Jak zbudować strategię marketingu zintegrowanego

Jak zbudować strategię marketingu zintegrowanego
Każdego niemal dnia media bombardują nas artykułami o najnowszych trendach online marketingu, sposobach na wykorzystanie w pełni posiadanych zasobów, zmianach zachowań konsumentów, etc. W całym tym gąszczu, często sprzecznych informacji, dość szybko można się pogubić.
O autorze
2 min czytania 2015-02-27

Postaram się więc pokrótce odpowiedzieć na pytanie jak zbudować, czy też zacząć budować strategię marketingu zintegrowanego.

Przyglądając się strategiom online marketingu nie trudno zauważyć, że wiele firm popełnia te same błędy, np.: „skoro internet to trzeba być wszędzie”. Tymczasem podejście takie to strata czasu, pieniędzy i energii. Podstawą w tym przypadku, tak jak i innych działań marketingowych jest stworzenie właściwej strategii, która nie tylko pozwoli panować nad założonymi celami, ale wskaże również słabe punkty. Kluczem jest również uzupełnienie strategii online działaniami marketingu tradycyjnego, ATL, BTL, co winno konsekwentnie prowadzić do ustalonej, jednolitej strategii marketingu zintegrowanego.

Marketing zintegrowany, to nie tylko media społecznościowe, jakkolwiek połączone z tradycyjnym marketingiem internetowym i nie powinniśmy o tym zapominać. Tak więc zaraz po ustaleniu celów przyszłych działań i określeniu oczekiwanych rezultatów, należy się dokładnie przyjrzeć grupie docelowej. Media społecznościowe są oczywiście obecnie coraz istotniejszym kanałem służącym m.in. do komunikacji z markami, jednak tworząc analizę potencjalnych kanałów komunikacji online, nie powinniśmy zapominać również o forach internetowych i innych miejscach wymiany poglądów oraz budowania wizerunku marek, które wciąż żyją i które wciąż są warte uwagi. Wielokrotnie pojawiają się na nich bowiem pytania dotyczące danej marki, na które internauci odpowiadają sobie sami – często błędnie. Dokładna analiza pozwoli nie tylko na dobranie odpowiednich kanałów, ale odpowie również na dość istotne pytania dotyczące grupy docelowej, jej zachowań, aktywności, opinii o marce, etc. I rzecz najważniejsza – pozwoli zintegrować te narzędzia.

Marketing zintegrowany czerpie swoje elementy z różnych działań marketingowych, PR’owych i reklamowych. Każdy aspekt wymaga tu więc jednolitego podejścia, niezależnie od tego, czy chodzi o działania online czy też offline, pozwalając na szybsze osiągnięcie zamierzonych efektów.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Przy opracowywaniu strategii należy oczywiście rozbudować podstawowy zakres działań marketingowych, chociażby o badanie konkurencji, grup docelowych, analizę słów kluczowych, optymalizację, przewidywania co do reklamy online’owej i offline’owej. Jest do dobry punkt wyjściowy przy tworzeniu strategii marketingu zintegrowanego. Im dokładniejszy zarys powstanie, tym więcej zauważymy między poszczególnymi częściami powiązań. Niektóre z nich są dość oczywiste: blog może odgrywać niezwykle istotną rolę zarówno w social media marketingu, jak i w SEO. Zdjęcia, wideo, etc. to nie tylko wspólne narzędzia zwiększające zainteresowanie i zaangażowanie, ale również narzędzia SEO i Content Marketingu, wykorzystywanego również potem na billboardach, czy w mediach tradycyjnych. Budowanie relacji również jest niezwykle istotnym elementem zarówno dla social media marketingu, jak również w przypadku działań promocyjnych oraz SEO. Jak więc widać na tym przykładzie, odpowiednio zbudowana strategia marketingu zintegrowanego pozwala korzystać ze wszystkich narzędzi/strategii marketingowych jednocześnie, przy tak naprawdę zminimalizowanym wysiłku. Kluczem jest tu znalezienie wyżej wspomnianych podobieństw czy też powiązań i wykorzystanie ich we właściwy sposób.

Summa summarum. Marketing zintegrowany to eufemizm, który mówi raczej o sprawach oczywistych w dziedzinie promocji – o szukaniu zależności między kanałami i synergii w działaniu. Natomiast kluczowym elementem budowania strategii tegoż jest, by na bazie badań, analizy grup odbiorców i dostępnych narzędzi, zbudować taką sieć zależności stosowanych instrumentów marketingowych, by były one w stanie się wzajemnie wspierać, wpływając na zwiększenie własnej efektywności.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Bartłomiej Juszczyk
Dyrektor zarządzający agencji marketingu zintegrowanego Grupa Adweb

W sektorze mediów i reklamy działa od ponad 15 lat. Manager, inwestor, ekspert mediów, wykładowca; prywatnie podróżnik, pasjonat motocykli i sportów ekstremalnych, alpinista, teoretyk nauk ekonomicznych w trakcie rozprawy doktorskiej. Autor kilkuset publikacji poświęconych budowaniu marek, wizerunku, promocji firm, zagadnieniom strategii marketingowych oraz wykorzystania Public Relations w kampaniach zintegrowanych; prelegent konferencji i spotkań branży marketingu, PR i IT, wykładowca akademicki warsztatów promocji i reklamy, komentator polskiego rynku marketingu oraz interactive. Promotor niesztampowych kampanii i rozwiązań komunikacyjnych w strategiach marek. Twórca topowej grupy marketingowej – Grupa Adweb, działającej na różnych polach promocji 360.