Wywiad dotyczący art+bits festival 2015

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Wywiad dotyczący art+bits festival 2015

Wywiad przeprowadzony został z Anną Widerą i Waldemarem Węgrzynem, współorganizatorami art+bits.

Do kogo adresowany jest festiwal art+bits?

Festiwal art+bits łączy dwie pozornie odległe dziedziny: sztukę i technologię. Zaproszeni na festiwal goście udowodnią, że działania na tym pograniczu przynoszą często nieoczekiwane rezultaty. Wydarzenie kierujemy do artystów, zachęcając ich do zgłębienia nowych obszarów sztuki, do osób zainteresowanych technologią, prezentując jej niecodzienne wykorzystanie. Dla wszystkich uczestników festiwal będzie świetną okazją do poznania unikalnych zjawisk. Liczymy, że art+bits stanie się jednocześnie platformą wymiany myśli i źródłem wielu inspirujących znajomości dla osób zajmujących się na co dzień kreatywnym wykorzystaniem technologii.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Na jakie pozycje z tegorocznego programu warto zwrócić uwagę?

W programie tegorocznej edycji festiwalu szczególnie dużo miejsca zajmą wykłady i panele dyskusyjne. Podzieliliśmy je na kilka bloków tematycznych dotyczących spekulatywnej roli designu, wizualizacji danych, historii sztuki nowych mediów oraz kultury hackowania. Wśród zaproszonych gości są Lev Manovich, niekwestionowany guru nowych mediów, a także Dietmar Offenhuber, badacz nowych technologii obecnych w przestrzeni publicznej. Odwiedzający festiwal będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w prowadzonych przez nich seminariach.

Tak jak w poprzednich latach, jednym z głównych festiwalowych wydarzeń będzie wystawa, prezentująca różnorodne realizacje z pogranicza sztuki i projektowania. Znajdą się na niej między innymi prace Martina Reiche, Simone Rebaudengo czy Wojciecha Bruszewskiego.

Dla zainteresowanych zdobywaniem praktycznych umiejętności przewidziano szereg warsztatów. Wszystkich odwiedzających zapraszamy również na pokazy animacji i dokumentacji projektów z całego świata.

Powiedzmy więcej o warsztatach. Jakie umiejętności będzie można na nich rozwinąć?

Program tegorocznych warsztatów zapowiada się bardzo interesująco. Zależało nam na zaadresowaniu konkretnych zainteresowań uczestników, jednak bez budowania wysokiej bariery technologicznej.

Pierwsza z propozycji dotyczy wizualizacji danych i, dość przewrotnie, nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej. Warsztat poprowadzi Stefanie Posavec, ujawniając tajniki swojego „analogowego” warsztatu.

W pracy z danymi bardzo ważna jest także umiejętność odnajdywania i opowiadania interesujących historii. Tej niełatwej sztuki będą uczyli Steffen Fiedler i Stephan Thiel ze studia NAND.

Osoby zajmujące się animacją, VJingiem, mappingiem i muzyką elektroniczną zapraszamy na ciekawy warsztat prowadzony przez Szymona Kaliskiego, który pokaże jak w tworzone instalacje włączyć… dotyk. Wszystko to za sprawą elektroniki od Bare Conductive, dzięki której namalowane specjalną farbą wzory lub dowolne przedmioty mogą zmienić się w interfejs dotykowy.

Biuro Dźwięku Katowice w czasie festiwalu art+bits zaprasza na eksperymenty z syntezatorami kieszonkowymi od Teenage Engineering. O popularności tej platformy mogą świadczyć m.in. permanentnie wyczerpane stany magazynowe, ale dla uczestników warsztatów sprzęt zarezerwowaliśmy już w sierpniu!

Zainteresowanych technikami wirtualnej rzeczywistości lub grami komputerowymi powinien zainteresować warsztat prowadzony przez Aleksandra Cabana, który przybliży sposób pracy w silniku Unreal 4 i pokaże jak przygotować scenę pod gogle Oculus Rift. Efekty pracy będzie można oczywiście zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości.

Jeszcze słowo o gościach. Na festiwal przyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych Lev Manovich, jeden z najciekawszych teoretyków mediów cyfrowych. Kogo warto jeszcze poznać wybierając się na festiwal?

Myślę, że szczególnie warto przyjrzeć się gościom panelu o wizualizacji danych, ponieważ udało nam się zaprosić światowej klasy specjalistów w tej dziedzinie: Stefanie Posavec, Moritza Stefanera i przedstawicieli studia NAND z Berlina. Panel będzie dotyczył wizualizacji wiedzy. Przedstawiając krótko naszych gości warto wspomnieć, iż Moritz jest współautorem bodaj najpopularniejszego podcastu o wizualizacji danych: Data Stories. Prace Stefanie Posavec wyróżnia charakterystyczny styl, a wraz z Giorgią Lupi zrealizowała bardzo ciekawy projekt „Dear Data”. Goście ze studia NAND zrealizowali m.in. projekt www.katowickiebudynki.eu.

Ciekawym i sądzę, że dla wielu uczestników nowym, zagadnieniem będzie blok poruszający problem spekulatywnej roli designu. W tej części wystąpi między innymi Anab Jain z londyńskiego studia Superflux oraz Jakub Koźniewski z kolektywu panGenerator.

Festiwal art+bits w tym roku będzie jednym z pierwszych wydarzeń, które odbędzie się w nowej siedzibie katowickiej ASP. Jak macie zamiar wykorzystać to miejsce?

Nowo otwarty budynek jest niewątpliwą dumą katowickiej ASP. Zgodnie z założeniami inwestycji, przestrzeń ta ma służyć nie tylko studentom Akademii, lecz również szerzej pojętej lokalnej społeczności. Miejsce zdecydowanie sprzyja organizacji inicjatyw takich jak art+bits, oferując obszerne przestrzenie dla prezentacji prac, pracownie multimedialne i warsztatowe, salę kinową czy strefę kawiarniano-wypoczynkową. Dzięki temu prawie wszystkie wydarzenia festiwalowe mogą odbywać się w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że pozwoli to uczestnikom wykorzystać maksimum programu.

Kto jest organizatorem i pomysłodawcą art+bits festival?

Pomysłodawcą festiwalu, jego tematyki i charakteru, jest Dawid Górny, który zaraził swoją wizją ówczesnych pracodawców w Netizens. Był to czas rywalizacji polskich miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w Katowicach swoją działalność rozpoczęło Katowice Biuro ESK 2016 Katowice (dziś Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów) - idealny partner w tego typu działaniach. Ostateczny merytoryczny kształt festiwalu jest efektem współpracy obu instytucji z Akademią Sztuk Pięknych.

Czy Katowice to trudne miasto do organizacji festiwalu?

Nie będzie chyba przesadą jeśli stwierdzimy, że w naszej opinii jest to obecnie jedno z najlepszych miejsc w kraju dla organizacji tego typu festiwalu. Katowice od kilku lat przechodzą znaczną przemianę - widać to choćby w postaci wsparcia dla różnorodnych inicjatyw kulturalnych, w tym działalności Medialabu Katowice. Usytuowanie poza głównym nurtem świata sztuki wyznaczanym przez warszawskie czy krakowskie instytucje, pozwala przyjąć nieco bardziej pragmatyczny, technologiczno-projektowy punkt widzenia. Nie bez znaczenia jest tu obecność wielu firm związanych z rozwojem technologii, a także uczelni artystycznej kształcącej specjalistów w dziedzinie designu.

Na koniec powiedzcie jeszcze na czym polega wyjątkowość art+bits i dlaczego warto wziąć w nim udział?

art+bits stanowi właściwie jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce, sytuując się pomiędzy festiwalami nowych mediów, a imprezami o charakterze hackersko-technologicznym. Projekty i zjawiska z pogranicza sztuki, dizajnu i technologii prezentowane są tu obok siebie raczej ze względu na ich oddziaływanie, niż przynależność do tej samej kategorii.

Ten interdyscyplinarny charakter art+bits jest w dużej mierze efektem współpracy jego organizatorów: instytucji kultury, firmy z branży technologicznej oraz uczelni artystycznej.


Program oraz rejestracja na festiwal art+bits dostępne są pod adresem.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij