Kärcher przywrócił blask fontannie w Würzburgu

Firma Kärcher ponownie postanowiła przywrócić blask zabytkowemu obiektowi – tym razem fontannie w Würzburgu.
O autorze
2 min czytania 2019-07-24

Würzburg – miasto położone w niemieckiej Bawarii. Siedziba rejencji Dolna Frankonia. W tej malowniczo położonej nad Menem miejscowości znajduje się majestatyczny barokowy pałac. Obiekt ten nazywany Rezydencją stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Uwagę zwraca także bogato zdobiona fontanna usytuowana obok budowli. Długie dekady gdy Fontanna Frankońska narażona była na działanie twardej wody i czynników atmosferycznych pozostawiły po sobie niechciane ślady w postaci osadu wapiennego i licznych porostów. Zabrudzenia były tak uporczywe że wręcz uniemożliwiały dostrzeżenie, że figury wykonane są z brązu. Eksperci Kärcher znajdą jednak rozwiązanie każdego zadania związanego z utrzymaniem i przywróceniem czystości. Tak też było tym razem. Specjaliści przywrócili blask i przygotowali obiekt do renowacji, która ma odbyć się w 2020 roku.

Preludium

Czyszczenie było konieczne, aby możliwa była ocena stanu zabytku i dalszego postępowania w celu jego renowacji. Eksperci niemieckiej firmy zmagali się z dwojakimi zabrudzeniami. Z jednej strony był to kamień i osad wapienny oraz z drugiej porosty i glony. Do każdego z tych zanieczyszczeń wybrano inną metodę czyszczenia, dzięki czemu osiągnięto doskonałe rezultaty.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Aby usunąć warstwy kamienia wapiennego, ekspert Kärcher, Nick Heyden, użył urządzenia wysokociśnieniowego bez podgrzewania wody typu HD. Maszyna taka pracuje pod wysokim ciśnieniem dochodzącym nawet to do 500 bar. 

– Szczegółowe badania i testy, które przeprowadziliśmy przed przystąpieniem do prac czyszczących wykazały, że dzięki tej metodzie – pracy zimną wodą pod wysokim ciśnieniem – możemy w sposób bezpieczny dla czyszczonej metalowej powierzchni usunąć osady wapienne – powiedział Nick Heyden.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wcześniej, również z sukcesem, niemiecki koncern zastosował tę technikę podczas czyszczenia Fontanny Pałacowej w Stuttgarcie.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Aby usunąć zabrudzenia roślinne, Heyden wybrał urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody pracujące w trybie czyszczenia parowego. Maszyna pracowała z ciśnieniem powierzchniowym 0,5 do 1 bar. Ten rodzaj czyszczenia umożliwia usunięcie mchu i porostów bez uciekania się do użycia wysokiego ciśnienia lub środków chemicznych. Ta metoda opóźnia również wzrost glonów i porostów. Temperatura gorącej pary wodnej niszczy bowiem także i znajdujące się głębiej zarodniki.

Prace porządkowe zaplanowano i przeprowadzono w ścisłej współpracy z Centrum Restauracji Bawarskiego Zarządu Państwowych Pałaców, Ogrodów i Jezior.

Co dalej?

– Zanim Kärcher wyczyścił fontannę nie dało się nawet rozpoznać, że figury są wykonane z brązu, a co dopiero ocenić w jakim dokładnie są stanie. Teraz możemy sprawdzić to bardziej szczegółowo i ustalić, w jaki sposób możemy utrzymać ochronną patynę. Teraz będziemy pracować nad dalszą restauracją tego pięknego obiektu – wyjaśnia Hannah Holland, konserwator w Centrum Restauracji Administracji Bawarii.

Fontanna Frankońska w Würzburgu

Fontanna była darem dla Luitpolda Wittelsbacha księcia regenta Bawarii, z okazji jego 70. urodzin. Na miejsce ulokowania fontanny wybrano Residenzplatz, umieszczając ją tuż obok miejsca narodzin księcia regenta. Całe dzieło, w tym figurki z brązu, zaprojektował Ferdinand Freiherr von Miller. Fontanna została odsłonięta 3 czerwca 1894 roku.