Nasza racja zwycięża – Browary Regionalne Jakubiak i Piwa Regionów wygrały w sądzie z Fundacją Instytut Reportażu

Sąd uznał za zasadne roszczenia Browarów Regionalnych Jakubiak oraz Piw Regionów wobec Fundacji Instytut Reportażu, która publicznie wylewała piwo Ciechan i wzywała do jego bojkotu.
O autorze
1 min czytania 2016-03-23

21 marca 2016 r. zapadł wyrok w sprawie założonej przez spółki: Piwa Regionów oraz Browary Regionalne Jakubiak przeciwko Fundacji Instytut Reportażu. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Fundacja Instytut Reportażu w całości przegrała sprawę. Publiczne wylewanie piwa Ciechan w obecności ogólnopolskich mediów, które miało miejsce w dniu 22.09.2014 r., publikowanie wpisów promujących akcję na stronie internetowej kawiarni „Wrzenie Świata” oraz publicznie nawoływanie innych podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych do bojkotu piwa produkowanego przez spółkę Browary Regionalne Jakubiak i dystrybuowanego przez spółkę Piwa Regionów były czynami nieuczciwej konkurencji oraz stanowiły naruszenie art. 3, art. 14 i art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

„Wygraliśmy, sąd podzielił naszą opinię, że nie można bezprawnie obrażać przedsiębiorców i demonstracyjnie niszczyć polskich produktów” – mówi Marek Jakubiak, właściciel Grupy BRJ.

Zdaniem sądu działania przedstawicieli Fundacji Instytut Reportażu naruszyły zasady uczciwej konkurencji, a czyn był zawiniony. Ponadto sąd uznał bojkot za zachowanie nieadekwatne do sytuacji, nie dopatrzył się też celu społecznego sugerowanego przez stronę pozwaną. W ocenie sądu konsekwencją postępowania przedstawicieli Fundacji Instytut Reportażu był podział społeczeństwa na tych, którzy piją piwo Ciechan i go nie piją ze względu na poglądy.

Pozwana Fundacja ma opublikować na stronie internetowej i profilu na Facebooku przeprosiny za wylewanie piwa Ciechan oraz namawiane do bojkotu tej marki, jako że takie działanie jest godzeniem w dobro polskiej marki o 150- letniej tradycji, brakiem szacunku dla ludzkiej pracy oraz niszczeniem polskiego przemysłu. Dodatkowo ma zapłacić 5000 zł na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pokryć w całości koszty sądowe (ponad 6000 zł). Zdaniem sądu zastosowana kwota jest adekwatna do działania przedstawicieli Fundacji Instytutu Reportażu, ma także mieć wymiar wychowawczy i prewencyjny.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wyrok jest nieprawomocny, a sprawa ma tym większe znaczenie, że sąd nie uległ atmosferze stwarzanej przez stronę pozwaną m.in. poprzez zaproszenie do obserwacji procesu Fundacji Helsińskiej i dokonał obiektywnej oceny dowodów zebranych w sprawie i ich znaczenia.

Słuchaj podcastu NowyMarketing