Niezwykły projekt Nowej Górnej na rzecz lokalnej społeczności działa już rok

10 edycji akcji we współpracy z lokalnymi organizacjami pożytku publicznego, które zaktywizowały mieszkańców do działania i pokazały potencjał otoczenia. To dotychczasowy bilans projektu Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych, który od przeszło roku działa w Nowej Górnej w Łodzi.
O autorze
1 min czytania 2020-02-27

Lokalsi mają głos

Powstałe w 1997 roku łódzkie CH Guliwer, aktualnie Centrum Nowa Górna, to pierwsze centrum handlowe w mieście. Fakt ten zobowiązuje i sprawia, że obiekt jest silnie związany z miastem i swoim najbliższym sąsiedztwem. Widać to doskonale na przykładzie projektu będącego inicjatywą Nowej Górnej pod nazwą Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych – w skrócie PLIS. Jakie ma on założenia?

W ramach PLIS do centrum zapraszane są miejscowe organizacje pozarządowe, instytucje, stowarzyszenia oraz fundacje z Łodzi i okolic, z którymi odbywają się systematyczne akcje. Pomagają w tym m.in. dedykowane stoisko na terenie centrum oraz materiały promocyjne. Dzięki temu mieszkańcy mogą spotkać się z przedstawicielami fundacji, dowiedzieć, czym się zajmują oraz wspierać ich szczytne działania podczas akcji charytatywnych.

Takich okazji dotychczas nie brakowało. Od początku projektu PLIS, czyli od lutego 2019 roku, w centrum zorganizowano wydarzenia z 8 lokalnymi organizacjami pozarządowymi, w trakcie których udało się zebrać fundusze na rzecz ich podopiecznych, cele statutowe oraz darowizny.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Do tej pory w Punkcie Lokalnych Inicjatyw Społecznych miały okazję zaprezentować swoją działalność takie lokalne instytucje jak m.in. Dom Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi, Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” wspierająca dzieci z wadami rozwojowymi oraz Fundacja „Mamy Serce” działająca przy Klinice Kardiologii i Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Akcję zachęcającą mieszkańców do wolontariatu prowadziło tutaj również Regionalne Centrum Wolontariatu Centerko, z kolei do kocich i psich adopcji zachęcały przytuliska zajmujące się wsparciem bezdomnych zwierząt np. Fundacja Przytul Kota, Fundacja Azyl oraz Fundacja Kocia Mama.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Akcjom towarzyszyły kwesty, zbiórki, warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, punkty informacyjne, a także tematyczne animacje dla najmłodszych. Podczas jednej z akcji, powstał tu również tzw. tyflopunkt, bezpłatny punkt konsultacyjny dla osób dotkniętych dysfunkcjami wzroku i ich bliskich. Prowadził go łódzki oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych, działającej na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.

Co więcej, wsparcie nie jest tutaj jednorazowe. Projekt PLIS jest nastawiony na stałą współpracę z lokalnymi organizacjami i zacieśnianie więzi z sąsiedztwem. I tak centrum wspiera organizacje działające w PLIS, będąc partnerem również w takich przedsięwzięciach jak coroczna Gala Wolontariatu organizowana przez RCW Centerko czy Charytatywny Bieg ICZMP RUN.