Automaty ze smartfonami? Za stary telefon można otrzymać odnowionego iPhone’a lub pieniądze

Automaty ze smartfonami? Za stary telefon można otrzymać odnowionego iPhone’a lub pieniądze

W kilku centrach handlowych w Finlandii stanęły pierwsze „telefomaty”, w których można zostawić zepsuty lub sprawny telefon, a w zamian otrzymać zwrot pieniędzy. Maszyny pozwalają również na zakup odnowionego iPhone’a z drugiej ręki.

fot. swappie.com/fi

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Drugie życie telefonów

Recykling smartfonów działa już od lat jako usługa internetowa Swappie. Firma zajmująca się odnawianiem i sprzedażą smartfonów dąży do szerokiego promowania obiegu zamkniętego i popularyzowania używanych telefonów.

Teraz recykling telefonów jest dostępny również w fińskich centrach handlowych, gdzie pojawiły się pierwsze telefomaty oparte na sztucznej inteligencji. To efekt współpracy firmy Swappie i  izraelskiego startupu Cellomat. Jak podaje firma – już kilka tysięcy osób skorzystało z automatów zlokalizowanych w Helsinkach, Turku i Tampere. 

Jak skorzystać z telefomatu? Wystarczy oddać telefon do maszyny, która dzięki sztucznej inteligencji ocenia stan urządzenia i dokonuje jego wyceny. Automaty przyjmują zarówno iPhone'y, jak i telefony z systemem Android.

Sprawne urządzenia trafiają do centrum technologicznego Swappie, gdzie są odnawiane, a następnie wystawiane na sprzedaż – zarówno w sklepie internetowym firmy, jak i w innych automatach z telefonami. Z kolei zepsuty sprzęt trafia do recyklingu – jeśli jest to możliwe, pojedyncze, sprawne komponenty telefonu są odzyskiwane i wykorzystywane do naprawy innych urządzeń.

Co istotne, automat wykorzystuje uwierzytelnianie IMEI, aby ocenić, czy przekazane urządzenie nie zostało skradzione. Jeżeli sprzęt znajduje się na „czarnej liście” międzynarodowej bazy CheckMEND, natychmiast zostaje zwrócony.

iPhone z automatu

Za sprzedaż telefonu klient dostaje przelew na wskazany numer konta w ciągu jednego dnia roboczego. Otrzymane środki można także wykorzystać na zakup odnowionego smartfona z automatu. Usługa działa podobnie jak sklep internetowy – klienci mają prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni, a na zakupiony sprzęt obowiązuje 12 miesięcy gwarancji. Niewątpliwie atutem telefomatu jest brak oczekiwania na przesyłkę.

Finowie kochają wszelkiego rodzaju automaty – nawet paczki są najchętniej odbierane właśnie z automatów – mówi Minttu Rautiainen, country manager w Swappie Finland. – W Swappie chcemy maksymalnie ułatwić konsumentom recykling starych smartfonów i zapłacić uczciwą cenę za sprzedawane przez nas telefony. Dzięki automatom vendingowym jest to możliwe łatwo, szybko i niezawodnie bez oddzielnego czasu dostawy – dodaje.

Telefony z drugiej ręki

Polacy wymieniają smartfony średnio co 2 lata, a zużyte sprzęty najczęściej trafiają do szuflady. Badania pokazują, że w każdym polskim gospodarstwie domowym zalegają średnio dwa stare smartfony, co daje ok. 30 mln nieużywanych urządzeń.

Kupowanie używanych telefonów jest zatem nie tylko sposobem na oszczędność, ale także działaniem przyjaznym dla środowiska. Klienci coraz częściej szukają bowiem bardziej zrównoważonych rozwiązań, które jednocześnie gwarantują korzystny stosunek jakości do ceny.

PS
Back Market, francuski sklep zajmujący się sprzedażą używanego sprzętu, w swojej kampanii przekonuje, że  odnowiony sprzęt jest lepszym wyborem niż nowy produkt, m.in. z uwagi na jego wpływ na środowisko.

PS 2
Castorama kilkukrotnie uruchomiła kampanię „Kwiaty za elektrograty”. Podczas zeszłorocznej edycji udało się uzbierać 300 ton zużytego sprzętu, który wymieniono na sadzonki wrzosów.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij