Booking.com dostał 2,5 mld forintów kary – chodzi o nieuczciwe praktyki handlowe, w tym manipulowanie klientami

Booking.com dostał 2,5 mld forintów kary – chodzi o nieuczciwe praktyki handlowe, w tym manipulowanie klientami

Węgierski urząd ds. konkurencji GVH nałożył na popularną platformę Booking.com karę w wysokości 2,5 mld forintów. Jest to spowodowane stosowaniem przez portal nieuczciwych praktyk handlowych, w tym m.in. wywieranie psychologicznego nacisku na klientów.

Z pewnością nie raz podczas przeglądania ofert na Booking.com spotkaliście się z informacją, która sugerowała, że „zostały ostatnie pokoje w tym hotelu!”. Często taka wiadomość powodowała, że szybciej podejmowaliśmy decyzję o rezerwacji noclegu w danym obiekcie, podczas gdy faktycznie wolnych miejsc było w dalszym ciągu sporo.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Między innymi za takie działanie, czyli wywieranie psychologicznego nacisku na klientów, został ukarany Booking.com przez węgierski urząd ds. konkurencji GVH. Instytucja zarzuciła platformie również bezzasadne promowanie darmowej możliwości odwołania rezerwacji, podczas gdy w rzeczywistości nie była ona bezpłatna. 

Na Booking.com została nałożona kara w wysokości 2,5 mld forintów, czyli około 6,86 mln euro. Jak poinformował węgierski urząd, przy podejmowaniu decyzji o wysokości grzywny brane były pod uwagę dochody z prowizji, jakie uzyskała platforma działając na tamtejszym rynku. 

Decyzję GVH przedstawiciele Booking.com nazwali „rozczarowującą” i przyznali, że wszelkie informacje, które są umieszczone przy poszczególnych hotelach, mają wyłącznie na celu „pomóc klientom podczas podejmowania decyzji o rezerwacji”.

PS

Na początku 2020 roku UOKiK nałożył na firmę Volkswagen Group Polska rekordową karę w wysokości 120 mln złotych. Chodzi o aferę dieselgate, czyli o wprowadzenie konsumentów w błąd co do poziomu emisji spalin emitowanych przez samochody.

PS2

W lipcu 2019 roku Federalna Komisja Handlu orzekła, że Facebook musi zapłacić 5 mld dolarów kary za udostępnianie danych swoich użytkowników innym firmom 

PS3

W ubiegłym roku Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu na amerykańską firmę Nike karę w wysokości 12,5 mln euro. Marka nielegalnie blokowała handel transgraniczny licencjonowanych produktów niektórych klubów europejskich.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij