Upoluj książkę Nikolausa B. Enkelmanna „Charyzma” [konkurs]

Upoluj książkę Nikolausa B. Enkelmanna „Charyzma” [konkurs]
Dzięki wznowieniu książki Nikolaus B. Enkelmann „CHARYZMA – masz to w sobie!" możesz poznać techniki i wiedzę na temat doskonalenia swojej osobowości.
O autorze
8 min czytania 2022-09-06

Uwaga: Do rozdania mamy 3 egzemplarze książki. Pytanie konkursowe pojawi się w naszym najbliższym newsletterze (zapisy do newslettera – TUTAJ). Bądźcie czujni!

O książce

Nikolaus B. Enkelmann (1936–2017) był jednym z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie zarządzania. W swym instytucie w Königstein przez ponad pół wieku z powodzeniem prowadził seminaria i treningi poświęcone doskonaleniu osobowości. Blisko milion osób, w tym menedżerów, trenerów, lekarzy i przedstawicieli innych zawodów, zapoznało się na nich z jego filozofią sukcesu.

Dzięki wznowieniu książki Nikolaus B. Enkelmann „CHARYZMA – masz to w sobie!” możesz poznać techniki i wiedzę na temat doskonalenia swojej osobowości. – Główne przesłanie Enkelmanna dla menedżerów nowego stulecia brzmi: posiadasz wszystkie umiejętności niezbędne, by uczynić swe życie cudownym pasmem sukcesów; twój potencjał jest nieograniczony, musisz tylko nauczyć się, jak z niego korzystać, a wtedy przyszłość stanie przed tobą otworem. Podczas lektury Charyzmy odkryjesz, że z siłą przekonywania jest jak ze sprawnością fizyczną: musisz regularnie trenować, by osiągnąć jak najwyższy poziom. Nikolaus B. Enkelmann proponuje ci specjalny program treningowy, z którego pomocą szybko poczynisz postępy i nauczysz się osiągać lepsze rezultaty, widoczne niemal z dnia na dzień we wszystkich dziedzinach życia – mówi Brian Tracy, autor książki „Milionerzy z wyboru” i innych światowych bestsellerów

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Odniesienie sukcesu bez zdolności charyzmatycznych jest w dzisiejszych czasach właściwie niemożliwe.

– Czy wiesz, że badacze mózgu i psychologowie stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że człowiek wykorzystuje jedynie 10 procent swych możliwości umysłowych, a pozostałe 90 procent leży odłogiem? Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak ogromnymi możliwościami dysponujesz? Nie ma żadnych ograniczeń dla kogoś, kto wykorzystuje swój umysłowy potencjał. Praca nad sobą powinna sprawić ci przyjemność i przynieść wiele satysfakcji. Razem ze mną idź więc krok po kroku, rozwiń własną charyzmę, doprowadź swą osobowość do rozkwitu – zachęcał Nikolaus B. Enkelmann.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

O autorze
NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Nikolaus B. Enkelmann studiował psychologię i socjologię w Berlinie. Wcześniej jako z wykształcenia mistrz krawiecki przejął zakład tekstylny od swojego ojca Arthura Enkelmanna. W 1965 zaczął prowadzić treningi retoryki i osobowości. W 1971 założył swój „Instytut Retoryki i Rozwoju Osobowości” w Lippstadt. Od 1974 do 1978 Enkelmann kierował Instytutem Oscara Schellbacha w Baden-Baden. W 1978 wyjechał do Königstein im Taunus, gdzie otworzył Instytut retoryki – zarządzania – projektowania przyszłości. Był szczególnie zainteresowany aktywacją podświadomości. Od 1981 roku wydawał pismo „Sukces – Twój mentor dla stosowanej pozytywnej filozofii życiowej”. Kierował instytutem wraz z córką Claudią Enkelmann.

Fragment książki

CZYNNIK CHARYZMY
Jasno sprecyzowany cel i wytrwałość gwarantują sukces!

Wartości definiujące życie

Każdy człowiek pewnego dnia dochodzi do takiego punktu w życiu, kiedy zapyta: „Czy to już rzeczywiście wszystko?” Często zadają sobie to pytanie ludzie, którzy właśnie odnieśli sukces, bo osiągnęli to, co zamierzyli. I nagle odczuwają wewnętrzną pustkę i niezadowolenie. Nastawili się bowiem na osiągnięcie celów zewnętrznych, pozwolili  wysunąć im się na pierwszy plan. I choć ciężko pracowali, żeby dotrzeć do celu, po drodze zostawili gdzieś z boku własne wartości, sens życia. Stąd mimo niewątpliwego sukcesu czują niedosyt.

Dlatego wciąż zadawaj sobie poniższe pytania tak długo, dopóki nie uzyskasz jasnej odpowiedzi:

‒ Co przedstawia dla ciebie szczególną wartość?
‒ Co jest dla ciebie rzeczywiście ważne?
‒ Co czyni twoje życie wartościowym?
‒ Co nadaje sens twojemu życiu?

Wyznawane wartości definiują twoje życie. Wypisz teraz nazwiska pięciu osób znanych ci z historii, które twoim zdaniem są najwartościowszymi ludźmi. Wyjaśnij, dlaczego wybrałeś właśnie te osoby i z jakich powodów tak wysoko je cenisz. Powieś tę kartkę nad biurkiem lub w innym miejscu, na które często spoglądasz.

Określ sens własnego życia! Zastanów się, jakie wartości są dla ciebie najważniejsze! Jeżeli tego nie ustalisz, staniesz się zabawką w rękach losu. Człowiek, który żyje z dnia na dzień, który nie zmierza w określonym kierunku, postępuje nieodpowiedzialnie, jako że w ten sposób pozwala wpływać na swój los przypadkowi i okolicznościom. Takie życie jest puste, pozbawione treści. Dopiero wtedy, kiedy nadasz swemu życiu sens, stanie się ono wartościowe – przede wszystkim dla ciebie, a następnie dla innych ludzi. Człowiek staje się kimś ze względu na zadania, które bierze na siebie. Jest w tym szczęśliwym położeniu, że może sam zadecydować o swej wartości, wytyczając cele o odpowiedniej randze. Ma to jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt: w drodze do urzeczywistnienia celu wzrasta i dojrzewa twoja osobowość.

Jakie jest zadanie twojego życia?

Pomyśl teraz o jednym, skoncentruj się na jednej sprawie! Rozpraszając się, z pewnością nic nie osiągniesz. Chcąc zrealizować wszystkie swoje pragnienia, pozostaniesz tylko średniakiem. Człowiek obdarzony charyzmą zawsze stoi na czele. Jest osobowością niezwykłą, która w swym postępowaniu realizuje sens życia, i wybija się ponad tłum. Tylko dlatego może oddziaływać na innych i przyciągnąć ich do siebie. Na tej glebie wyrasta umiejętność motywowania i przekonywania innych ludzi.

System wartości ma wpływ na całe nasze życie. Może nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, w jakim stopniu wyznawane wartości odbijają się na twojej egzystencji. Może nawet nie dostrzegasz, że wyznajesz pewne wartości, ponieważ po prostu przejąłeś je od rodziców, nauczycieli itp. Przejrzyj więc własną skalę wartości. Wymień przede wszystkim te, które bezpośrednio wpływają na twoje postępowanie. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że w dotychczasowym życiu uważałeś za wartościowe coś, co obecnie nie ma dla ciebie znaczenia, nie wahaj się i dokonaj zmiany.

Twoje życie definiowane jest przez wartości, a te z kolei wpływają na twój charakter i są siłą napędową do realizacji celów. W końcu każda decyzja zorientowana jest na wartości. Zadania, które wykonujesz, nadają sens twojemu życiu i wypełniają je. Stąd powstaje głębokie uczucie satysfakcji, składające się na część charyzmatycznego promieniowania.

Zarezerwuj teraz sobie trochę czasu, by odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

Jakie wartości odgrywają w twoim życiu najważniejszą rolę?

Odwołaj się do własnych poglądów, upodobań, zdolności i pragnień. Nie pozwól onieśmielić się stwierdzeniem, że wiedza jest wszystkim. To nie wielostronność określa charyzmatyczną osobowość kierownika, lecz fakt, że jest on najlepszy w swojej branży.

‒ Co umiesz?
‒ Co ci to dało dotychczas?
‒ Co potrafisz robić najlepiej?
‒ W jakiej dziedzinie należysz do najlepszych?

Posłuchaj swego wewnętrznego głosu. Jeżeli wartości są całkowicie zgodne z tokiem twojego myślenia, postępowaniem i uczuciami, odpowiadają twojej naturze. Wtedy postępujesz i żyjesz zgodnie ze swym wewnętrznym ja. W ten sposób uzyskujesz entuzjazm, stąd pochodzi charyzma. Twoja osobowość oddziałuje na innych ludzi; fascynujesz ich, ponieważ wierzysz w to, czym żyjesz. Iskra ta przeskakuje na twoje otoczenie, pracowników, kolegów i klientów. Koło się zamyka.

Cele życiowe są tak różne, jak różni są ludzie. Dlatego odpowiedz na kolejne pytanie:

Jakie masz pragnienia?

Pragnienia są wyznacznikami znajdujących się w tobie zdolności. Być może marzeniem wieku dziecięcego była nauka gry na pianinie. Jeśli tak, na pewno masz uzdolnienia muzyczne, nieważne, czy udało ci się zrealizować dziecięce marzenie, czy też nie. Od zawsze twoim pragnieniem było stać na czele, na przykład zostać naczelnym dyrektorem fabryki? A może wcześniej być gospodarzem klasy? W ten sposób wyrażały się twoje zdolności przywódcze. Odkryj to, co rzeczywiście chcesz robić, przywołaj wspomnienia, marzenia i wizje, pozwól swym myślom szybować swobodnie niczym chmury na niebie. Spróbuj ujrzeć oczyma duszy obrazy ukryte w głębi serca.

Nie odgrywa tutaj żadnej roli waga twoich życzeń, ani tych dużych, ani małych. Nieważne, czy są możliwe do zrealizowania. Chodzi jedynie o to, żeby dokładnie uświadomić sobie własne pragnienia. Zanurkuj w świat swoich marzeń. W dzieciństwie i młodości z pewnością nie było z tym problemów, spróbuj więc obudzić w sobie dziecko. Bo jak jest dzisiaj? Zbyt wiele czasu poświęcasz rutynowej pracy, gonisz od jednego obowiązku do drugiego, nie w głowie ci marzenia.

Być może uważasz też, że nie ma sensu zajmować się nimi, przede wszystkim tymi, które wydają ci się niemożliwe do zrealizowania. Czy jednak wiesz, z czego rezygnujesz, skoro nie traktujesz swoich marzeń poważnie?

Od marzenia do celu

Zarezerwuj sobie całą godzinę na wykonanie tego ćwiczenia. Spokojnie się zastanów i wynotuj wszystkie swoje pragnienia.

Możesz marzyć, możesz pozwolić sobie na całkiem nieprawdopodobne zachcianki – milion w totolotka, najwyższe stanowisko w firmie, szalona miłość. Ile życzeń wynotowałeś?

– 200 i więcej?
Gratuluję. Jesteś osobą, która wciąż marzy.

– 150–200
To jest także świetny wynik.

– 100–150
Mieścisz się w normie.

– 50–100
Musisz zatroszczyć się o swoje potrzeby.

– Poniżej 50
Zastanów się przez kolejne pół godziny, czy na pewno są to wszystkie twoje pragnienia.

W życzeniach i marzeniach wyraża się wewnętrzne bogactwo człowieka. To jest właśnie przyczyna, dla której uważam temat za tak ważny. I dlatego musisz znaleźć czas na zajęcie się swym życiem wewnętrznym. Jak możesz marzyć o szczęściu, skoro nie wiesz nawet, co cię uszczęśliwi?

Dzieci są tryskającą fontanną życzeń. Zapytaj pięciolatka, czego pragnie, a roztoczy przed tobą wspaniały świat fantazji. Im starszy człowiek, tym mniej życzeń potrafi zdefiniować. Przyczyny tego upatruję nie w naturze człowieka, ale w jego rozczarowaniu życiem. Zaczynają się wtedy liczyć tylko daty i fakty; marzenia, wizje, życzenia – na to szkoda czasu. Mówiąc precyzyjniej: współczesny człowiek jest zbyt zapracowany, by znaleźć sens w zajmowaniu się życzeniami. Pragnień nie da się ujrzeć ani zmierzyć, dlatego usuwamy je na bok i nie poświęcamy im uwagi. Ale nie zapominaj: źródłem wszystkiego, co w tej chwili masz lub czego doznajesz, jest życzenie, wizja lub marzenie.

Najmniejsza iskierka myśli może przerodzić się w wielki płomień.

Z zamków na lodzie powstają pałace na ziemi – twierdził Mulford. Kiedy powstał twój pierwszy zamek na lodzie? Pragnienie jest zalążkiem wszystkiego, co wydarza się w życiu – zmiany i postępu w każdej dziedzinie, a więc w nauce, sporcie czy technice. Dlaczego żyjemy w dzisiejszych czasach tak wygodnie? Ponieważ istnieli ludzie, którzy kiedyś zapragnęli komfortu. Dlaczego pracujemy? Gdyż pragniemy stawiać przed sobą zadania, szukamy sensu życia i wewnętrznej satysfakcji, chcemy mieć dom i wyjeżdżać na urlop. Najpierw mamy określone życzenie, a potem nadzieję na jego spełnienie, która stymuluje energię niezbędną do zrealizowania tego celu. Dlaczego wynaleziono szczepionkę przeciw gruźlicy? Ponieważ ludzie od wieków chcieli pokonać tę chorobę.

Życzenia są siłą motoryczną: dla naukowca jest to chęć prowadzenia badań, dla menedżera – skuteczne kierowanie przedsiębiorstwem, dla rodziców – dobre wychowanie dzieci, dla zakochanych – uszczęśliwienie partnera, dla aktora – gra na scenie, dla sportowca – pobicie rekordu, dla…

W ten sposób chcę cię zmobilizować do wykorzystania własnych zdolności w celu osiągnięcia sukcesu życiowego i aktywnej pracy nad sobą.

Bez sprecyzowanego życzenia nie ma celu, nie ma wizji!

Większość ludzi planuje własne życie gorzej niż dwutygodniowy urlop. Co dzieje się z takim niezaprogramowanym życiem? Rozejrzyjmy się wokół. Wszędzie widać rezultaty: bezrobocie, rozwody, problemy z narkotykami… Wiesz jednak, że musimy sami kształtować nasze życie. Dlatego natychmiast przejmij za nie odpowiedzialność, wyznacz punkt docelowy, a następnie kurs na niego.

Musisz przy tym pamiętać o intensywnym pielęgnowaniu w sobie każdego życzenia. Sprawdź, jak ważne jest dla ciebie każde z twoich marzeń. Co będzie oznaczać dla ciebie, jeżeli się nie spełni? Potrzebujesz teraz czasu na wykrystalizowanie się najważniejszego życzenia. Za najskuteczniejszą metodę uważam koncentrację na jednej rzeczy. Jeżeli skierujesz na zrealizowanie tego najważniejszego życzenia tylko 20 procent energii, wciąż jeszcze pozostanie ci 80 procent na wszystkie inne sprawy. Widzisz więc, że koncentracja na jednym punkcie wcale nie oznacza radykalnego ograniczenia innych spraw. Decydujący jest fakt, że uczyniłeś jedno życzenie celem życia. Możesz więc skoncentrować się na nim i skierować na jego realizację 20 procent energii. Jest to pierwszy krok prowadzący od życzenia do jego urzeczywistnienia, od marzeń do świata realnego.

Jeżeli nie możesz się zdecydować, które życzenie uważasz za główne, daj sobie trochę czasu. Wyobraź sobie, jakby to było, gdybyś zrealizował to lub inne marzenie. Pozwól swobodnie krążyć myślom, rozważ wszystkie możliwości. Prędzej czy później zrozumiesz, co jest dla ciebie najważniejsze. Im dłużej będziesz myśleć o swym głównym życzeniu, tym bardziej będzie ono konkretne. Opracuj je szczegółowo – im jaśniejszy cel, tym precyzyjniej będziesz działać i tym szybciej go osiągniesz. Nie zapomnij: twój cel musi mieć sens, gdyż w przeciwnym razie stracisz zapał do jego realizacji lub po prostu zniknie ci z oczu. Jeżeli wyobrażenie celu wypływa z wnętrza twojej duszy, to nadaje sens twemu życiu i sprawia, że angażujesz się w jego realizację całą istotą. Pokochaj swój cel! Twoje życie nabierze sensu, a zadania z celem związane wypełnią życie bez reszty.

Ten, kto nie wie, czego właściwie sobie życzy, lub co gorsza, w ogóle nie ma życzeń, jest bardzo ubogi i pozwala energii życiowej po prostu wyciekać.

Ludzie charyzmatyczni mają cel życiowy, oni właściwie dla niego żyją. Jest to czynnik o ogromnym znaczeniu dla rozwoju zdolności charyzmatycznych. Wprawdzie dużo można wytrenować, ale charyzma jest nie do wyobrażenia bez życiowego celu. Przyjrzyj się jeszcze raz osobowościom charyzmatycznym: nie marnują energii, próbując osiągnąć sukces w różnych dziedzinach. Działają tylko na jednym polu – i właśnie tam wznoszą się ponad innych.

Jeden cel – wybitny sukces. Dużo celów – przeciętność.