Jarosław Grzesica (addvanced): Nieunikniony jest spadek ilości dużych agencji sieciowych z mocno zdywersyfikowanym portfolio oferowanych usług

Jarosław Grzesica (addvanced): Nieunikniony jest spadek ilości dużych agencji sieciowych z mocno zdywersyfikowanym portfolio oferowanych usług
Na temat nowo powstałej agencji addvanced, jej kompetencji, a także o kondycji branży i zmianach, jakie ją czekają rozmawiamy z Jarosławem Grzesicą, Partner / Head of Strategy, addvanced.
O autorze
2 min czytania 2017-04-03

Co skłoniło Was do założenia addvanced, jaki był cel? Powiedzcie kilka słów o sobie

Powodem stworzenia koncepcji addvanced było przede wszystkim zapewnienie jakościowego wsparcia eksperckiego w zakresie komunikacji PR dla wspólnie realizowanych projektów przez podmioty, których jesteśmy właścicielami; THIS oraz Consulting’n more. Addvanced stanowi część większej grupy ekspertów zajmujących się komercjalizacją idei oraz przedsiębiorstw w ramach posiadanych zróżnicowanych kompetencji. Potrzeby związane z komunikacją B2B są nieodłącznym elementem tych procesów.

Czym się zajmuje Wasza agencja, jakie ma kompetencje, na jakich działaniach będziecie się skupiać?

Addvanced zajmuje się tworzeniem i realizacją strategii public relations z naciskiem na obszary B2B oraz wykorzystywanie w komunikacji mediowej kompetencji firm, którym doradzamy. Profil addvanced będzie skierowany przede wszystkim w stronę: tworzenia i wdrażania strategii PR, pozycjonowania eksperckiego oraz content marketingu.

Ilu klientów już posiadacie i na klientów, z której branży będziecie kłaść nacisk?

Obecnie addvanced zajmuje się prowadzeniem komunikacji wizerunkowej m.in. dla takich przedsiębiorstw jak: APA Group, SAIA, Nalle, THIS oraz działań z obszaru kultury na rzecz między innymi Fundacji Sztuka i Technologia. Niestety części naszych klientów w chwili obecnej nie możemy ujawnić, ponieważ jesteśmy zobligowani umowami o poufności.

Jak oceniasz poziom agencji na rynku krajowym, a jak kondycję całej branży?

Zauważam, że w zasadzie nie ma miesiąca bez newsów, że powstał kolejny kolektyw czy firma działająca w obszarze komunikacji, budowania wizerunku czy public relation, co zapewne świadczy o wciąż chłonnym rynku z coraz większymi potrzebami i świadomością konieczności korzystania z usług agencji PR. Poziom całego rynku na pewno rośnie, m.in. przez zwiększoną konkurencyjność i transfer wiedzy z rozwiniętych rynków. Wzrasta też świadomość po stronie klienckiej, ale z drugiej strony panuje polityka dumpingowa cen świadczonych usług przez duży odsetek podmiotów o małej strukturze i niskich kosztach stałych. Mam wrażenie, że relatywnie niskie bariery wejścia do branży oraz brak zaplecza, głównie wiedzy po stronie rodzimych przedsiębiorstw powodują, że marketing jako cała branża wciąż nie jest postrzegana przez biznes jako inwestycja, tylko jako konieczny element obecności na rynku. Dla wielu przedsiębiorców szeroko rozumiany marketing, a zwłaszcza komunikacja to wydatek, a nie inwestycja, nie dostrzegają jak działa zwrot z takiej inwestycj,i co utrudnia im faktyczne korzystanie z usług specjalistów – nie rozumieją ich języka i przez to często boją się podejmować konieczne decyzje.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jak wg Ciebie zmienił się marketing w ostatnich latach? Zmiany te są pozytywne, czy może stwierdzenie, że ‘marketing się popsuł’ ma w sobie trochę racji?

Na pewno marketing się zmienił – co do tego nie mam wątpliwości. Internet, automatyzacja procesów, bardzo szybko zmieniające się trendy, a dalej nowe narzędzia, i zmiany w zachowaniach samych konsumentów – wszystko to zmieniło ekosystem marketingowy. Z drugiej strony zasada działania pozostała taka sama – docierać z właściwym komunikatem do właściwych ludzi. Zauważalnym trendem jest fakt, że podmioty o charakterze start-upowym, mikro i średnie biznesy zaczynają korzystać z nowoczesnych narzędzi na własną rękę, eliminując jednocześnie profesjonalne wsparcie ze strony agencji marketingowych, które takie narzędzia traktują jako jeden z elementów świadczonych usług doradczych, a jednocześnie część całej palety środków.

A jakie zmiany i wyzwania w branży marketingowej czekają nas w najbliższej przyszłości? Jak zmieni się obecna struktura agencji i ich kompetencje?

Na pewno nieunikniony jest w mojej ocenie spadek ilości dużych agencji sieciowych z mocno zdywersyfikowanym portfolio oferowanych usług na rzecz tworów o mniejszej strukturze, ale z bardziej wyspecjalizowanymi kompetencjami. Powstanie zapewne sporo nowych tworów specjalizujących się w obszarach, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno – jak choćby nurt content marketingu czy popularnego teraz influencer marketingu. Część tych kompetencji znajdzie się również zapewne w ofercie agencji pracujących na pograniczu różnych branż marketingu – jak agencji digitalowych czy public relations.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

O rozmówcy:

Jarosław Grzesica
Partner / Head of Strategy, addvanced