Złote łuki znikają z Gdańska – McDonald’s pozywa miasto za uchwałę krajobrazową

Złote łuki znikają z Gdańska – McDonald’s pozywa miasto za uchwałę krajobrazową

McDonald’s, a także kilka innych sieci handlowych postanowiło zaskarżyć miasto Gdańsk za obowiązującą tam uchwałę krajobrazową. Słupy z gigantycznymi logotypami są bowiem niezgodne z przepisami, w związku z czym muszą zostać usunięte z przestrzeni miejskiej.

Uchwała Krajobrazowa Gdańska obowiązuje od 2 kwietnia 2018 roku. Pod koniec 2019 roku pokazywaliśmy, jak wiele szpetnych reklam zniknęło z przestrzeni miejskiej tuż po wprowadzeniu nowych przepisów. Na mocy uchwały musiały zostać usunięte nie tylko billboardy czy bannery reklamowe, ale również szyldy oraz słupy z gigantycznymi logotypami marek.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Z tym zapisem w przepisach nie zgadza się m.in. McDonald’s – przedstawiciele marki stwierdzili bowiem, że wysokie pylony z nazwą własną marki są kluczowe dla prowadzenia tego typu działalności gastronomicznej.

W związku z tym marka McDonald’s zdecydowała się złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Podobny pozew wpłynął do sądu od sieci Lidl oraz zarządcy budynku, w którym mieści się Leroy Merlin przy al. Grunwaldzkiej. Jak podała Gazeta Wyborcza, skarżący uznali, że „gdańska uchwała krajobrazowa jest niezgodną z polskim prawem, czyli z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym bądź szerzej, z Konstytucją RP”.

– Decyzje władz samorządowych dotyczące uchwał krajobrazowych w poszczególnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. Prowadzimy dialog z lokalnymi władzami, wskazując na uwarunkowania naszej działalności. Pylony z nazwą własną marki lub logotypem są elementem oznaczenia naszych restauracji i są każdorazowo umieszczane na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę wydanego przez organ administracji publicznej. Przedsiębiorca ponosi koszty ich produkcji i umiejscowienia. W naszej opinii wraz z innymi prawnie chronionymi wartościami wynikającymi z prawa własności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa nabyte powinny zostać uwzględnione w ramach wprowadzania miejscowej uchwały krajobrazowej. Z tego też względu złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – powiedziała Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych McDonald's Polska.

Na tę chwilę skarga sieci McDonald's w gdańskim sądzie została zawieszone. A stało się tak z uwagi na to, że podobne sprawy, które trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zostały następnie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego. Najpewniej więc organ ten zadecyduje o tym, kto w istocie ma rację.

PS

Według uchwały krajobrazowej gminy Nysa, charakterystyczne złote łuki McDonalda powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Reprezentant restauracji oraz przedsiębiorca z Nysy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sprawę wygrali.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij