyczne cechy Bumper Ads sprawiają, że format ten jest wręcz idealny, by koncentrować się na użytkownikach mobilnych – krótkie, treściwe reklamy bez możliwości pominięcia, pojawiające się przy contencie video, który według statystyk YouTube** już w ponad połowie przypadków jest odtwarzany za pomocą smartfonów lub tabletów. Zestawiając taki materiał reklamowy z tradycyjnymi bannerami, bardzo łatwo o ocenę, który z nich lepiej sprawdzi się w przypadku ruchu mobilnego. Reklamy graficzne nie są optymalnym rozwiązaniem dedykowanym dla użytkowników korzystających z urządzeń przenośnych – na małych ekranach sprawdzają się mniej skutecznie, nie są czytelne w takim samym stopniu jak w przypadku komputerów czy laptopów, które dysponują większymi matrycami.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Co dają reklamy Bumper Ads reklamodawcom?

Kiedy reklamodawca chce dotrzeć ze swoimi komunikatami do jak największego grona użytkowników, musi zastanowić się nad strategią doboru mediów i reklam, a także stworzyć trafne i interesujące treści, które poza zasięgiem zbudują także świadomość marki u internautów. Ze względu na specyfikę platformy YouTube – jej ogromną liczbę użytkowników oraz treści video o zróżnicowanej tematyce – kampanie video mają zazwyczaj charakter zasięgowy. Trudniej tutaj o wywołanie konkretnych działań, stanowiących wartościowe konwersje, natomiast w łatwy sposób można dotrzeć do dużej liczby odbiorców stanowiących grupę docelową kampanii.

Ze względu na liczne metody kierowania reklam do odbiorców można z powodzeniem docierać precyzyjnie do ściśle ustalonych grup docelowych kampanii. Do wyboru reklamodawca ma poniższy zbiór opcji targetowania :

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • kierowanie demograficzne, uwzględniające płeć, wiek, status rodzicielski czy wielkość dochodu gospodarstwa domowego, charakteryzujące grupę docelową kampanii;
  • kierowanie na zainteresowania, uwzględniające kategorie odbiorców zainteresowanych daną tematyką, które zaś pozwala wyświetlać reklamy danej grupie w dowolnym momencie przeglądania treści w serwisie YouTube lub w sieci reklamowej;
  • kierowanie na tematy, określające tematykę innych materiałów video, przy których reklamodawca zdecyduje pokazać swoją reklamę;
  • kierowanie na słowa kluczowe, pozwalające określić konkretny zakres tematyczny contentu video, przy którym reklamodawca chciałby wyświetlać swoją reklamę;
  • kierowanie na konkretne miejsca docelowe, stanowiące unikalne witryny w sieci reklamowej, kanały, filmy lub aplikacje mobilne;
  • kierowanie oparte na remarketingu video, polegające na docieraniu do użytkowników, którzy w przeszłości dokonywali różnych interakcji z filmami reklamodawcy lub jego kanałem YouTube.

Liczne metody dotarcia do target grupy w połączeniu z prowadzeniem kampanii video oraz wykorzystaniem w niej Bumper Ads w prosty sposób umożliwia osiąganie pożądanego zasięgu oraz częstotliwości odtworzeń wśród tych internautów, na których najbardziej zależy reklamodawcy.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Dlaczego jeszcze warto wybrać Bumper Ads do budowania zasięgu i częstotliwości?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których warto wdrożyć ten krótki format reklamowy w portfolio działań na rzecz reklamodawcy.

Po 1. Cechy reklamy stanowią o wielu jego atutach:

  • krótki czas trwania nie wywoła znużenia lub irytacji w użytkowniku, który oczekuje na właściwy materiał video,
  • w trakcie trwania reklamy internauci nie mogą pominąć reklamy, zatem ich uwaga nie skupia się na poszukiwaniu przycisku przewijającego, lecz koncentruje się na treści reklamy,
  • materiał treściwy powinien zainteresować i zaintrygować użytkownika, przez co może zostać osiągnięty cel świadomościowy.

Po 2. Bumper Ads mogą stanowić ciekawe dopełnienie kampanii „właściwej” – ze względu na ich charakterystykę, jaką jest krótki czas trwania reklamy, temat powinien zostać „ugryziony” w sposób interesujący dla przedstawicieli grupy docelowej, co może przełożyć się na ich późniejsze zaciekawienie oraz dalsze oddziaływanie za pośrednictwem innych kanałów online, stanowiących „core” prowadzonej kampanii. Ponadto kampania z wykorzystaniem krótkiego formatu video pozwoli zyskiwać ruch wśród użytkowników mobilnych, co w tym wypadku może okazać się znacznie prostsze i tańsze od działań prowadzonych na innych kanałach.

Po 3. Dodatkowym atutem Bumper Ads jest uzyskiwany koszt impresji, który pozwali przy niskich budżetach na pozyskanie dużej skali ruchu. Model rozliczenia CPM daje możliwość osiągania bardzo korzystnych cen za wyświetlenie reklam – często nie przekraczają one nawet grosza, w związku z czym nawet reklamodawcy z niewielkimi budżetami są w stanie wygenerować zasięg oraz dotrzeć do dużej liczby użytkowników.

Chcąc zatem efektywnie budować świadomość marki, warto zainwestować w kampanię prowadzoną na YouTube. Bumper Ads to doskonałe rozwiązanie zaznajamiające z marką oraz pomagające dotrzeć do nowych klientów. Ograniczone możliwości czasowe generują potrzebę, by przekaz reklamowy był zwięzły i ciekawy, zawierający kluczowe informacje o produktach lub usługach, co pozwoli na wygenerowanie pożądanego zasięgu oraz dotarcia do użytkowników z taką częstotliwością, która pozwoli zbudować w nich świadomość marki przy niewielkim koszcie za wyświetlenie.

 

*wearesocial.com/uk/special-reports/digital-in-apac-2016
**www.youtube.com/yt/press/statistics.html