Jak zaplanować, przygotować i przeprowadzić swoje pierwsze szkolenie online? Przedstawiamy wskazówki — o czym pamiętać, a czego nie robić

Jak zaplanować, przygotować i przeprowadzić swoje pierwsze szkolenie online? Przedstawiamy wskazówki — o czym pamiętać, a czego nie robić
O autorze
4 min czytania 2021-02-04

Jak często myślałeś o tym, że już pora na zorganizowanie swojego pierwszego szkolenia online? W Twojej głowie zapewne pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czego rozpocząć tworzenie szkolenia online? Jak utrzymać uwagę uczniów podczas wydarzenia? Jak sprawić, aby szkolenie było profesjonalne? Z jakich programów korzystać? I najważniejsze — jak sprawić, aby takie spotkanie było naprawdę skuteczne?

Takie pytania budzą niepokój i niepewność szkoleniowców. Dziś postaramy się wraz z zespołem MyOwnConference odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Zadanie pierwsze — zapomnij o lękach

Gdyby nie obawy, prawdopodobnie mógłbyś być już mistrzem organizacji szkoleń online.

Nie mam pomysłu na ciekawe szkolenie

Zacznijmy od podstaw — najważniejsze to dobry pomysł na szkolenie. Na samym początku zastanów się, jaką masz wiedzę i umiejętności. W jaki sposób możesz pomóc swoim przyszłym kursantom?

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pomyśl także o tym, jak dostosować Twoją wiedzę do obecnego zapotrzebowania na rynku. Poszukaj w internecie, co teraz jest popularne i postaraj się dostosować swoje szkolenie w odpowiedni sposób.

Co może pomóc: mapa myśli, burza mózgów, fora tematyczne i grupy w mediach społecznościowych. Warto zasięgnąć porady uczestników różnych kursów online.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Inni są lepsi

Osoby, które zaczęły prowadzić szkolenia wcześniej, mają większe doświadczenie. Mieli już możliwość uczenia się na własnych błędach. Ty widzisz tylko gotowy i prawie idealny wynik.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Co może pomóc: przestań porównywać swoje osiągnięcia z wynikami innych.

Brak pieniędzy na zorganizowanie szkolenia

Powodem odkładania szkoleń, jest to, że obawiamy się dużego nakładu finansowego. Jednak spieszymy z dobrą wiadomością — tak naprawdę najważniejszą inwestycją na początek jest Twój czas. Staraj się jak najwięcej obowiązków wykonywać samodzielnie. Dopiero kiedy będziesz pewien, że prowadzenie szkoleń jest dla Ciebie, inwestuj w droższy sprzęt i pomocników.

Co może pomóc: najpierw korzystaj z niedrogich, a nawet bezpłatnych programów. W MyOwnConference możesz prowadzić lekcje dla 20 uczniów bezpłatnie.

Zapomnij o obawach i ustal konkretny plan działania, bo wątpliwości mogą nigdy Cię nie opuścić. Podziel zadania na etapy i śledź postępy.

Bierzemy się do roboty i przygotowujemy szkolenie

Znasz już temat i odrzuciłeś obawy? Pora na tworzenie materiału. Niezależnie od tego, jakie prowadzisz zajęcia, powinieneś dostosować treści do formatu online.

Slajdy do szkolenia

Robiąc prezentację, pamiętaj, że minimalizm to Twój przyjaciel, a spójność — przyjaciółka. Wszystko musi być harmonijną jednością.

  • 2-3 kolory, jedna czcionka,
  • takie same odstępy i wygląd nagłówków,
  • na jednym slajdzie — tylko jedna podstawowa myśl i obrazek,
  • długie zdania to wrogowie,
  • akcent najważniejszych informacji (kolor, pogrubienie, podkreślenie).

Jak utrzymać uwagę podczas szkolenia?

Nuda to jedna z najczęstszych przyczyn opuszczania zajęć online. W sali konferencyjnej dłużej utrzymasz uwagę słuchaczy. Kontakt wzrokowy i atmosfera sprzyjają zaangażowaniu uczestników. Podczas szkoleń online jest to trudniejsze i wymaga od Ciebie dodatkowych umiejętności.

Najpierw przemyśl, jak będzie wyglądać komunikacja z uczestnikami szkolenia. Nawet jeśli postawiłeś na przekazywanie wiedzy w formie wykładu, co kilka minut zadawaj pytania słuchaczom. Sprawdź, jakie narzędzia oferuje Twoja platforma do szkoleń online — czat, tryb wideokonferencji, a może wiadomości prywatne?

Korzystaj z testów i quizów oraz narzędzi do gamifikacji szkolenia. Wykorzystuj potencjał wirtualnej tablicy, albo filmików. Nie zapominaj też o podstawach: rób przerwy, żartuj, prowokuj publikę, opowiadaj historie i zachęcaj do dyskusji. W ten sposób wywołasz emocje, które pomogą utrzymać uwagę uczestników.

Zadbaj o dobry dźwięk i wygląd. Dźwięk to podstawa każdego szkolenia online. Jeśli ten element zawiedzie, uczestnicy zaczną wychodzić.

Przygotowanie i testowanie aż do znudzenia

Napisz przykładowy skrypt szkolenia. Pierwsza i ostatnia część muszą być napisane wyczerpująco i skrupulatnie, lecz w tej części, gdzie będziesz prowadzić samo szkolenie, zostaw sobie pole do manewru.

Sprawdź działanie Twojego pokoju do szkoleń online nie tylko z punktu widzenia szkoleniowca, ale przede wszystkim z perspektywy uczestnika. Do takich testów musisz zaangażować pomocników. Poproś znajomych, żeby wcielili się w rolę Twoich uczniów na czas takiego testu. Oczywiście nagrywaj wszystko. To pomoże Ci zauważyć momenty, nad którymi warto popracować.

Przećwicz wariant A, B, C na wypadek niespodziewanych sytuacji. Co zrobisz, kiedy podczas webinaru padnie laptop, albo zniknie połączenie internetowe? A może zapomniałeś załadować prezentację lub ktoś z uczestników będzie potrzebował wsparcia technicznego? Jeśli przerobisz takie sytuacje wcześniej, nie zaskoczą cię w trakcie szkolenia. Będziesz miał wypracowane gotowe działania.

Nie zapominaj przetestować także systemu do wysyłki przypomnień z zaproszeniami na szkolenie. Zawsze dodawaj siebie jako jednego z uczestników na listę zaproszonych osób, żeby wiedzieć, że wysyłka odbyła się zgodnie z planem.

Przeprowadzenie szkolenia — sprawdzone rady

Nie oszukujmy się — to będzie stresujący moment. Tym bardziej zachęcamy, żebyś nie zrezygnował przeprowadzenia wielu prób. Tylko w taki sposób nabierzesz pewności siebie i unikniesz większości błędów. Przeczytaj naszą listę sprawdzonych rad.

  1. Aby skupić się na wykładzie i prezentacji polecamy, żebyś na pierwsze szkolenia zaprosił pomocnika. Poproś go, żeby zajął się kwestiami technicznymi i moderacją czatu.
  2. Napisz do działu pomocy technicznej swojej platformy, aby upewnić się, że w razie potrzeby niezwłocznie przyjdą z pomocą.
  3. Uprzedź wszystkich domowników lub współlokatorów, że będziesz prowadził szkolenie. Poproś, żeby nikt nie wchodził do pokoju, z którego będziesz pracował. Najlepiej znajdź przestrzeń, w której będziesz sam.
  4. Załóż jednobarwne ubranie, posprzątaj w pokoju i sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, aby wyglądać profesjonalnie na szkoleniu.
  5. Sprawdź jeszcze raz dźwięk i połączenie internetowe. 30 minut przed webinarem zrestartuj komputer i router.
  6. Przygotuj szklankę wody i poświęć 10 minut na wyciszenie — wypij herbatę, medytuj lub zrób kilka ćwiczeń. Nie pozwól, żeby stres Cię zablokował.
  7. Zrób kilka ćwiczeń głosu.
  8. Wejdź do pokoju webinarowego kilka minut wcześniej i włącz nagrywanie.
  9. Podczas szkolenia możesz przeczytać jedynie część z powitaniem i przedstawieniem się, a następnie zapomnij o czytaniu z kartki — w grę wchodzą tylko dyskretne zerknięcia.
  10. Pamiętaj o przerwach w trakcie szkolenia.
  11. Staraj się uśmiechać i czasami mówić na stojąco — jeśli oczywiście masz taką możliwość.

Kiedy szkolenie już się skończyło…

Kiedy szkolenie jest już za Tobą, pamiętaj, że to jeszcze nie koniec. Oprócz tego, że powinieneś być przygotowany na kolejne spotkanie, musisz zadbać o kilka szczegółów.

  • Utrzymuj zainteresowanie kursantów.
  • Przeanalizuj skuteczność szkolenia.
  • Promuj szkolenia i szukaj nowych uczestników.
  • Trzymaj rękę na pulsie i obserwuj nowości oraz trendy e-learningowe.

Podsumowując

Jeśli masz dobry pomysł, koniecznie spróbuj swoich sił w prowadzeniu szkoleń online. Napisz szczegółowy plan, przygotuj ciekawy materiał, i przećwicz wszystko dokładnie. Nie bój się pomyłek. Każdy się myli, szczególnie jeśli w grę wchodzi stres. Zobaczysz, że wraz z doświadczeniem zniknie i lęk.

Życzymy Ci udanych szkoleń online!