Wystartował TrendBook 2017

Wystartował TrendBook 2017

Tematem przewodnim tegorocznego TrendBooka, raportu wydawanego od 6 lat przez Natalię Hatalską, autorkę bloga hatalska.com, jest porzeczywistość. Rozumiana jest ona jako całkowita zmiana rzeczywistości, którą znaliśmy dotąd i do której zdążyliśmy się przyzwyczaić ...

... we wszystkich obszarach naszego życia – od technologii poczynając, przez kulturę, medycynę, na ekonomii kończąc.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Z tego powodu TrendBook po raz pierwszy w historii podzielony został na cztery działy: technologię, społeczeństwo, kulturę i ekonomię. W każdym z nich znalazły się subtrendy składające się na trend wiodący. 

„Choć nasz świat zmieniał się od zawsze, to teraz widać wyraźnie, że obecna rzeczywistość jest rzeczywistością o 180 stopni inną od tej, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jest po prostu… porzeczywistością” – pisze Hatalska we wstępie do raportu. 

Opisane w tegorocznym TrendBooku obszary to: 

TECHNOLOGIA

#POST-REALITY

Współcześnie konsumenci nie dzielą już świata na fizyczny i cyfrowy, bo oba dla nich są jednakowo realne i mieszają się ze sobą. Dziś również dzięki rozwojowi technologii takich jak wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR) czy mieszana rzeczywistość (MR), różne światy zaczynają współistnieć przed naszymi oczami; i patrząc chociażby na popularność filtrów na Snapchacie – jest to dla nas wciąż całkowicie naturalne.

#POST-KOMUNIKACJA

Coraz bardziej odchodzimy od komunikacji dotykowej bądź za pomocą myszki czy klawiatury na rzecz interfejsów konwersacyjnych, zwłaszcza głosowych (rozwój Alexy, czy Google Home).

# POST-EARTH

Aktualnie swoje programy kosmiczne prowadzi aż 70 krajów. Nowe odkrycia i inwestycje pokazują, że coraz bardziej zbliżamy się do realizacji wizji rodem z science fiction: kolonizacji nowej planety.

SPOŁECZEŃSTWO

# WOMENOMICS

W sferze życia społeczno-gospodarczego coraz bardziej rośnie rola kobiet. W Stanach liczba kobiet zakładających działalności gospodarcze w latach 2007–2016 pięciokrotnie przewyższyła średnią krajową.

# THE POWER OF NO

Zmiany polityczne (Trump, Brexit) przekładają się też bezpośrednio na funkcjonowanie marek i firm. Jeśli konsumenci coraz częściej dostrzegają nierówności społeczne, to dostrzegają je również w działaniach marek.

KULTURA

#POST-PRAWDA

Żyjemy dziś w świecie postprawdy, alternatywne fakty rozprzestrzeniają się szerzej i szybciej niż tzw. prawda obiektywna, a fake newsy coraz bardziej powszechne.

EKONOMIA

# EKONOMIA SUBSKRYPCJI

W biznesie z modelu pay-per-product przechodzimy w kierunku modelu subskrypcyjnego. Zamiast kupować produkty, płacimy abonament za stały do nich dostęp 

Na potrzeby TrendBooka zostało przeprowadzone badanie (we współpracy z Mobile Institute) dotyczące postaw wobec opisywanych w raporcie trendów. Badanie reprezentatywne jest dla grupy polskich internautów.

 Wybrane wnioski z badania:

 • Ponad połowa polskich internautów (55%) deklaruje zainteresowanie nowymi technologiami. Co ciekawe, właściwie ten sam procent osób odpowiedział na to pytanie twierdząco również w zeszłorocznych badaniach (54,74%). Zatem mimo bardzo dynamicznie rozwijających się wciąż technologii i przy coraz większej liczbie nowinek z tego obszaru, zainteresowanie technologiami utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

 • Co trzeci badany twierdzi, że zmiany technologiczne, które zauważamy obecnie, są zmianami na lepsze i poprawią jakość życia ludzi.

 • 66% osób chciałoby przy najbliższej okazji kupić sprzęt VR (taka sama liczba osób deklarowała chęć zakupów w 2016 roku).

 • Jedna trzecia badanych twierdzi, że codzienne użycie technologii VR i AR to niedługa perspektywa. Kolejna jedna trzecia zaś, że to perspektywa najbliższych 5 lat.

 • Z opcji usług głosowych korzystanie deklaruje aktualnie 40% badanych.

 • Większość (64%) badanych internautów deklaruje, że wyobraża sobie, że kiedyś będziemy z urządzeniami raczej rozmawiać niż pisać czy komunikować się za pomocą dotyku, jak w przypadku smartfonów. Odsetek ten wzrasta do 72% w grupie wiekowej do 24 r.ż

 • W sumie 72% ankietowanych twierdzi, że prędzej czy później ludzie będą kolonizować inne planety. 9% uważa, że taki scenariusz spełni się w perspektywie krótszej niż 25 lat. Tylko co trzeci badany twierdzi, że kolonizacja innych planet przez ludzi jest w ogóle mało realna.

 • Na pytanie o to, jakie obecnie media są najbardziej wiarygodne największy odsetek odpowiedzi uzyskała telewizja (22%) oraz serwisy www (21%).Dla najmłodszej grupy wiekowej najbardziej wiarygodne są media społecznościowe, serwisy www i blogi, to one zajmują 3 pierwsze pozycje na liście wśród osób do 18 r.ż.

 • Co trzecia osoba zetknęła się z tzw. fake newsami, czyli wiadomościami o których wie, że były nieprawdziwe, w mediach społecznościowych

 • Respondenci utwierdzają się w przekonaniu, że wirtualna rzeczywistość jest technologią służącą głównie rozrywce. W tym roku aż 49% wskazywało taką odpowiedź i jest to wzrost aż o 13 pp. względem zeszłorocznych badań (36%).

 • Co piąta osoba zadeklarowała, że chciałaby mieć możliwość kontaktu z markami przez komunikatory. Odsetek ten wzrasta w młodszej grupie wiekowej (15- 18 lat) – do poziomu 35%, wśród osób w wieku 18-24 do 25%.

 • Jedna czwarta badanych, w grupie internautów ogółem, deklaruje, że chciałaby mieć możliwość zakupów przez komunikatory. Więcej tego typu deklaracji jest wśród kobiet (29%) niż mężczyzn (22%).

 • W sumie 72% ankietowanych twierdzi, że prędzej czy później ludzie będą kolonizować inne planety. 9% uważa, że taki scenariusz spełni się w perspektywie krótszej niż 25 lat

 • Rola kobiet w gospodarce i polityce nie jest tak silna jak pozycja mężczyzn, tak odpowiedziało 42% respondentów. Tylko 9% ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie zgadza się z tym, że pozycja kobiet i mężczyzn jest dziś w gospodarce i polityce równie silna co mężczyzn.

 • Wśród internautów ogółem, wizja, że przynajmniej połowę prezesów z 500 największych spółek na świecie będą stanowiły kobiety, nie jest szczególnie popularna (wskazało na nią 18% badanych). Respondenci uznali, że bardziej prawdopodobne jest, że ludzie będą żyć 100 lat i więcej.

 • Aż 38% osób deklaruje, że podziały społeczne czy ekonomiczne im nie przeszkadzają i są czymś naturalnym. Tylko 28% uważa, że są one niesprawiedliwe.

Opisane w raporcie trendy komentują także eksperci: Tomasz Klekowski  Director Business GTM EMEA w Intel Corporation oraz Prezes Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Maciej Mickiewicz, COO, Co-founder Blue Dot Solutions, Olga Kozierowska, założycielka organizacji Sukces Pisany Szminką, Paweł Orkwiszewski, Chief Strategy Officer w IPG Mediabrands, Wojciech Szymczyk Digital & CVM Manager Multikino, Łukasz Jakóbiak, mówca motywacyjny 20m2.

Raport do pobrania na stronie: http://hatalska.com/trendbook2017/

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij