IAB Polska wprowadza Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Programmatic

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
IAB Polska wprowadza Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Programmatic

IAB Polska, z inicjatywy Grupy Roboczej Programmatic, wprowadza Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Programmatic. Celem inicjatywy jest zapewnienie jakości, bezpieczeństwa oraz przejrzystości w wykorzystaniu programatyczego modelu zakupu reklam na polskim rynku.

Wydatki na reklamę programmatic w Polsce w 2018 roku stanowiły prawie już 35% ogólnych wydatków na display, włączając w to również wydatki na wideo sprzedawane w tym modelu (IAB Polska/PwC AdEx, w: Raport Strategiczny INTERNET 2018-2019), przy czym według danych IHS oraz IAB Europe z raportu European Programmatic Market Sizing Report 2017 w Europie było to ponad 62% wydatków na display i wideo ogółem.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Programatyczny model zakupu reklam bardzo dynamicznie zwiększa swój udział w wydatkach na reklamę w Polsce i na świecie. Z jednej strony świadczy o szybkim rozwoju technologicznym branży, z drugiej natomiast niesie za sobą ryzyko nieuczciwych praktyk i niejednolitych standardów w tym obszarze. Kluczowe stało się więc wypracowanie norm i reguł, dzięki którym model ten będzie stanowił zaufane źródło efektywnej promocji. Odpowiedzią na tę potrzebę jest Kodeks Dobrych Praktyk Programmatic – mówi Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska.

Kodeks ma zapewnić jakość, bezpieczeństwo oraz przejrzystość w wykorzystaniu programmatic w kampaniach wszystkim zaangażowanym w proces podmiotom na polskim rynku. Dokument określa przepisy osobno dla wszystkich uczestników łańcucha programmatic: reklamodawców, agencji, platform DSP oraz SSP, sieci reklamowych, wydawców, platform DMP, dostawców danych i dostawców narzędzi do weryfikacji. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania określonych kryteriów i zasad obowiązujących w obszarze, za który odpowiadają. Naruszenia Kodeksu podlegają weryfikacji i ocenie według ściśle określonych reguł opisanych w warunkach przystąpienia, będących częścią dokumentu.

Polska wersja Kodeksu powstała na licencji niemieckiej organizacji branżowej BVDW, stanowiącej część globalnej sieci IAB. Code of Conduct Programmatic Advertising od 2016 roku funkcjonuje w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Lokalna wersja dokumentu, opracowana przez przedstawicieli Grupy Roboczej Programmatic IAB Polska, w pełni pokrywa się ze swoim pierwowzorem. 

– Na rynkach niemieckojęzycznych Kodeks zyskał jednogłośne poparcie największych i najbardziej znaczących firm, zarówno graczy lokalnych, jak i globalnych gigantów, którzy dołączyli do inicjatywy. Słuszność wprowadzenia Kodeksu na polskim rynku potwierdza fakt, że jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, chęć przystąpienia zadeklarowało już ponad 30 firm - wydawców, dostawców technologii oraz agencji – komentuje Elżbieta Kondzioła, szefowa Grupy Roboczej Programmatic IAB Polska.

Sygnatariuszami Kodeksu mogą zostać wszyscy uczestnicy łańcucha programmatic, którzy chcą brać udział w podnoszeniu jakości i standardów modelu programatycznego oraz współtworzyć bezpieczny, przejrzysty ekosystem programmatic w Polsce. Poprzez przystąpienie do inicjatywy dołączą oni do grona najważniejszych firm, będących pewnymi partnerami w biznesie oraz pomogą eliminować z rynku podmioty stosujące złe praktyki.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij