Życie po życiu – Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Most, farba, amfiteatr, sportowiec, samochód, wyspa, Uno Promo, 42 miliardy euro. Co je łączy? Choć trudno w to uwierzyć ale… plastikowa i na dodatek zużyta butelka!
O autorze
3 min czytania 2013-11-20

Europejczycy produkują rokrocznie średnio ponad pół tony odpadów komunalnych. Liczba ta waha się od 300 do 700 kilogramów w różnych państwach. Tymczasem znaczna część tych materiałów, jak chociażby plastikowe butelki, nadaje się do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Można się o tym przekonać w ramach trwającego do 24 listopada Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów.

Każdy z nas może odegrać istotną rolę w ograniczeniu ilości odpadów dzięki zmianie swoich nawyków, poprzez ponowne wykorzystanie produktów i ich sortowanie. To nie jest trudne, o czym przekonało się już wiele osób i firm.

Most 27,5 metra

Najdłuższy na świecie most wykonany z plastikowych butelek po recyklingu znajduje się w szkockim Peeblessire. Konstrukcja zbudowana przez brytyjską firmę Vertech Composite ma 27,5 metra. Wytrzymuje obciążenie do 44 ton, umożliwiając komunikację pieszą i samochodową. Wykorzystane do budowy mostu produkty recyklingowe pochodziły z lokalnego wysypiska śmieci. Prezes Vartech William Mainwaring twierdzi, że materiał z plastikowych butelek opracowany na Uniwersytecie w Rutgers ma dłuższą żywotność niż tradycyjne budulce, takie jak stal, drewno czy beton. „Użyta technologia gwarantuje większą sztywność i wytrzymałość kompozytów powstałych na bazie butelek po recyklingu. Dzięki temu idealnie nadaje się do takich struktur jak mosty” – kończy Mainwaring.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Farba zielona

Do pomalowania recyklingowego mostu idealnie nadawałaby się zielona farba opracowana przez firmę Sherwin-Williams. Farba taka już powstała w oparciu o plastikowe butelki z recyklingu i wytwarza mniej lotnych związków organicznych, które mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, uszkodzenia nerek, płuc i układu nerwowego, niż podobne produkty na bazie oleju.

Amfiteatr 1,5 mln plastikowych butelek

EcoARK, to z kolei budynek, który idealnie pasowałby do około rzecznego otoczenia. Stoi on na Tajwanie. Do stworzenia tej trzypiętrowej konstrukcji z amfiteatrem i salą wykładową wykorzystano 1,5 miliona plastikowych butelek. Far Eastern Group, która zleciła projekt, chciała w ten sposób podkreślić znaczenie ponownego wykorzystania materiałów wtórnych w tym kraju, w którym wskaźnik odzysku wynosi zaledwie 4%.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Sportowiec 13 butelek

Biegając po plastikowym moście, można też nosić ubrania wykonane z plastikowych butelek. Każdy z kompletów ubrań Nike Pro TurboSpeed, które podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie nosiła reprezentacja Stanów Zjednoczonych oraz piłkarze FC Barcelona podczas swoich meczów, został wykonany z trzynastu plastikowych butelek poddanych recyklingowi. Sportowcy mogliby również korzystać ze słuchawek Special Edition Beats by Dre, wykonanych z częściowo przetworzonych plastików.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Samochód 22 plastikowe butelki

Biegaczy może mijać samochód, oczywiście nie byle jaki. W sam raz byłby elektryczny Ford Focus, w którym tkanina do wszystkich siedzeń, została wyprodukowana z 22 plastikowych butelek po recyklingu. Ford Motor Company opracował też tworzywa sztuczne wzmocnione biomateriałami z pszenicy Straf oraz kenaf, dążąc do redukcji wykorzystania materiałów plastikowych.

Wyspa 125 tys. plastikowych butelek

Jak jest recyklingowy most, to przydałaby się również recyklingowa wyspa. Joysxee, to projekt Richart’a Sowa. Stworzył on, w meksykańskiej zatoce Isla Mujeres, pływające wyspy, które unoszą się na pływakach wypełnionych 125 tysiącami plastikowych butelek. Na wyspie jest dom i ogród, który zapewnia jedzenie. Mieszkańcy są więc samowystarczalni. Lokatorzy z pewnością nie wzgardziliby również hamakiem Classic Envirope wykonanym w Twin Oaks. Tkanina w nim użyta powstała – a jakże! – z przetworzonych plastikowych butelek.

Uno Promo 2.000 użytkowników

Przy moście z powodzeniem mógłby też stanąć automat Uno Promo do zbiórki zużytych opakowań plastikowych po napojach. Tomra Collections Solutions, która jest producentem urządzenia, wykorzystuje w nim interaktywną platformę społecznościową ReAct, dzięki której każdy użytkownik może śledzić swój indywidualny profil z informacjami: ile kilogramów dwutlenku węgla nie zostało wyemitowanych do atmosfery, dzięki zwróconym butelkom. Platforma ma już ponad 2.000 użytkowników. Można stać się jej członkiem oddając plastikowe butelki i opakowania szklane do automatów ustawionych w delikatesach Alma oraz Piotr i Paweł, a także w sklepach sieci Kaufland.

42 mld euro

Komisja Europejska szacuje, że pełne wykonanie unijnych przepisów dotyczących odpadów pozwoliłoby zaoszczędzić 72 mld euro rocznie, zwiększyć roczny obrót unijnego sektora gospodarowania odpadami i ich recyklingu o 42 mld euro i utworzyć ponad 400.000 miejsc pracy do 2020 r. Europejski Tydzień Redukcji Odpadów jest kolejnym krokiem, który może przyczynić się do osiągnięcia tych celów.

Materiał powstał w oparciu o opracowanie na stronie earth911.com oraz ewwr.eu.

Autor: Łukasz Mikołajczak, KOMUcom – Instytut Kreatywności