McDonald’s wygrał z gminą Nysa sprawę o „złote łuki”

McDonald’s wygrał z gminą Nysa sprawę o „złote łuki”

Według uchwały krajobrazowej gminy Nysa, charakterystyczne złote łuki McDonalda powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Reprezentant restauracji oraz przedsiębiorca z Nysy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sprawę wygrali.

zdjęcie: depositphotos.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W 2017 roku, radni gminy Nysa uchwalili tzw. uchwałę krajobrazową regulującą m.in. zasady umieszczania reklam w miejscach publicznych. Wówczas zgodnie z tą ustawą, jedną z firm, która musiałaby usunąć swoje reklamy z przestrzeni publicznej miasta Nysa, był McDonald’s.

Reprezentant restauracji oraz prywatny przedsiębiorca z Nysy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Przed sądem Jacek Jaworski, który reprezentował McDonalda, dowodził, że ustawa krajobrazowa gminy Nysa jest oderwana od realiów i stanu architektury wokół restauracji – lokal znajduje się przy ruchliwej trasie przejazdowej, zaś charakterystyczne dla McDonalda złote łuki są znakiem rozpoznawczym dla kierowców oraz sygnałem do przygotowania się do zjazdu z trasy.

Skarżący poruszyli też kwestie obciążenia kosztami likwidacji reklam ich właścicieli oraz wytknęli uchwale niesprawiedliwe i nierówne traktowanie podmiotów. Jako przykład podali stacje paliw czy przystanki należące do miejskiej firmy komunikacyjnej – te podmioty uchwała traktuje nieco łagodniej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził nieważność w całości uchwały gminy. Jak uzasadniała sędzia sprawozdawca, wśród powodów wydania takiego wyroku przez sąd był m.in. brak w uchwale warunków i terminów dostosowania właścicieli reklam do stanu oczekiwanego przez autorów prawa lokalnego.

źródło: tur-info.pl

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij