Apple w reklamach video - przegląd

Apple w reklamach video - przegląd

Charakterystyczne jabłko w reklamach Apple pojawiło się dopiero od 1977 roku. Wcześniej logiem firmy był siedzący pod drzewem Newton, któremu owoc zaraz spadnie na głowę.

Choć na samym początku reklamy Apple’a nie porywały, szybko ten stan uległ zmianie. Od około 1983 roku widać już próby kojarzenia sprzętu Apple przede wszystkim jako określonego stylu życia. Na rynku pojawiły się gadżety dla właścicieli Maków. W ten sposób posiadanie sprzętu Apple’a zapewniało przynależność do pewnej ekskluzywnej grupy. Sprzęt powoli stawał się obiektem powszechnych westchnień. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W 1984 roku światło dzienne ujrzała reklama, która weszła do historii. Wyświetlono ją podczas Super Bowl. Spot nawiązujący do książki Orwella stał się kultowy.

Kolejną reklamą, która zasadniczo zmieniła postrzeganie marki było niezapomniane video z 1997 roku.

„Think Different” stało się głównym przesłaniem firmy.

Apple w swoich reklamach często opowiadał historie. Przestał odnosić się do danych technicznych. Miał już pod tym względem wyrobioną markę. Najważniejsze stały się emocje:

Apple potrafi rozśmieszyć, w zabawny i uroczy sposób dogryźć konkurencji i pokazać swoją przewagę. Wystarczy spojrzeć choćby na realizowaną w latach 2006-2009 kampanię „Get a Mac”, gdzie Maca grał Justin Long. W rolę biednego, sztywnego Peceta wcielił się natomiast John Hodgman.

Apple nierzadko sięga także po konteksty popkulturowe.

Wiele z reklam powstałych po 1998 roku, w którym przeprowadzono redesign loga (jabłuszko przestało być tęczowe) zaczęło, wzorem starszych reklam, odwoływać się przede wszystkim do produktu. Najczęściej w kontekście wizjonerstwa i przyszłości.

Przykład reklamy z 1984 roku:

Późniejsze reklamy:

Choć reklamy Apple’a są świetnie nie znaczy to, że wszystkie takie były. Firma miała również swoje gorsze momenty. Nikt ich jednak specjalnie nie pamięta, a firmie dzięki rewelacyjnie poprowadzonej strategii reklamowej udało się stać prawdziwym gigantem.

Jeżeli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś fajne reklamy Apple’a – podawajcie linki w komentarzach.

  

Marta Ławrynkowicz
redaktor/dziennikarz Nowego Marketingu

 

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij