Znikający Mural na Placu Europejskim od teraz dostępny dla odwiedzających

O autorze
2 min czytania 2022-07-01

Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą, czyli włączenia fontanny lub opadów deszczu. Tematyka muralu nawiązuje do aktualnie ważnego aspektu – pokoju na świecie. Oficjalnemu odsłonięciu dzieła towarzyszył happening muzyczny z występem grupy Pogodno. Projekt został zrealizowany z inicjatywy IMMOFINANZ – właściciela wieży myhive Warsaw Spire oraz CA Immo – właściciela dwóch niższych budynków kompleksu Warsaw Spire. Za realizację pomysłu odpowiedzialni są artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia. 

IMMOFINANZ, jak i CA Immo, to firmy dbające nie tylko o dobro najemców w swoich budynkach biurowych, ale o tzw. otoczenie biurowe – inwestując w oryginalne i ciekawe projekty, dedykowane miastu. Stąd też narodził się pomysł znikającego muralu – niespotykanej dotąd atrakcji, która powstała na Placu Europejskim – jednym z ulubionych miejsc spotkań warszawiaków.

Fundacja Galeria Przechodnia, która odpowiedzialna jest za całość projektu, w tym kluczową część artystyczną, współpracuje z IMMOFINANZ także przy innych projektach łączących świat biznesu ze sztuką – w tym wystawy Art InSpire odbywające się cyklicznie w lobby wieży.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Elementami kluczowymi muralu są:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

(i) Syrena i Tryton – ułożeni w formie symbolu yin i yang, oznaczającego idealną równowagę, połączenie dualizmu rzeczywistości, porządek oraz harmonię rządzące całym wszechświatem, (ii) Gołąbek Picasso – namalowany na warszawskiej Woli podczas jego wizyty w Polsce, (iii) Tekst piosenki lidera zespołu Pogodno „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – nawiązujący do tematu muralu, (iiii) słowa „Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy” – to tekst w pięciu językach (polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim) znajdujący się na obrysie muralu.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Do malowania liter w muralu zostali zaproszeni ludzie ze świata sztuki, estrady, kultury, sportu, zaprzyjaźnieni z Galerią Przechodnią – tym samym mają oni realny wkład w jego finalne powstanie.

Okazuje się, że pokój na świecie nie jest czymś stałym – ta teza stała się myślą przewodnią do powstania naszego Znikającego Muralu. Do tej pory takie dzieła powstawały m.in. w Connecticut czy Seulu – tu, dzięki zastosowaniu specjalnych nano farb, pojawiały się w porze monsunowej i miały za cel poprawić nastrój mieszkańców. Nie słyszeliśmy, aby tego typu projekty były realizowane w innych miejscach – co czyni nasz pomysł jeszcze bardziej wyjątkowym – powiedział Przemysław Wardęga, senior PR & marketing manager Poland, IMMOFINANZ.
Znikający Mural to kolejny już przykład doskonałej współpracy świata sztuki i biznesu w kompleksie Warsaw Spire. Ta wyjątkowa inicjatywa świetnie wpisuje się w artystyczną tożsamość Placu Europejskiego. Sztuka przecież towarzyszy architekturze i urbanistyce miejskiej od zawsze. Jestem przekonana, że Znikający Mural ze względu zarówno na swoją wartość artystyczną, jak i niezwykle istotne przesłanie, stanie się kultowym punktem na mapie Warszawy. Cieszymy się, że jako CA Immo możemy wspierać tak ważne i innowacyjne działania – powiedziała Agata Wołos, senior asset manager, CA Immo.
Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy – tekst-przesłanie okalające nasz mural ma na celu pokazać, że bronią artystów jest sztuka. W obecnej sytuacji na świecie jest to jeden ze sposobów zaprotestowania przeciwko złu. Uważamy, że zamiast walczyć i niszczyć, lepiej jest tworzyć i malować. Jesteśmy zaszczyceni, że jako grupa artystów zrzeszonych w Galerii Przechodniej jesteśmy odpowiedzialni za tak wyjątkowy i niespotykany projekt”, powiedział Tomasz Podsiadło, Prezes Fundacji Galeria Przechodnia. „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – również idealnie wpisuje się w tematykę muralu. Słowa te to cytat jednej z piosenek niedawno zmarłego wybitnego polskiego artysty, lidera zespołu Pogodno – Jacka Budynia Szymkiewicza. Poprzez mural dodatkowo zostanie upamiętniona jego twórczość –  dodał Podsiadło.