I Festiwal Druku – Nacisk

Nacisk to ślad, który powstaje w momencie styku treści z formą. Nacisk jest niezbędny w procesie uzyskiwania ostatecznego efektu. Druk jest formą ekspresji stworzoną przez ludzi dla ludzi – to rzemiosło, które wciąż ewoluuje. W XV wieku we Wrocławiu Kaspar Elyan wydrukował pierwszy tekst w języku...
O autorze
2 min czytania 2017-08-31

…polskim. Dziś w tym samym miejscu powstaje wydarzenie prezentujące współczesne możliwości techniki, która pozwala przybrać myślom namacalną formę. Nacisk jest wyróżnieniem, powieleniem. Nacisk to druk.

30 września w przestrzeniach kultowego już “neonowego” podwórka przy ul. Ruskiej 46 (Biuro Ognisko Kultury Plastycznej, Surowiec, przestrzeń wystawiennicza IP Group, przestrzeń warsztatowa TIFF, Recepcja) z inicjatywy drukarni drukomat.pl i przy wsparciu stowarzyszenia regime brigade powstaje festiwal, którego brakowało w stolicy Dolnego Śląska. Powstaje nowa, ogólnodostępna przestrzeń dla środowiska artystycznego, które z możliwości druku korzysta od zawsze. Jednocześnie organizatorzy chcą pokazać szeroką gamę funkcji wspomnianej techniki. Ponad czterdziestu indywidualnych grafików i ilustratorów zaprezentuje swoje prace w ramach targów na terenie festiwalu (Ognisko Kultury Plastycznej i Recepcja). Nacisk na najlepsze wykonanie ma charakter nie tylko symboliczny, ale też dosłowny – prace wybranych artystów będzie można zakupić na miejscu.

Festiwal druku to nie tylko możliwość pokazania szerokiemu odbiorcy różnorodnych projektów, to także miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń. Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że najlepiej jest się uczyć od najlepszych. Jako goście specjalni w festiwalu wezmą udział: Patryk Hardziej – jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych polskich grafików i ilustratorów oraz Ryszard Kaja – wybitny polski grafik, plakacista i malarz. Twórcy podzielą się swoim doświadczeniem podczas specjalnych wykładów, dzięki którym uczestnicy mają szansę na osobiste spotkanie ze swoimi autorytetami.

Wyjątkowy warsztat poprowadzi Dawid Korzekwa – projektant graficzny, który specjalizuje się w projektowaniu prasowym, ilustracji książkowej, identyfikacji wizualnej i plakacie. Doktor habilitowany sztuk plastycznych, a także profesor w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Drugą część warsztatów dla uczestników festiwalu poprowadzą: Marcin Dąbrowski – wielki fan druku i fenomen w dziedzinie łączenia techniki i artystycznego myślenia, na co dzień działający w Łodzi oraz Szymon Kurzajczyk – szef działu plików w drukomat.pl, który w ciekawej formie opowie o tym, jak uniknąć błędów w przygotowaniu prac do druku.

Część warsztatowa odbędzie się w przestrzeni TIFF. Zaraz obok stacjonują wyjątkowi dla Wrocławia artyści z IP Group, którzy na czas festiwalu udostępniają swoje miejsce w celu stworzenia wystawy dedykowanej drukowi. Za tę przestrzeń odpowiadała będzie jedna z ciekawszych grup artystyczno – projektowych założona przez Bartosza Mamaka i Grzegorza Myćka, dwóch pasjonatów plakatu – BiG POSTER. Na neonowym podwórku nie zabraknie też miejsca dla społeczności zinowej, coraz prężniej działającej na terenie naszego kraju, która przejmie część Surowca. Surowiec jest też miejscem, które do późnych godzin wieczornych posłuży za punkt informacyjny, który wraz z zakończeniem części targowo – wystawowej zamieni się w regularny klub festiwalowy z after party.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się