Ruszyła platforma wiedzy oESG.pl dla przedsiębiorców i ekspertów

ESG, SIN, SEC, taksonomia czy ład korporacyjny – w sieci można już znaleźć platformę wiedzy, która pomoże nam odnaleźć się w skomplikowanym świecie pojęć i praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
O autorze
3 min czytania 2022-06-20

Platforma wiedzy oESG.pl to projekt skierowany zarówno do stawiających pierwsze kroki w tematyce ESG (environmental, social and corporate governance, czyli: środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny), jak również do tych, którzy mają tę tematykę w małym palcu. Pomysł powołania platformy wiedzy o ESG powstał podczas I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG.

Platforma wiedzy oESG.pl to pierwsze takie miejsce w sieci, w którym znajdziemy najważniejsze informacje z zakresu zrównoważonego rozwoju – definicje, przykłady i opinie ekspertów.

Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym odnajdą się nie tylko eksperci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowcy, dziennikarze i studenci – wszyscy, których interesuje poszerzenie wiedzy na temat ESG. Mam nadzieję, że ta platforma będzie łączyć różne środowiska i stanie się realnym miejscem spotkań i dialogu na temat zrównoważonego rozwoju i wdrażania standardów ESG w Polsce – mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG, wydawcy portalu.

Co znajdziemy na platformie?

Przede wszystkim wiedzę na temat definicji i pojęć. W Bazie Wiedzy, przygotowanej przez ekspertów Instytutu ESG i redakcję portalu RaportCSR.pl, znajdziemy opis najważniejszych dyrektyw, norm i standardów. Na platformie dużo miejsca poświęcono też ekspertom. Przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni i organizacji pozarządowych piszą nie tylko o tym, jak ważne są zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, ale odsłaniają też kulisy raportowania i wdrażania ESG w firmach i instytucjach.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
Na platformie przedstawiamy ich opinie, a także przykłady wdrożeń ESG w organizacjach. Chcemy, żeby jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainspirowało się działaniami praktyków. Taka forma nauki, w naszym przekonaniu, jest najlepsza – dodaje Kuraś.

Autorzy platformy zaprojektowali jej funkcjonalność w ten sposób, aby eksperci mogli samodzielnie umieszczać własne treści, czyli opinie i komentarze. Każdy z ekspertów, po wcześniejszej autoryzacji, będzie posiadał własne konto na platformie. Ale opinie czy przykłady to nie wszystko. Portal oESG.pl ma stać się także miejscem spotkań ekspertów i przedsiębiorców, nie tylko dla wymiany myśli, ale również kontaktów. W dziale „Kto jest kim?” przedstawione są sylwetki osób, których wiedzę i doświadczenie można wykorzystać z korzyścią dla własnej organizacji. Na portalu nie zabraknie też aktualności ze świata ESG.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jak powstał portal oESG.pl?

Powstanie platformy zostało zapowiedziane podczas I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
Kongres był pierwszym okrągłym stołem poświęconym kwestiom ESG dla wszystkich zainteresowanych grup. Stał się początkiem merytorycznej dyskusji dotyczącej standardów ESG i wypracowania rekomendacji dla Polski w tym zakresie – mówi Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator wydarzenia. – Celem wydarzenia było przygotowanie mapy drogowej dla polskich firm i instytucji, będącej podpowiedzią, jak skutecznie wdrażać i realizować działania ESG, a także, jakie warunki należy spełnić, by zrównoważony rozwój stał się dla polskiej gospodarki szansą na dynamiczny wzrost konkurencyjności i innowacyjności.

Tak narodziła się także idea powstania platformy wiedzy o ESG, gdzie każdy znajdzie przystępnie podane informacje. Podczas I Kongresu ESG liderzy zrównoważonego rozwoju podpisali list intencyjny na rzecz wdrażania ESG w Polsce, w którym zadeklarowano m.in. powstanie rzetelnego źródła informacji na temat ESG.

W imieniu uczestników inicjatywy podpisali go przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, portalu RaportCSR.pl, Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Samozatrudnionych „wBREw”.

Chcemy, by ESG było punktem wyjścia do nauki odpowiedzialności i jej promowania w bezpośrednim otoczeniu. Tylko wspólnie możemy podjąć działania, które zatrzymają proces degradacji środowiska naturalnego i które uświadomią nam wszystkim, że to, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, leży w naszych rękach. Dlatego tak ważne jest budowanie wspólnoty opartej na szacunku i różnorodności oraz zdolnej do odpowiedzi na nowe wyzwania społeczne. Już dzisiaj elastyczność i stabilność zatrudnienia to kluczowe elementy zrównoważonej działalności biznesu na rzecz pracowników – możemy przeczytać w liście intencyjnym.

Wydawcą portalu jest Instytut ESG, zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Partnerami platformy są Forum Pracodawcy Godnego Zaufania, Akademia Zarządzania i Rozwoju oraz RaportCSR.pl. Platforma wiedzy oESG.pl została dofinansowana ze środków Fundacji Orlen.