Pieczywo w Subway'u nie może być nazywane chlebem – tak stwierdził sąd

Pieczywo w Subway'u nie może być nazywane chlebem – tak stwierdził sąd

Sąd Najwyższy w Dublinie oficjalnie oświadczył, że pieczywo serwowane w popularnej sieci Subway zawiera zbyt dużo cukru, aby mogło być nazywane chlebem.

Sprawa o klasyfikację pieczywa Subway'a ciągnie się już dobre 14 lat. Początkowo, w 2006 roku, irlandzki sąd najniższej instancji nałożył na wyroby piekarnicze marki podatek w wysokości 9,2 procent – zdaniem sądu pieczywo sieci nie mogło być uznane za podstawowy artykuł spożywczy, który jest objęty zerową stawką VAT.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Właściciele firmy nie zgadzali się z tą decyzją i kilkukrotnie odwoływali się od niej – najpierw w Sądzie Apelacyjnym, a ostatnio w Sądzie Najwyższym. To właśnie tu padła oficjalna deklaracja.

Skład pięciu sędziów orzekł, że pieczywo wykorzystywane w daniach Subway'a znacznie wykracza poza definicję chleba z 1972 roku, która mówi o tym, że waga składników takich jak cukier czy też tłuszcz nie może przekraczać 2% masy w cieście. 

Jak bowiem wynika z analizy składu pieczywa serwowanego w Subway'u – ilość cukru wynosi nawet 10% całej masy. W związku z tym – jak oświadczył irlandzki sąd – wyroby piekarnicze marki nie mogą być uznane za podstawowy artykuł spożywczy.

PS

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe orzekł, że jedyną marką, która może w Niemczech sprzedawać kwadratową tabliczkę czekolady jest Ritter Sport. Z tym faktem nie chciał się zgodzić koncern Mondelēz International, do którego należy Milka.

PS2

Dwuletni spór między McDonaldem a irlandzką siecią Supermac’s zakończył się na korzyść tej drugiej firmy – amerykański fast-food stracił wyłączność na używanie nazwy handlowej „Bic Mac” w Europie.

PS3

12 czerwca 2018 r. zapadł kontrowersyjny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w sprawie C-163/16, zgodnie z którym znak towarowy przedstawiający kolor naniesiony na podeszwę buta może podlegać rejestracji oraz ochronie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij