Netflix podaje szczegóły na temat nowych zasad współdzielenia kont

Netflix podaje szczegóły na temat nowych zasad współdzielenia kont

Netflix podkreśla, że dzielenie się dostępem do konta będzie możliwe tylko w ramach jednego gospodarstwa domowego. Serwis zdradza szczegóły nowego planu.

fot. depositphotos.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Netflix od miesięcy informuje użytkowników o nadchodzących zmianach w sposobie korzystania z serwisu. Po tym, jak gigant streamingowy zapowiedział „walkę z nielegalnym dzieleniem się hasłami”, subskrybenci otrzymują komunikaty mówiące o tym, że udostępnianie profilu użytkownikom spoza gospodarstwa domowego właściciela konta jest niezgodne z regulaminem platformy.

Współdzielenie kont w Polsce bez dodatkowych opłat

Niedawno gigant streamingowy potwierdził, że osoby mieszkające w różnych gospodarstwach domowych będą musiały założyć własne konto, aby korzystać z serwisu. W zakładce „Centrum pomocy" pojawiły się nowe informacje na temat tego, jak będzie przebiegała weryfikacja.

– Jeśli nastąpi logowanie na konto z urządzenia spoza Twojego gospodarstwa domowego lub takie urządzenie będzie używane w sposób ciągły, możemy poprosić Cię o zweryfikowanie tego urządzenia, zanim będzie można na nim korzystać z serwisu Netflix, lub o zmianę gospodarstwa domowego Netflix. W ten sposób potwierdzamy, że na tym urządzeniu można korzystać z konta – informuje serwis.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli serwis wykryje, że z danego konta od dłuższego czasu korzysta osoba spoza gospodarstwa domowego, na jej ekranie wyświetli się komunikat o konieczności weryfikacji urządzenia. Wówczas właściciel konta otrzyma e-maila lub SMS-a z czterocyfrowym kodem, który w ciągu 15 minut powinien wprowadzić na urządzeniu wymagającym weryfikacji. Prośba o uzyskanie kodu może być ponawiana co jakiś czas.

Serwis będzie brał pod uwagę takie dane jak adres IP, identyfikatory urządzeń czy aktywność konta na różnych urządzeniach. 

W związku z nowymi zasadami weryfikacji konta, pojawiają się pytania o korzystanie z platformy w czasie podróży lub tymczasowego pobytu poza domem. Jak zapewnia Netflix, „żadna z planowanych zmian nie wpływa na możliwość oglądania serwisu Netflix w podróży", a właściciel konta głównego nie powinien w takich sytuacjach spodziewać się prośby o weryfikację urządzenia.

Blokowanie kont i kody weryfikacyjne. Testy w Chile, Peru i Kostaryce

Jak współdzielenie kont będzie wyglądało na innych rynkach? Netflix już w ubiegłym roku ruszył z pilotażowym programem umożliwiającym dzielenie się hasłem za dodatkową opłatą w wybranych krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Testy przeprowadzono w Kostaryce, Chile i Peru, gdzie koszt za współdzielenia konta wyniósł 2,99 dolara, czyli około 14,15 zł.

– Zakładając nowe konto lub dodając do pakietu kolejnego członka, użytkownicy mogą przenieść profil z istniejącego konta, w tym rekomendacje, historię oglądania, Moją listę, zapisane gry, ustawienia i inne – dodaje Netflix.

Użytkownicy tych krajów niedawno również otrzymali informacje na temat zasad weryfikacji konta. Zaktualizowane zasady mówią, że w pierwszej kolejności właściciele pakietów są zobowiązani do zdefiniowania „podstawowej lokalizacji” i przypisania do niej głównego urządzenia. Wszystkie inne komputery, laptopy, smartfony czy iPady, z których korzystają pozostali członkowie pakietu, powinny być podłączone do tej samej sieci WiFi co urządzenie główne.

Jeżeli jednak właściciel konta nie zdefiniuje głównego urządzenia lub nie posiada telewizora, Netflix automatycznie przypisze główną lokalizację na podstawie adresu IP, identyfikatorów urządzeń oraz ich aktywności.

Co istotne, domownicy, którzy chcą korzystać z Netflixa na swoich urządzeniach, powinni uruchamiać platformę w domu przynajmniej raz na 31 dni. W ten sposób „przypomną” aplikacji, że dane urządzenie jest zaufane i aktywne.

A co, jeśli subskrybent wyjątkowo chce skorzystać z Netflixa w podróży i jedno z urządzeń utraci połączenie z podstawową siecią WiFi? W takiej sytuacji oglądający może poprosić właściciela konta o zweryfikowanie urządzenia oraz udostępnienie specjalnego tymczasowego kodu. Po jego wpisaniu możliwe będzie oglądanie filmów i seriali poza domem tylko przez siedem dni.

Firma zapowiedziała, że w kolejnych miesiącach zapobieganie „nielegalnemu udostępnianiu haseł” będzie prowadzone w większym zakresie. Co istotne, Netflix podkreśla, że „nie będzie automatycznie pobierać opłat od posiadaczy kont, których dane są wykorzystywane poza ich domem”. Ta zasada dotyczy użytkowników ze wszystkich krajów.

Nowe rozwiązania dotyczące współdzielenia kont zostały wprowadzone w odpowiedzi na globalny spadek liczby subskrybentów w połowie 2022 roku. Jak poinformował serwis, z aplikacji korzysta ponad 223 mln widzów, z czego aż 100 mln loguje się na platformę bez opłat – korzystając z danych innych osób. Ponadto firma zapowiedziała wprowadzenie tańszych pakietów z reklamami, które mają przyciągnąć przed ekrany więcej subskrybentów.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij