Facebook otrzymał pozew zbiorowy w Wielkiej Brytanii. Zapłaci 2,3 mld funtów odszkodowania?

Facebook otrzymał pozew zbiorowy w Wielkiej Brytanii. Zapłaci 2,3 mld funtów odszkodowania?

Facebook został oskarżony o nieuczciwe wykorzystywanie swojej dominacji na rynku i narzucanie brytyjskim użytkownikom warunków korzystania z serwisu. Nieuczciwe praktyki miały na celu gromadzenie danych około 44 milionów internautów.

Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji w Londynie będzie rozpatrywał sprawę zbiorowego pozwu przeciwko firmie Meta (dawniej Facebook), który został wszczęty przez dr Lizę Lovdahl Gormsen, ekspertkę ds. międzynarodowego prawa konkurencji.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Według pozwu firma w latach 2015-2019 nadużywała swojej dominującej pozycji na rynku, aby śledzić aktywność użytkowników zarówno w serwisie społecznościowym, jak i na zewnętrznych stronach, korzystając nieprawnie z narzędzia zwanego „Piksel Facebooka”. Firma narzucała użytkownikom warunki dostępu do serwisu społecznościowego, gromadząc ich cenne dane, które następnie wykorzystywała do targetowania reklam.

– Na wolnym i uczciwym rynku konkurencja powinna prowadzić do niższych cen i wyższej jakości. Ale im większa firma jest na rynku, tym mniejszy mamy wybór, bez względu na to, co jeszcze zrobi. Facebook wykorzystał swoją dominację na koszt użytkowników – stwierdziła 

Dr Lovdahl Gormsen uważa, że Facebook ustalił „nieuczciwą cenę” dla użytkowników w Wielkiej Brytanii za uzyskanie dostępu do sieci społecznościowej. Ceną za korzystanie z serwisu było oddanie cennych danych osobowych na zasadzie „bierz lub zostaw”.

Składający pozew domagają się uzyskania odszkodowania w wysokości co najmniej 2,3 miliarda funtów dla użytkowników Facebooka w Wielkiej Brytanii, którzy w okresie od 1 października 2015 r. do 31 grudnia 2019 r. skorzystali z serwisu przynajmniej raz. Według szacunków aż 44 miliony użytkowników Facebooka w tym kraju mogło być ofiarą nadużyć ze strony firmy.

– Składam pozew, którego celem jest uzyskanie miliardów funtów odszkodowania dla 44 milionów Brytyjczyków, których dane były wykorzystywane przez Facebooka – poinformowała dr Lovdahl Gormsen.

Zbiorowy pozew, wniesiony na podstawie ustawy o konkurencji, to pierwsze takie powództwo przeciwko firmie Meta w Wielkiej Brytanii.

PS
Facebook zapłacił karę cywilną ofiarom dyskryminujących praktyk zatrudniania w ramach ugody z resortami sprawiedliwości i pracy w wysokości 4,75 mln dolarów oraz 9,5 mln dolarów.

PS 2
Była pracownica Facebooka ujawniła niepokojące fakty na temat działania serwisu i oskarżyła firmę o „wybór zysku nad bezpieczeństwem”.

PS 3
Meta w ostatnim czasie zyskała złą reputację także wśród kandydatów na rynku pracy. Firma musi zwiększać pensje, żeby przyciągać nowych pracowników. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij