Brązowe Perły z Cannes

Brązowe Perły z Cannes

Insight - I po Cannes. W tym roku, jak co roku, rekordowa liczba zgłoszeń, rekordowa liczba nagród i... teraz wypadałoby to wszystko obejrzeć.

Problem

Kejsy Grand Prix obejrzą wszyscy. Złota - poszukiwacze inspiracji, srebra - ci z zaspanymi klientami, a brązy - freelancerzy. Na urlopie. Nad polskim morzem, gdzie pada deszcz.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Solution

Niestety, nie mam urlopu, ale siedząc i czekając na przesłanie naszej brązowej statuetki za kampanię “Nie chcę być strażakiem”, skorzystam z chwili nudy i pozwolę sobie zaoferować innowacyjne rozwiązanie: Brązowe Perły.

Przejrzawszy nagrodzone brązowymi Lwami pomysły starannie (i ręcznie!) wyselekcjonowałam te, które chwyciły mnie za serce. Albo przynajmniej za poczucie humoru.

Execution

Oto Brązowe Perły (albo Perłolwy) w kolejności przypadkowej:

Zastanów się dwa razy

Wypowiadanie się w internecie jest na tyle łatwe, że nie przykładamy do tego wielkiej wagi. Szczególnie będąc dzieciakiem i hejtując innych. Plug-in Reword daje szansę zastanowienia się czy na pewno chcemy napisać to, co chcemy napisać.

Aplikacja poniekąd podobna do polskiego Remember (Grand Prix KTR), ale temat wydaje się... bardziej życiowy.

Jak sprawują się twoje członki?

A raczej członkowie (halo, a co z członkiniami!) zespołu, którym jest twoje ciało. Wiadomo - tak, jak o nich zadbasz! Trudno przy tej okazji nie wspomnieć cudnego polskiego “Organizmu w dobrym nastroju”. Widać ten pomysł musiał fruwać gdzieś w myślni.

Nocna jazda

Media kradniemy, resztę się dorobi. Subtelne, ale mocne. Po prostu genialne!

Radio prawdę Ci powie

Czy osoby, które wypowiadają się na antenach radiowych i w telewizji rzeczywiście wierzą w swoje farmazony, czy po prostu kłamią? Brazylijczycy znaleźli sposób na rozwiązanie tej zagadki. Obawiam się jednak, że w polskich mediach ten wspaniały format raczej by się nie zaaklimatyzował.

Stawka większa niż żucie

Trudno zrobić fajną radiówkę - ale jednak jest to możliwe. Aukcja, w której stawką jest zdrowie.

Gruchaj na zdrowie!

Ghost, ale fajny, bo są zwierzątka, jest okropna cywilizacja i dobra technologia, która walczy o nasze zdrowie. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

PS
Ptaszkom w Limie też zrobiono plecaczki i kazano szukać śmieci. I to już jest niedobry ghost, bo naciągany jak białe prześcieradło na głowę.

Nagroda Le Bon’a

Okazuje się, że ukoronowanie ery podrób, made in Sweden, smakuje całkiem dobrze! Precyzyjne, idealne, w punkt! Na taką kolację raczej nie można przyjść w Abidasach.

Rady do...

Wszystko, co chcielibyście zrobić z niechcianymi poradami, ale nie wiedzieliście jak. Oni znaleźli na to sposób.

Tyłem do świata

Ostatni będą pierwszymi. Qui pro quo - dowcip stary jak świat, a działa.

Wszystkiego najlepszego!

...ale tylko w zależności od potrzeb - bo punkt widzenia zależy od punktu położenia na mapie. Absurdalne, prawdziwe, śmieszne.

(i inne z tej serii)

Superpiwomeni ocalają świat

Szacun za skalę przedsięwzięcia.
Szacun za to, że sprawili, by zwykły popijacz piwa poczuł się kimś lepszym.
I szacun za to, że ratują świat.
Brąz, ale na szczęście też Grand Prix za Outdoor.

Zobaczyli i uwierzyli

Niechęć i strach często biorą się z niewiedzy. A wystarczy zobaczyć, żeby uwierzyć, że paraolimpiada może być równie ekscytująca jak ta tradycyjna.

Naturalne hamulce

Dzieci chronimy odruchowo i własne, i obce. To instynkt. Prowadzenie samochodu w dużym stopniu opiera się na odruchach. Wystarczyło to tylko dobrze połączyć.

Brąz za media. Ale zupełnie zasłużone złoto - też w kategorii Promo&Activation.

I nie opuszczę cię aż do następnego odcinka

Możecie nie mieć ślubu, dzieci ani wspólnego kredytu, możecie nawet mieszkać osobno, ale seriale - musicie oglądać razem. Trudne, dostępne pewnie dla niewielu rozwiązanie, powiązanie tego z lodami naprawdę dziwaczne, ale prawda - najprawdziwsza!

Krzyk w grafiku

Kalendarz online. Złapie cię wszędzie, nie uciekniesz przed przeznaczeniem. To takie niewidoczne kajdany naszych czasów. Potrząśnij nimi, a Twoje słowa zostaną usłyszane!

Alkohol jest piękny

Seria printów pokazujących mikroskopowe zdjęcia różnych alkoholi. “Alkohol jest piękny w małych ilościach”. Zgoda! Pragnę jednak zauważyć, że widoczny gołym okiem kieliszek porto, na tle portugalskiego krajobrazu, też wygląda całkiem ładnie! A taka schłodzona butelka różowego wina, w którą wpadają ostatnie promienie zachodzącego słońca…

Wstydź się za siebie!

Matka wie, że ćpiesz? A sąsiad, że jesteś paskudnym rasistą? A masz, prosto w twarz!

Oszukać system

Trudno nie zauważyć, że istnieje pewien specyficzny temat, przy którym zwykłe kampanie nie mają zastosowania. Aby skutecznie przekazać treść, najpierw trzeba zawalczyć z systemem, a dopiero w drugiej kolejności - z problemem. Okazuje się, że ograniczenia w pokazywaniu w mediach nagiego ciała (oczywiście tylko kobiecego) w przypadku profilaktyki raka piersi stają się nie lada problemem… ale i pożywką dla kreatywności.

I tak, autorzy kampanii, która zdobyła wiele Lwów (ale brązowe również, więc łapie się do naszego szacownego grona) - “Check it before it’s removed” - zamiast walczyć z polityką pokazywania nagości na FB, użyli jej jako własnej broni.

Kolejna obsypana nagrodami praca “Manboobs” podchodzi do problemu z talmudyczną niemal finezją. Na FB nie można pokazywać piersi. Ale tylko kobiecych, o męskich nikt nie wspominał.

Nowe, nie podlegające cenzurze medium odkryli autorzy kampanii Cancer Uncensored z Kostaryki. Wydawać się może, że niepodłączony do kablówki czy innej sieci telewizor może być tylko meblem. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Czyste techno

Przeglądając prace z Cannes, trudno nie odnieść wrażenia, że te najbardziej kreatywne rozwiązania zaczynają uciekać ze sfery tradycyjnej komunikacji do krainy produktów i technologii, które przekazu same w sobie nie tworzą, ale stając się przedmiotem dyskusji, często robią robotę lepiej niż klasyczna reklama.

Zwykła drukarka

I tak Samsung w całej swojej innowacyjności projektuje atrament, który umożliwi niewidomym drukowanie na zwykłej domowej drukarce. Zadziwiające, że dopiero teraz coś takiego mogło powstać!

Jeden z niewidomych bohaterów naszej kampanii “Nie chcę być strażakiem” powiedział, że nie czuje się w żaden sposób “ułomny”. Uważa, że po prostu brakuje rozwiązań, które wyrównywałyby szanse osób z niepełnosprawnością. Miejmy więc nadzieję, że to rozwiązanie stanie się szybko dostępne na całym świecie.

Mosquito Bucket Challenge

Wodotrysków nie ma, jest za to wiaderko i praca u podstaw. I prawdziwe rozwiązanie prawdziwych problemów.

Brązowe kejsy na perły

W całym tym natłoku kategorii i podkategorii zabrakło mi jednej… metakategorii, w której przyznawano by nagrody za kejsy. Aby oddać sprawiedliwość tej trudnej sztuce, jury w składzie “ja” przyznaje Brązowe Perłolwy w dwóch kategoriach:

1. Case study, które oglądasz co najmniej 3 razy, a potem cały dzień nucisz pod nosem:

2. Najlepsze, najbrzydsze supertanie i superszybko zrobione case study, które też śpiewasz.

Czy to wszystkie brązy, na które warto poświęcić chwilę? Oczywiście nie, na listach zwycięzców jest jeszcze mnóstwo ciekawostek. W wolnej chwili warto je poprzeglądać - póki archiwa są dostępne nieodpłatnie. To fajniejsze niż koty na YouTubie.

Polecam zwłaszcza Innovation Lions (chociaż w tej kategorii brązów nie przyznają).

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij