Zabytkowy Tupolew zalśnił czystością dzięki firmie Kärcher

Rosyjski oddział Kärcher podjął się oczyszczenia zabytkowego, jednego z pierwszych na świecie odrzutowców Tu-104, z nagromadzonych przez lata zabrudzeń. W ciągu zaledwie sześciu godzin trzej eksperci sprawili, że stary samolot ponownie zalśnił czystością.
O autorze
1 min czytania 2019-03-12

Centralne Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej w Monino pod Moskwą może poszczycić się wspaniałą kolekcją eksponatów. W jego zbiorach znajduje się na przykład  jeden z pierwszych na świecie odrzutowców: Tu-104. W latach 60. uczestnicy rosyjskiego programu kosmicznego mogli na jego pokładzie trenować przy zerowej grawitacji, czyli w stanie nieważkości.

Dziś samolot ten jest jedną z głównych atrakcji muzeum. Rosyjski oddział Kärcher podjął się oczyszczenia zabytku z nagromadzonych przez lata zabrudzeń. Latem 2018 roku przeprowadzono prace czyszczące. Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie dzięki wiedzy i technologii Kärcher. W ciągu zaledwie sześciu godzin trzej eksperci sprawili, że stary samolot ponownie zalśnił czystością.

Około 40 lat to dla takiego obiektu bardzo długo. Nic więc dziwnego, że upływ czasu pozostawił ślady na kadłubie samolotu: zanieczyszczenia pochodzenia atmosferycznego, odchody ptaków i owady szpeciły Tu-104 sprawiając, że spod warstwy brudu nie było w ogóle widać jego oryginalnie białego koloru.

Trzech ekspertów Kärcher pracowało spalinowymi urządzeniami wysokociśnieniowymi czyszcząc dokładnie całe kadłub samolotu. Dzięki zastosowaniu długich węży wysokociśnieniowych urządzenia mogły pozostać na ziemi podczas pracy czyszczących.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Czyszczenie górnej części kadłuba samolotu, podczas którego pracownicy byli zabezpieczeni specjalnym sprzętem wspinaczkowym, było szczególnie trudne.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Już w 2017 r. rosyjski oddział  Kärcher wyczyścił trzy historyczne samoloty w Muzeum Sił Powietrznych Monino: An-22 „Antey”, który w swoim czasie był największym i najpotężniejszym samolotem szerokokadłubowym na świecie; Tu-114 „Rosja”, który był kiedyś największym na świecie długim samolotem pasażerskim; oraz IL-62, pierwszy radziecki odrzutowiec do lotów międzykontynentalnych. Te działania doskonale wpisują się w strategię CSR firmy Kärcher, która zakłada dbałość o dziedzictwo kulturowe a także zdobycze techniczne.