Raport Adkontekst 2014: polski rynek reklamy kontekstowej w 2013 roku wart 216,5 mln zł

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Raport Adkontekst 2014: polski rynek reklamy kontekstowej w 2013 roku wart 216,5 mln zł

Z 5. edycji raportu Adkontekst “Rynek reklamy kontekstowej w Polsce” wynika, że rynek reklamy kontekstowej w 2013 roku osiągnął wartość ponad 216 mln zł i urósł o 4,5% w ciągu roku. Agencje i domy mediowe w 2014 roku planują zwiększyć wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych o kolejne 7,4%.

W 2013 roku wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych stanowiły 25,3% budżetów SEM. Porównując te wartości z wynikiem badania IAB AdEx - które wskazuje, że w 2013 roku udział wydatków na SEM w całej reklamie internetowej wyniósł około 35% - można oszacować, że reklama kontekstowa stanowi 8,9% budżetów reklamowych w polskim internecie. Tym samym polski rynek reklamy kontekstowej jest już wart prawie 216,5 mln złotych, czyli o 4,5% więcej niż w 2012 r.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Optymistyczne są też deklaracje budżetów na 2014 rok - badani przedstawiciele agencji i domów mediowych przewidują, że ich wydatki na kampanie w sieciach kontekstowych wzrosną w 2014 roku o prawie 7,4% w porównaniu do 2013.

Raport szczegółowo analizuje kilkanaście aspektów rynku reklamy kontekstowej, jak metody targetowania wykorzystywane przez mediaplanerów, najpopularniejsze formaty reklamowe, cele kampanii w sieciach kontekstowych, budżety, modele rozliczeń oraz najważniejsze trendy w digital marketingu w 2013 i 2014 roku.

Agencje i domy mediowe dostrzegają różnorodność formatów reklamowych dostępnych w sieciach kontekstowych, co wiąże się z coraz większym udziałem reklamy graficznej w kampaniach realizowanych przez agencje i domy mediowe. Kolejny rok z rzędu najpopularniejszą formą pozostaje graficzna reklama statyczna, wykorzystywana przez 83,3% badanych.

W 2013 roku badani dużą uwagę przykładali do celów efektywnościowych i zasięgowych, realizowanych za pomocą kampanii kontekstowych (odpowiednio 63,9% i 61,1% wskazań). W dalszej kolejności znalazły się cele brandingowe, które wymieniła ponad połowa respondentów.

Wśród metod targetowania wymienionych przez ankietowanych, coraz większą popularność zdobywa retargeting - obecnie wykorzystywany już średnio w 38% kampanii prowadzonych w sieciach kontekstowych. 83,3% ankietowanych planuje korzystanie z retargetingu w 2014 roku.

 

“Dzisiejsze mechanizmy retargetingowe pozwalają bardzo skutecznie zarządzać częstością emisji reklam kontekstowych. W efekcie daje to marketerom szansę wywierania skutecznego oraz bezpośredniego wpływu na decyzje zakupowe klientów” - mówi Łukasz Duda, dyrektor Biura Reklamy sieci Adkontekst.

Tegoroczna edycja badania została rozszerzona o tematykę najważniejszych trendów w digital marketingu. Pytani o najwyższe priorytety w działaniach marketingowych w 2014 roku, przedstawiciele agencji i domów mediowych wskazali optymalizację konwersji (77,8%), targetowanie i personalizację oraz zarządzanie kampanią w wielu kanałach (52,8%), a także content marketing (47,2%). Wysokie miejsce zajmuje też zakup reklamy z wykorzystaniem systemów RTB (25%).

Badanie tworzone jest w oparciu o opinie ekspertów i praktyków reklamy kontekstowej z domów mediowych i agencji reklamowych. Raport adresowany jest do szefów działów marketingu, właścicieli małych i średnich firm, przedstawicieli domów mediowych i agencji reklamowych, wydawców serwisów internetowych oraz osób zainteresowanych marketingiem internetowym.

“Badanie z jednej strony pokazuje wzrost znaczenia reklamy kontekstowej w Polsce. Z drugiej - rosnące oczekiwania reklamodawców, za którymi podążają sieci kontekstowe. Świadczy o tym m.in. duża popularność targetowania behawioralnego i retargetingu w zamawianych kampaniach” - dodaje Łukasz Duda. 

Pełna wersja raportu dostępna jest pod linkiem: www.adkontekst.pl/raporty/Raport-Rynek-Reklamy-Kontekstowej-2013.pdf

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij