MEC VideoTrack: serwisy VOD głównych stacji popularne wśród polskich „beztelewidzów”

Serwisy Polsatu, TVN i TVP są bardzo popularne wśród internautów, którzy nie mają telewizorów. Wśród „beztelewidzów” obserwujemy przewagę kobiet, 25-34 latków oraz mieszkańców wielkich miast. Programy w sieci oglądają oni najczęściej w porze telewizyjnego prime-time’u – pokazuje MEC VideoTrac.
O autorze
1 min czytania 2015-04-21

Ok. 5 proc. polskich internautów nie posiada telewizora, bądź używa odbiornika TV do innych celów niż oglądanie TV, np. jako konsoli do gier – wynika z MEC VideoTrack, badania agencji mediowej MEC. Nieposiadadanie lub niekorzystanie z telewizora nie oznacza braku kontaktu z treściami telewizyjnymi. Blisko 60 proc. „beztelewidzów” przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda w internecie filmy, seriale i inne programy telewizyjne, a blisko połowa twierdzi, że poświęca na to więcej niż 2 godziny dziennie. Heavy-userów internetowego wideo jest wśród „beztelewidzów” więcej niż wśród przeciętnych internautów – zarówno jeśli chodzi o częstotliwość korzystania, jak i czas poświęcany na oglądanie VOD.

Cechy demograficzne wyróżniające polskiego „beztelewidza” to m.in. wielkomiejskie pochodzenie (blisko 1/3 pochodzi z miast powyżej 0,5 mln mieszkańców) i młody wiek (40 proc. jest w wieku 25-34 lata). Co ciekawe – prawie 6 na 10 z nich to kobiety, pokazuje MEC VideoTrack.

 

Seriale prosto z laptopa

„Beztelewidzowie” częściej niż przeciętni internauci deklarują niski status majątkowy. W tym kontekście nie zaskakuje fakt, iż skłonność do płacenia za treści wideo w sieci nie jest wśród nich większa niż wśród innych badanych. Ponad 70 proc. internautów bez telewizora nigdy nie płaci za treści wideo oglądane w sieci. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Niemal taką sama popularnością co wśród wszystkich badanych cieszą się wśród „beztelewidzów” strony VOD głównych nadawców. Serwisy Polsatu, Telewizji Polskiej, TVN oraz serwis VOD.pl z bogatą ofertą m.in. polskich seriali TV odwiedza 60 proc. internautów bez telewizorów. To oznacza, że zerwanie z telewizorem nie oznacza zerwania z tradycyjnym telewizyjnym programmingiem, a reklamodawcy są w stanie dotrzeć do sporej części „beztelewidzów” z pomocą serwisów największych nadawców – dowodzi MEC VideoTrack.

 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

MEC zbadał także na jakich ekranach widzowie bez telewizorów oglądają długi kontent wideo. Prym wiodą laptopy, nieco rzadziej niż przeciętny internauta „beztelewidz” korzysta natomiast z tabletów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się