5 najważniejszych zasad w procesie kreowania marek w branży sportowej

5  najważniejszych zasad w procesie kreowania marek w branży sportowej

Nie ma dwóch identycznych firm ani marek, są jednak pewne uniwersalne zasady, które powinni brać pod uwagę marketerzy w procesie tworzenia strategii marketingowej dla swoich produktów i usług. Jakie działania należy podejmować, aby w branży sportowej zbudować pożądany przez klientów brand?

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wyróżniająca strategia marketingowa

Silna marka, to podstawa skutecznego marketingu. To ona decyduje o potencjale firmy, jej rozpoznawalności wśród klientów oraz bezpośrednio wpływa na wielkość sprzedaży i liczbę klientów. Doskonała strategia marki rozpoczyna się natomiast od jasnego zdefiniowania charakterystycznych dla niej wartości, grupy docelowej oraz pożądanego wizerunku. Warto myśleć o marce inaczej - tworzyć wizję, która będzie miała moc przyciągania i stanowiła wyróżnik danej firmy.

Przykład: Jeżeli jesteś właścicielem klubu fitness, zobacz jak na rynku reklamują się inne podmioty. Co cechuje ich markę, czym próbują przyciągnąć klientów, jaki wizerunek kształtują? Zastanów się następnie, co może cechować akurat Twój obiekt sportowy.

Autentyczność i wiarygodność

Wartości oferowane przez Twoją firmę oraz zaspokajane przez nią potrzeby leżą u podstaw funkcjonowania Twojego biznesu. W marketingu warto dbać o autentyczność, zatem aby wartości marki były zgodne z tym, co reprezentują sobą właściciele, liderzy i wszyscy pracownicy firmy. Zaangażowanie stojące za marką i jej produktami oraz usługami kreowane jest bowiem przez czynnik ludzki. Cała kultura organizacyjna powinna być budowana zgodnie z tożsamością marki, ponieważ tylko wiarygodność przełoży się na zaufanie i lojalność klientów.

Przykład: Jeżeli jesteś właścicielem lub marketerem działającym w branży związanej ze zdrową żywnością upewnij się, że osoby które kształtują wizerunek Twojej marki zwracają uwagę na to, jakie wartości sobą reprezentują - jeżeli jedzą fast foody i otwarcie twierdzą, że zdrowy styl życia nie jest dla nich, to prędzej czy później wpłynie to na sposób postrzegania Twojej firmy przez innych, którzy widzą i obserwują taki brak spójności.

Dokładne i konkretne określenie grupy docelowej marki

Do kogo kierujesz swoje produkty i usługi? Kto jest Twoim klientem? Jeżeli odpowiedź brzmi "wszyscy", to zdecydowanie jesteś w błędzie. Określenie grupy docelowej jest niezwykle ważne i stanowi jeden z fundamentów budowy silnej i wyróżniającej się marki. Warto poświęcić czas na badania i poznanie swoich klientów, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania marketingowe na szerszą skalę. Klientów warto też dzielić na segmenty - komunikat skierowany do kobiet może znacząco różnić się od tego skierowanego do mężczyzn.

Przykład: W przypadku branży biegowej warto zwrócić uwagę na fakt, że kobiety dokonują nieco innych wyborów zakupowych, podyktowanych innymi czynnikami. Częściej na przykład zwracają uwagę na wygląd (kolor, materiał, itd.) ubrań i butów biegowych.

Konsekwencja w działaniach marketingowych

Tworząc strategie i plany marketingowe, warto pamiętać o tym, że są to dokumenty operujące w długim horyzoncie czasowym. Jeżeli określamy pożądany wizerunek marki, wyznaczamy wizję, misję, wartości i grupę docelową, to warto konsekwentnie podchodzić do tych działań. Elastyczne dostosowywanie się do otoczenia jest jak najbardziej wskazane, jednak nie może to oznaczać wywracania co miesiąc całego marketingu do góry nogami. Plasując się w pewnym segmencie rynku, nie zmieniajmy kursu pod wpływem mody, czy krótkoterminowych trendów.

Przykład: Jeśli jesteś właścicielem klubu tenisa ziemnego, a w swoich działaniach na najbliższe pół roku określiłaś/eś, że poprawisz jakość obsługi klienta oraz zbudujesz marketingowy program lojalnościowy, to skoncentruj się na jasnym wyznaczeniu celów związanych z tymi działaniami, a następnie doprowadź swoje plany do końca.  

Nastawienie na długoterminowe, a nie szybkie efekty

Budowa marki i zaufania wymaga czasu. Odbiorcy muszą mieć możliwość poznania produktów i usług, które oferujemy. Nie warto nastawiać się na szybkie efekty, jeżeli dopiero zaczynamy budować wizerunek swojej firmy, chyba że jedyne na co liczymy to szybki zysk dzięki agresywnej promocji i/lub niskiej cenie oferowanych przez siebie dóbr. Tworząc plan marketingowy, wyznaczamy cele w długim okresie czasu, a nie na kilka tygodni, czy kwartał do przodu.

Przykład: Wprowadzasz na rynek nową markę suplementów diety? Warto być świadomym, że wielu klientów korzysta już z marek konkurencyjnych, dlatego nakłonienie ich do spróbowania Twoich produktów zajmie trochę czasu. Zastanów się, czym możesz zachęcić ich do zmiany i co wartościowego możesz im zaoferować.
 

Anita Chabrowska
Specjalistka w branży marketingu sportowego, strategii oraz zarządzania marką w sporcie. Z wieloletnim doświadczeniem w branży reklamowej. Współwłaścicielka agencji marketingu sportowego MUVment MARKETING.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij