Odkrywanie atutów

Redesign portfolio firmy, a także samego CI jest zadaniem długofalowym, przy którym projektanci mogą na nowo spojrzeć na klienta i wraz z nim odkryć dotychczas niewykorzystywane atuty.
O autorze
3 min czytania 2016-03-08

Firma Octim z Olsztynka od ponad 50 lat zajmuje się produkcją octu jabłkowego oraz musztard. Jest przedsiębiorstwem regionalnym. Jednocześnie w ostatnich dwóch latach Octim zaczął odczuwać wyraźny deficyt związany z rozpoznawalnością swojej marki, a także silne braki w komunikacji na poziomie produktowym. Dotychczasowe, bogate portfolio pozostawało w jakości projektowej daleko za liderami rynku, sprawiając, że nawet lokalna aktywność handlowa firmy, nie przynosiła oczekiwanych efektów, a marka Octim i marki produktowe z nią powiązane, pozostawały anonimowe. 

Dzięki Stowarzyszeniu Wzornictwo Warmii i Mazur, które w 2014 roku realizowało ze wsparciem unijnym projekt Szybkowar Dizajnu, agencja Brandy Design została zaproszona do współpracy z firmą z Olsztynka. Krok po kroku, realizując wstępnie jeden niewielki projekt redesignu opakowania, Brandy Design nawiązało długofalową relację opartą na partnerskim zaufaniu, która zaczyna przynosić efekty. 

Pierwszym etapem pracy projektantów i strategów Brandy Design było przygotowanie audytu wizualnego, który pozwolił ocenić obecny stan funkcjonowania marki i produktów w kontekście trendów rynkowych, oczekiwań konsumentów i celów stawianych przez firmę. W wyniku audytu powstały dwie diagnozy: negatywna i pozytywna.

Pierwsza z nich była konsekwencją oceny stanu zastanego, który nie pozwalał na poprawienie sytuacji firmy pod kątem jej marki, a także możliwości nawiązania walki z konkurencją. Firma dotychczas nie korzystała z narzędzi designu, nie miała też wiedzy na temat postrzegania swojej oferty i własnej marki, często prowizoryczne rozwiązania nie były poddawane weryfikacji, przez co brakowało decyzji o kolejnych bardziej stałych działaniach w komunikacji.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pozytywną częścią audytu było stwierdzenie potencjału do innowacyjności firmy oraz wskazanie kilku istotnych czynników, które mogły stać się podstawą dla atutów marki, możliwych do ukazania przy zastosowaniu narzędzi designu.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

W całej tej ocenie, właśnie strona pozytywna, która momentalnie stała się impulsem do działań zasługuje na rozwinięcie. W oparciu o tę część diagnozy wyznaczone zostały wyraźne obszary, z których marka Octim może czerpać w działaniach designu i brandingu (oba pola mocno ze sobą się przecinają w tej długofalowej współpracy). Po pierwsze to sam region pochodzenia: Warmia i Mazury – doskonale kojarzący się odbiorcom, którego obecność w komunikacji marki dotychczas nie funkcjonowała. Zwłaszcza w kontekście rosnących trendów związanych z lokalnością, regionalizmami i ochotą konsumenta do poszukiwania nowości, proponowanych, co ważne przez polskie firmy. Po drugie, to również tradycja i ciągłość istnienia firmy przez ponad pół wieku. To również stanowiło istotny walor przy tworzeniu rozwiązań dla odświeżanej marki. Po trzecie to odkrycie skarbu firmy Octim jakim jest sam ocet jabłkowy – produkt flagowy, wytwarzany zgodnie z własną, wypracowaną recepturą. Ten ciągle jeszcze niedoceniany w Polsce vinegret ma wiele prozdrowotnych właściwości. Co więcej, za granicą jest na niego boom. W sukurs podejmowanych przez agencję Brandy Design działań przyszły międzynarodowe nagrody ITQ w uznaniu jakości i smaku octu jabłkowego produkowanego przez firmę Octim. Wreszcie czwartą kwestią, która miała znaczenie przy projektowaniu procesów brandingowych dla firmy Octim, była otwartość i gotowość  klienta do zmian i innowacji. Nowe propozycje w portfolio, poszukiwanie nowych opakowań, inwestycje w park maszynowy i nadrzędne nad tym, przekonanie, samej firmy że Octim ma walory, które wyszły na jaw w audycie. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Prace, które agencja Brandy podjęła w konsekwencji audytu, obecnie można już oglądać na wybranych sklepowych półkach. Radykalne zmiany w postaci nowego wizerunku widać na coraz szerszej gamie produktów. Są to: flagowy ocet jabłkowy, musztardy i octy smakowe. Zmianie uległo również logo Octim, które projektanci wyrwali z estetyki charakterystycznej dla okresu transformacji – zamknięciu w eliptyczny owal napisu i przenieśli w nowoczesną, otwartą estetykę, która pozwala mówić marce o kompetencjach i elementach, które dla współczesnego konsumenta są coraz istotniejsze, czyli: tradycji i konsekwencji. Istotną tutaj zmianą było wprowadzenie jako claimu informacji o dacie powstania firmy: „od 1965 roku”. To silniej niż dodatkowe hasła mówi o trwałościach receptur i doświadczeniu. Pozwala również już w tym pierwszym ruchu na dokonanie istotnego odkrycia dla konsumenta – oto marka z historią.

Co ważne Octim stał się marką otwartą na nowości. Ocet jabłkowy, musztardy i octy smakowe wedle strategii brandingowej zyskały jako bardziej niezależne marki w portfolio firmy, z których każda w różny sposób korzysta z dystansem z regionalnych skojarzeń. Widoczne staje się to choćby w przypadku samego namingu: Ocet Jabłkowy z Olsztynka czy Musztardy Mazurskie. Dodatkowo żywa, atrakcyjna kolorystyka, zachowująca lekkość i bezpretensjonalność, która każdorazowo powraca na etykietach, dodaje marce atutów.