Dubaj wysyła urzędników i lekarzy do metaverse

O autorze
3 min czytania 2022-07-22

Wizyta w urzędzie nadal budzi niechęć wielu z nas. Dodatkowo tradycyjna korespondencja nie zawsze oddaje znaczenie i emocje słów w niej zawartej, a często znacznie opóźnia załatwianie sprawy. Komunikacja online również nadal kuleje, a rządowe aplikacje często nie są intuicyjne, wprowadzają chaos, a często i tak korzystanie z nich kończy się na wizycie w urzędzie. Tym bardziej decyzja emiratu Dubaju o wejściu w metaverse u wielu wzbudza niedowierzanie, ale tak już wkrótce może wyglądać korzystanie z usług publicznych.

Dubaj, stolica emiratu i największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, coraz śmielej wchodzi w świat nowych technologii. Już dziś jest jednym z najbardziej liczących się centrów kryptograficznych na świecie, ale plany są znacznie bardziej śmiałe. Dubaj wprowadza bowiem strategię wejścia do metaverse, aby stać się jedną z dziesięciu najbardziej liczących się gospodarek w świecie wirtualnym. „Dubai Metaverse” ma przynieść aż 40 tys. nowych miejsc pracy, która będzie świadczona w świecie wirtualnym. Strategia ma zwiększyć aż cztery miliardy dolarów PKB miasta w ciągu następnych pięciu lat.

– Dziś wszystkie oczy entuzjastów od metaverse zwracają się właśnie ku Dubajowi. Oczywiście emirat jest na tyle bogaty, że może sobie pozwolić na eksperymenty. Zapewne nie unikną błędów, więc tym bardziej musimy wyciągać z nich wnioski, żeby móc wprowadzać te rozwiązania wkrótce i u nas z pominięciem wielu potknięć „wieku dziecięcego”, a przecież doskonale wiemy, że w Polsce mamy wiele do zrobienia w kwestii usług publicznych i udostępniania ich w formie online – zaznacza Michał Jeska, prezes zarządu oyou.me, które tworzy narzędzia ułatwiające poruszanie się w metaverse.

Rozszerzona rzeczywistość zastąpi stetoskop?

W ramach strategii Dubaj zamierza przenieść część departamentów rządowych do metaverse i właśnie tam załatwiać swoje sprawy będą mieszkańcy emiratu. Plan zakłada również stworzenie nowego modelu działań w turystyce, edukacji, przeniesieniu części handlu detalicznego, ale także stworzenie nowego wymiaru dla opieki zdrowotnej czy sektora prawnego.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Szczególnie warto zwrócić uwagę na możliwości technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Wirtualny urzędnik otrzyma wiele narzędzi podczas rozmowy z interesariuszem. Może wyświetlić film, wykres, objaśnić coś na wirtualnej tablicy. Rozmowa też przebiega inaczej. Awatar może bowiem w większym stopniu odzwierciedlać emocje, a zrozumienie komunikacji niewerbalnej może przyspieszyć załatwienie sprawy – mówi Michał Jeska z oyou.me.

Dubaj stawia na edukację

Zanim w Dubaju urzędnicy przejdą do świata wirtualnego, emirat musi przystąpić do inwestycji. Oprócz wspomnianych już 40 tys. nowych miejsc pracy związanych z metaverse władze Dubaju chcą swoje działania skupiać na rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji i internecie 3.0, a co za tym idzie, niezbędne będzie pełne wdrożenie sieci 5G. Strategia „Dubai Metaverse” obejmie współpracę badawczo-rozwojową, która w pierwszym etapie, ma przyciągnąć firmy i projekty z zagranicy, a także zapewnić wsparcie w edukacji o metaverse skierowanej do programistów, twórców treści i użytkowników platform cyfrowych, którzy chcą przenieść się do wirtualnego świata.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Działalność w metaverse daje twórcom nowe możliwości. Przede wszystkim część z nich po raz pierwszy może pokazać się szerszej publiczności. Szczególnie twórcy tradycyjni mogą tworzyć kopie swoich prac w cyfrowej wersji. Dzięki temu mają szansę uzależnić się od skostniałego systemu galerii. Jednak twórcy mają uzasadnione wątpliwości, nie wiedzą jeszcze jak publikować, budować swoją markę osobistą, budować społeczność czy monetyzować treści w nowej wirtualnej rzeczywistości – podkreśla Michał Jeska z oyou.me.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Emirat futurystyczną kolebką

Dubaj już dziś jest niezwykle ważnym ośrodkiem technologii futurystycznych. Technologie VR i AR stworzyły już ok. 7 tys. miejsc pracy i wniosły do gospodarki ZEA aż 500 milionów dolarów. Dodatkowo wartość finansowania venture capital i private equity w metawersie osiągnęła 13 miliardów dolarów w 2021 roku, podczas gdy sprzedaż nieruchomości w wirtualnej rzeczywistości przekroczyła w zeszłym roku 500 milionów dolarów.

Największe firmy w emiracie już wkraczają do metawersu. Linie Emirates zapowiedziały, że rozszerzą wykorzystanie tej technologii, a Grupa Damac planuje budowę cyfrowych miast. Od początku czerwca Dubai Virtual Assets Regulatory Authority (VARA) wydał lub przedłużył licencje na wirtualne aktywa dla kilku kluczowych platform kryptograficznych, takich jak Crypto.com, Huobi i OKX. Dubaj jest też miejscem największych konferencji czy targów futurystycznych jak np. corocznej wystawy Crypto Expo.