Kreda wstydu: Poznaniacy walczą z niedopałkami na ziemi w ramach ekologicznej akcji

Kreda wstydu: Poznaniacy walczą z niedopałkami na ziemi w ramach ekologicznej akcji
„Kreda wstydu” to nowa proekologiczna akcja, która niedawno ruszyła w Poznaniu. Jej uczestnicy walczą w nietypowy sposób z niedopałkami leżącymi na chodnikach.
O autorze
1 min czytania 2020-10-30

O tym, jak negatywny wpływ na nasze zdrowie mają papierosy, wiemy już chyba wszyscy. Niektórzy jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że te używki są szkodliwe również dla naszej planety. Dlaczego?

Otóż, niedopałki, które palacze często rzucają na ulice, nie rozkładają się i są toksyczne dla środowiska. Problem ten postanowił nagłośnić Patrick Perrigue, który pracuje dla Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, i zainicjował akcję pod hasłem „Kreda wstydu”. 

W jej ramach uczestnicy inicjatywy, gdy tylko zauważą na ziemi leżącego peta, rysują wokół niego kolorową kredą kółko – w ten sposób nie tylko zwracają uwagę społeczeństwa, jak wiele niedopałków znajduje się na chodnikach, ale również pomagają służbom sprzątającym szybciej zauważyć leżące śmieci, które często są prawie niewidoczne gołym okiem.

Pomysłodawca „Kredy wstydu” zachęca do włączania się do akcji wszystkich tych, którzy nie są obojętni na kwestie dotyczące naszego środowiska. Wystarczy wziąć kolorową kredę do ręki i wybrać się na spacer. Tak niewiele, a jednak dużo. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

zdjęcia: facebook.com/chalkofshame

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

W ubiegłym roku francuskie media społecznościowe podbiła akcja #FillTheBottle, która polegała na zbieraniu do butelki znajdujących się w przestrzeni publicznej niedopałków. Inicjatywa miała też na celu zwrócenie uwagi na problem odpadów zanieczyszczających nasze środowisko.

PS2

Nadmorskie miasto Mielno postanowiło położyć kres wszechobecnym niedopałkom papierosów, które zaśmiecają polskie plaże – w ubiegłym roku rozdawało plażowiczom jednorazowe i darmowe popielnice.

PS3

Kojarzycie słynny plakat Andrzeja Pągowskiego, który był częścią akcji „Papierosy są do dupy”? Podobna grafika promowała akcję portalu Gazeta.pl zatytułowaną „Plaża bez peta”, która zwracała uwagę na zakaz palenia papierosów na plażach.