Murakami z automatu i na smartfonie – nietypowa premiera książki

Po raz pierwszy premiera książki odbyła się nie w księgarni, a w automacie. Nowa powieść Harukiego Murakamiego, wielokrotnego faworyta do otrzymania literackiej nagrody Nobla, zadebiutowała w automatach na dworcach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
O autorze
2 min czytania 2013-11-12

W dzień premiery powieści „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” została uruchomiona także pierwsza w Polsce aplikacja mobilna poświęcona pisarzowi – Murakami Notes.

Akcja promująca nową powieść najpopularniejszego japońskiego pisarza łączy – zgodnie z azjatyckim duchem – tradycję z nowoczesnością. Punkt centralny kampanii to trzy automaty, w których kilkanaście godzin wcześniej niż w księgarniach, można było kupić najnowszą książkę Murakamiego. To pierwszy w Polsce przypadek gdy wydawca (Wydawnictwo MUZA SA) zdecydował się na premierę książki w automacie. Maszyny stanęły w halach głównych dworców w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu i szybko zyskały przydomek „książkomatów”. 5 listopada, już kilka godzin przed uruchomieniem urządzeń, gromadzili się przed nimi fani pisarza. W Warszawie automat został opróżniony po półtorej godzinie. Automaty nawiązują do japońskiej fascynacji technologią, robotami oraz kultury nabywania najróżniejszych produktów w rozsianych po ulicach miast maszynach. Zaś wybór lokalizacji – dworców – został zaczerpnięty bezpośrednio z powieści: bohater japońskiego bestsellera jest inżynierem dworców i często obserwuje odjeżdżające pociągi. Na kilka dni przed premierą najpopularniejsza anglojęzyczna strona poświęcona pisarzowi haruki-murakami.com opublikował newsa na temat polskiej kampanii powieści – od tego momentu informacja o automatach udostępniania jest przez fanów japońskiego pisarza na całym świecie. Automaty będą stały na polskich dworcach do końca listopada. Wideo relacja z premiery: 

Integralną częścią kampanii jest także bezpłatna aplikacja mobilna Murakami Notes, pierwsza w Polsce aplikacja dedykowana pisarzowi (harukimurakami.pl/aplikacja). Stworzona na smartfony z systemami iOS i Android, umożliwia wykonywanie codziennych notatek i poznawanie wyjątkowego świata słowa Harukiego Murakamiego. Każda karta notesu zawiera cytat z jednej z powieści japońskiego pisarza. Notatką można podzielić się ze znajomymi dzięki funkcji wysyłania wiadomości – drogą smsową bądź e-mailową. Aplikacja o prostym interfejsie posiada także możliwość wyszukania potrzebnych zapisków pośród wcześniej stworzonych notatek. Oprócz biografii mistrza słowa użytkownicy aplikacji mają możliwość zapoznania się ze wszystkimi powieściami pisarza dostępnymi na polskim rynku, a także mogą kupić wybrane tytuły w sklepie internetowym.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W ramach kampanii promocyjnej nowej książki Murakamiego stworzono również specjalne pocztówki nawiązujące do tradycyjnych grafik japońskich i bohaterów książki. Przygotowała je Kaja Kusztra, graficzka i projektantka młodego pokolenia. Pocztówki wysyłane były partiami do dziennikarzy i blogerów przed premierą książki. Dwie pierwsze zawierające japońskie napisy miały intrygować. Dopiero trzecia pocztówka zdradzała nazwisko autora i tytuł książki. Od 5 listopada mogą je również otrzymać miłośnicy Murakamiego zgromadzeni na profilu facebook.com/murakamipl, który w ciągu trzech miesięcy zgromadził ponad 7 tysięcy fanów. W ramach promocji książki powstała także strona internetowa harukimurakami.pl.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Ostatnim elementem kampanii będzie Ogólnopolska Dyskusja Literacka na temat nowej powieści pisarza. W ciągu jednego dnia (28 listopada) 50 klubów czytelniczych Instytutu Książki w całej Polsce będzie dyskutowało o „Bezbarwnym Tsukuru Tazakim i latach jego pielgrzymstwa”. Synchroniczne czytanie książki przez kilkaset osób w całym kraju będzie drugą tego typu akcją w Polsce.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kampania została przygotowana przez agencję Business & Culture na zlecenie i we współpracy z wydawnictwem MUZA S.A.