Rosja będzie mieć własne McDonald's i IKEA? Tamtejszy rząd zezwolił na kradzież patentów i znaków towarowych

Rosja będzie mieć własne McDonald's i IKEA? Tamtejszy rząd zezwolił na kradzież patentów i znaków towarowych

Kraje zachodnie nakładają nowe sankcje, a także kolejne marki wycofują się z terenów Rosji. Wydaje się jednak, że państwo rządzone przez Putina chce być samowystarczalne – Kreml właśnie zezwolił na piractwo komputerowe i kradzież znaków towarowych.

Coraz więcej gospodarczych i politycznych sankcji dotyka Rosję, która od kilkunastu dni brutalnie atakuje Ukrainę. Świat biznesu również nie pozostał obojętny na krzywdę ludzką, która dotyka ludność ukraińską - to oczywiście najbardziej dotyka tamtejsze społeczeństwo.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W internecie zaczęły się pojawiać nagrania, na których widać, jak tłum Rosjan desperacko wykupuje wszystkie produkty w sklepach IKEA, a także jak gigantyczne kolejki ustawiają się przed restauracjami McDonald's. Powód? Obie marki otwarcie zakomunikowały, że lada dzień całkowicie wycofają swoją ofertę z Rosji, co ma być znakiem protestu wobec wytoczonej przez Putina wojny.

Kreml jednak zdaje się nie przejmować tym, że w w Rosji wkrótce zupełnie zabraknie większości produktów importowanych z całego świata. Według tamtejszego rządu rozwiązaniem problemu ma być... pozwolenie na kradzież patentów i znaków towarowych od osób i firm powiązanych z krajami jej „nieprzyjaznymi".

Według dziennika Washington Post rosyjska agencja TASS miała poinformować o tym, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji rozważa możliwość zniesienia ograniczeń w korzystaniu z własności intelektualnej dla szeregu towarów, których import do Federacji Rosyjskiej okazał się ograniczony. Ma to być „środek tymczasowy na okres ograniczenia dostaw". Co to w rzeczywistości oznacza? Nic innego jak to, że w Rosji będą pojawiać się tzw. podróbki popularnych marek – możemy się spodziewać zatem rosyjskiej wersji wspomnianej IKEI czy McDonald's, ale też kradzieży autorskich oprogramowań komputerowych, jak np. iOS czy Microsoft. W ten sposób Rosja zamierza wypełnić braki towarowe i te związane z dostępem do technologii.

Warto wiedzieć, że Rosja już w zeszłym roku znalazła się na „liście obserwacyjnej" (obok innych ośmiu państw) za kradzież patentów. Możemy się zatem spodziewać, że teraz to zjawisko jeszcze bardziej się nasili. 

PS

To nie ranking najlepszych działań CSR ani konkurs z serii „kto da więcej". Publikujemy otwartą listę inicjatyw wychodzących od firm i organizacji, które w ostatnich dniach pomagają ukraińskim uchodźcom i tym, którzy pozostali w kraju pochłoniętym wojną.

PS 2

Popularna platforma społecznościowa TikTok odmówiła spełnienia żądań rosyjskiego państwowego regulatora internetu i mediów. W konsekwencji TikTok wycofuje się z kraju, który zaatakował Ukrainę i teraz chce manipulować informacjami na temat wojny.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij