ARC Rynek i Opinia: Sport potrzebuje sponsoringu [badanie]

Ponad połowa Polaków lepiej ocenia firmy angażujące się w sponsoring sportu i kultury od tych, które się nie angażują. Co piąty Polak przyznaje, że fakt, że dana firma jest sponsorem spowodował, że zainteresowali się jej ofertą – wynika z badania Sponsoring Monitor 2018 ARC Rynek i Opinia.
O autorze
2 min czytania 2019-02-13

Konsumenci mają świadomość tego, że firmy decydują się na sponsoring po to, by polepszyć swój wizerunek (84%). Dostrzegają również pozytywny wpływ sponsorów na rozwój sportu i kultury. Połowa badanych lepiej ocenia firmy zaangażowane w sponsoring sportu, 28% osób chętniej kupiłoby produkty firmy angażującej się w sponsoring.


źródło: Sponsoring Monitor 2008 oraz 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2009 i 2019


źródło: Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019

Numerem jeden w polskim sponsoringu jest Orlen, będący najbardziej rozpoznawalnym sponsorem zarówno wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych. Markami, które poza Orlenem również znalazły się w pierwszej piątce w obydwu zestawieniach są Coca-Cola i Lotos.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj


źródło: Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019


źródło: Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Najbardziej rozpoznawalni sponsorzy w podziale na branże (znajomość wspomagana)

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Markami, które w ciągu ostatniego roku odnotowały najwyższy wzrost znajomości wspomaganej jako sponsorzy są mBank (+ 9 p.p.), PGE (+ 9 p.p.) oraz AXA Direct (+ 7 p.p.).

Banki:

  1. PKO Bank Polski (39%)
  2. ING Bank Śląski (27%)
  3. mBank (26%)

Firmy ubezpieczeniowe:

  1. PZU (60%)
  2. Allianz (25%)
  3. Aviva (24%)

Firmy paliwowe/ motoryzacyjne:

  1. Orlen (66%)
  2. Lotos (47%)
  3. Shell (31%)

Firmy telekomunikacyjne:

  1. Orange (59%)
  2. T-Mobile (50%)
  3. Play (47%)

Firmy energetyczne:

  1. PGE (58%)
  2. PGNiG (54%)
  3. Tauron (54%)

Firmy odzieżowe:

  1. Adidas (67%)
  2. Nike (62%)
  3. Reebok (47%)

–Sponsoring od wielu lat jest elementem krajobrazu marketingowego. Odbiorcy czy to sportu, czy kultury mają świadomość, że firmy sponsorują ze względów wizerunkowych i sprzedażowych. Konsumenci wiedzą, jak duży i pozytywny wpływ na rozwój poszczególnych dyscyplin czy dziedzin sztuki mają środki pochodzące od sponsorów. Porównując wyniki z 2018 roku z tymi sprzed 10 lat wyraźnie widać, że istotnie, o 11 p.p. zwiększył się odsetek osób, które są zdania, że sponsoring jest potrzebny do rozwoju sportu, zmalał zaś, o 4 p.p. odsetek osób, które uważają, że kultura potrzebuje sponsorów. Może to być sygnał, że badani są zdania, że wspieraniem kultury powinno zająć się państwo lub np. samorządy – komentuje Grzegorz Sygnowski, kierownik projektu z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2018 roku zastosowano mix metod ilościowych – wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia – epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1511 wywiadów CATI oraz N=3694 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.