Jak skutecznie prowadzić cross-promocję na YouTubie

Jak skutecznie prowadzić cross-promocję na YouTubie

Jedną z najskuteczniejszych form budowania społeczności na kanale marki jest cross-promocja, która pozwala na szybkie i precyzyjne dotarcie do preferowanej grupy odbiorców. Kluczem do sukcesu tej aktywacji jest dobór odpowiedniego influencera.

fot. depositphotos.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Odpowiedniego, czyli takiego, którego demografia dopasowana jest do contentu marki. W ramach tej współpracy materiały publikowane są zarówno na kanale twórcy, jak i na kanale marki. Materiał opublikowany u youtubera jest zaproszeniem do obejrzenia dodatkowego odcinka na kanale klienta i zachętą do subskrybowania. Istotnym aspektem jest spójność tych komunikatów, a także przemyślana narracja, która pozwoli zatrzymać uwagę odbiorców na dłużej Efekt? Społeczności obu kanałów przenikają się, a marka w konsekwencji zyskuje nową lojalną widownię.

Lidl i Magic of Y, czyli magiczna cross-promocja

Jednym z przykładów efektywnej cross-promocji jest kampania zrealizowana dla sieci sklepów Lidl, marki, która zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się na tle innych, jeśli chodzi o działania z zakresu content marketingu. Na kanale KuchniaLidla.pl od wielu lat publikowane były jakościowe treści z przepisami kulinarnymi tworzonymi przez znanych ambasadorów marki – Karola Okrasę czy Pawła Małeckiego. Materiały te cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów, na co wskazywała m.in. liczba wyświetleń filmów, jednak nie generowały wzrostów w postaci preferowanej liczby subskrypcji. Jak już podkreślałyśmy, marka Lidl jest wzorem w prowadzeniu komunikacji ze swoimi konsumentami, dlatego długo nie pozostawała obojętna na to, jak dynamicznie zmienia się konsumpcja treści w Internecie. W drugiej połowie października 2016 roku marka uwzględniła w swojej strategii influencer marketing, po raz kolejny udowadniając, że jakościowy content to podstawa.

Kampania zrealizowana dla marki była nie tylko spotkaniem osób z dwóch różnych światów – online i telewizji, ale również połączeniem talentów z dwóch różnych dziedzin. Ta nieszablonowa kombinacja nie mogła się nie udać! Iluzjonista Y z kanału Magic of Y oraz kucharz Karol Okrasa wspólnie promowali sklepy Lidl i dostępne tam produkty w dwóch różnych materiałach. Nie zabrakło szczypty magii w tajskich lodach i efektów specjalnych, których klienci sklepów Lidl z pewnością się nie spodziewali. Śmiało możemy powiedzieć, że byli (dosłownie!) oczarowani.

Czy supermoce Y zasiliły również kanał marki? Zdecydowanie tak! Materiały zdobyły ponad 0,8 mln wyświetleń, 98% pozytywnych ocen, a liczba subskrybentów wzrosła o kilka tysięcy. Za wzrost liczby stałych widzów na kanale KuchniaLidla.pl odpowiadał również konkurs, który Y przeprowadził w swoim materiale. Iluzjonista w prosty sposób zaangażował tysiące widzów, którzy podjęli wyzwanie – zasubskrybowali kanał marki, kliknęli dzwoneczek i dodali komentarz z hasztagiem – #subskrybujekuchnielidla. Klient zyskał nie tylko zasięg, ale również wzmocnił swój wizerunek, prezentując się swoim konsumentom jako marka, która w nietuzinkowy sposób podchodzi do swojej komunikacji. Efekty zmiany strategii i inwestycji w cross-promocję z youtuberami widać wyraźnie w statystykach kanału.


źródło: socialblade.com

New Balance i PLKD, czyli jak content żyje na YouTube

Kolejnym przykładem efektywnej kampanii crossowej jest współpraca New Balance z PLKD — najpopularniejszym graczem FIFY w Polsce i komentatorem sportowym. Celem kampanii była promocja marki New Balance wśród fanów youtubera oraz przekierowanie ruchu na kanał YouTube marki. W ramach współpracy opublikowane zostały dwa filmy na kanale klienta. W jednym z nich Damian Kornienko zmierzył się z piłkarzami Lechii Gdańsk w dwóch konkurencjach. Były to rzuty karne oraz rozgrywka w FIFĘ w loży stadionu. Dodatkowo na kanale PLKD pojawiły się dwa filmy sponsorowane, w których youtuber zmierzył się z zawodnikami Lechii Gdańsk w konkurencjach: crossbar challenge oraz rozgrywka w loży stadionu w FIFĘ. Łącznie cztery filmy osiągnęły organicznie prawie 370 tys. wyświetleń. 6 miesięcy później liczba ta wzrosła dwukrotnie.

Współpraca New Balance z youtuberem to świetny przykład na to, że cross-promocja nie tylko zapewnia napływ nowych widzów na kanał marki, ale też generuje content, który żyje bardzo długo i stale przyciąga nowych odbiorców. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu fanów influencerów, którzy śledzą odcinki z udziałem ulubionych twórców na wielu różnych kanałach, a w momencie, w którym znajdują nowe źródło interesujących ich treści, nadrabiają zaległości. Dodatkowo, obecność youtubera na kanale marki zapewnia szybkie tempo wzrostu liczby wyświetleń, co sprawia, że film jest przyjazny dla algorytmów YouTube i częściej polecany przez samą platformę, a więc ma większą szansę na promocję m.in. w karcie „Na czasie”. Współpraca z influencerami wpływa też na obecność wideo na listach odtwarzania. Przykładowo z odcinka zrealizowanego z marką na kanale PLKD „Crossbar challenge z Lechią Gdańsk" zostaniemy automatycznie przekierowani do kolejnego wideo z twórcą na kanale New Balance Poland (najpopularniejszego filmu na kanale marki). Warto także zadbać o dobre pozycjonowanie filmów z influencerami w wyszukiwarkach. Odpowiednia optymalizacja zapewni widoczność materiału nie tylko na YouTube, ale także w wynikach wyszukiwania Google, a film latami będzie generować kolejne wyświetlenia.

Najczęstsze błędy popełnianie podczas cross-promocji

 • Brak wyraźnego i angażującego CTA (call to action) – jeśli chcesz, żeby odbiorca coś zrobił – powiedz mu o tym;
 • Brak interesującego contentu na kanale, na który przekierowujemy ruch – cross przyciąga nowych odbiorców, ale tylko angażujące treści mogą ich zatrzymać na dłużej;
 • Nieumiejętny dobór influencera do cross-promocji – brak znajomości wszystkich dostępnych statystyk;
 • Koncentracja jedynie na efektach krótkoterminowych;
 • Niedbale sformułowana umowa – pominięcie udzielenia licencji, praw do treści, czy wykorzystania wizerunku twórcy;

Największe wyzwania związane z cross-promocją

1. Odpowiedni dobór kanału/ twórcy do cross-promocji

Szukając idealnego twórcy do współpracy, zwróć uwagę na kilka kluczowych informacji. Po pierwsze demografia – sprawdź, czyja grupa docelowa może być zainteresowana również twoim kanałem. Po drugie wyświetlenia – średnia liczba wyświetleń na kanale twórcy pomoże w określeniu potencjalnego zasięgu. Po trzecie subskrybenci – to oni stanowią najbardziej zaangażowaną grupę na kanale twórcy i z dużym prawdopodobieństwem to właśnie oni będą chcieli zasubskrybować twój kanał. Po czwarte ER (engagement rate) - jest istotny, gdy myślisz długofalowo i nie zależy ci tylko na dotarciu, ale również na wywołaniu konkretnej akcji.

2. Zaufanie influencerowi i danie mu wolności twórczej

Dla wielu marek szczególnie pierwsza współpraca z influencerem stanowi spore wyzwanie. Charyzmatyczny i przebojowy twórca może wywołać trochę zamieszania swoim wystąpieniem na kanale marki, który do tej pory prowadzony był w ściśle określony sposób. Rada? Nie staraj się maksymalnie wpisać influencera w sztywne ramy brandbooka, tylko wykorzystaj jego supermoc i dopisz do niej odpowiedni kontekst. Benchmark: na kulinarnym kanale KuchniaLidla każdy gość wykorzystuje swój talent np. Y robi magiczne lody tajskie.

8 wskazówek, o czym pamiętać podczas cross-promocji

 1. Sprawdź, czy twój kanał jest gotowy na crossa – czy masz wystarczająco dużo ciekawego contentu, żeby zainteresować nim nową grupę odbiorców i zachęcić ich do pozostania na kanale na dłużej.
 2. Przemyśl wybór youtubera, z którym chcesz się scrossować.
 3. Umieszczaj wyraźne call to action dla widzów – wprost powiedz im, co chcesz, żeby zrobili i co otrzymają, jeśli to zrobią.
 4. Podkręć efekty ciekawym konkursem (nagrody mogą być często symboliczne) lub aktywizacją dla widzów.
 5. Po zakończonej współpracy uprawiaj „content recycling" – optymalizuj wideo, poprawiaj pozycjonowanie nawet kilka miesięcy po zakończonym crossie, promuj wideo na innych platformach itp.
 6. Pamiętaj, że zapraszasz twórcę do siebie – pozwól mu się „rozgościć" na twoim kanale, niech robi to, co potrafi najlepiej i w ten sposób wykorzystaj jego supermoc
 7. Nigdy nie narzucaj zaproszonemu influencerowi roli do odegrania – jego odbiorcy szybko to zweryfikują, a ich oceny nie będą pozytywne.
 8. Bądź otwarty na dyskusję, a nawet krytykę – zapraszasz zupełnie nową grupę osób do swojej przestrzeni, daj im się poznać z jak najbardziej gościnnej strony :)

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij