H&M zrezygnowało z bawełny z regionu, gdzie prześladuje się Ujgurów. Chiny zbojkotowały markę

H&M zrezygnowało z bawełny z regionu, gdzie prześladuje się Ujgurów. Chiny zbojkotowały markę

W Chinach wycofano produkty H&M z kilku dużych platform modowych. Bojkot szwedzkiej sieciówki rozpoczął się tuż po tym, gdy marka poinformowało o zaprzestaniu korzystania z bawełny z regionu, w którym prześladuje się mniejszość ujgurską.

Jakiś czas temu H&M wydało oświadczenie, w którym marka wyraziła zaniepokojenie doniesieniami o dyskryminacji mniejszości etnicznych i wyznaniowych, a także o przymusowej pracy w Sinciangu – regionie, z którego firma do tej pory pozyskiwała bawełnę. Jak się bowiem okazuje, w prowincji tej przez chińskie władze prześladowanych jest nawet milion Ujgurów i Kazachów. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W oświadczeniu szwedzka sieciówka poinformowała również o tym, że z uwagi na łamanie praw człowieka wobec ujgurskiej mniejszości, przestaje korzystać z bawełny z tamtejszego regionu. To z kolei nie spodobało się chińskim władzom.

W efekcie, ubrania marki H&M zniknęły z kilku popularnych platform modowych, takich jak m.in. Jingdong i Tmalla. Ponadto, bojkot brandu zapowiedzieli również niektórzy chińscy influencerzy, a także aktor Huang Xuan i piosenkarka Victoria Song, która stwierdziła, że „narodowe interesy stoją dla niej ponad wszystko”. 

Natomiast osoby blisko związane z władzami Chin wprost zarzuciły szwedzkiej marce kłamstwo. „Chcecie zarabiać w Chinach, jednocześnie rozsiewając fałszywe informacje i bojkotując bawełnę z Sinciangu? Zapomnijcie o tym” – napisali członkowie młodzieżowej grupy związanej z Komunistyczną Partią Chin.

W odpowiedzi na kontrowersje, jakie narodziły się wokół marki, przedstawiciele H&M opublikowali wpis na swoim koncie w chińskiej aplikacji społecznościowej Sina Weibo, w którym przyznali, że w dalszym ciągu szanują swoich tamtejszych klientów i zamierzają kontynuować długoterminowe inwestycje w tym kraju. 

PS

Właściciele praw do Muminków zainicjowali niedawno akcję w szczytnym celu. W ramach współpracy z organizacją Amnesty International powstała specjalna kolekcja, z której całkowity zysk zostanie przekazany na walkę o prawa człowieka.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij