Według badań Capgemini, przeprowadzonych na 6 000 klientów w 9 krajach, średnio 32% badanych wolałoby myć naczynia lub robić pranie, niż wybrać się do sklepu stacjonarnego na zakupy. Natomiast, 40% uważa zakupy w sklepie stacjonarnym jedynie za obowiązek. Problemy, z którymi często borykają się klienci sklepów stacjonarnych to trudność porównywania i zlokalizowania produktów, długie kolejki do kas, czy niespersonalizowane promocje. Narasta więc pytanie: jak coraz bardziej popularne oraz wygodne rozwiązania omnichannel systemów e-commerce wpływają na handel.
Sprawdzenie dostępności produktów
W erze zapracowanych klientów, cierpiących na chroniczny brak czasu, komfortowym rozwiązaniem jest sprawdzanie dostępności produktów w sklepach stacjonarnych poprzez sklep online. Potencjalny klient może sprawdzić dostępność np. rozmiaru, koloru, czy serii wybranego produktu, aby następnie wybrać się do sklepu stacjonarnego, w którym jest on osiągalny. Te rozwiązanie omnichannel jest szczególnie cenione przez klientów, dla których istotne są empiryczne doznania. Z drugiej strony, w sklepach offline zaczynają pojawiać się tablety lub telewizory z dostępnym sklepem online. W przypadku, gdy produkt jest niedostępny w sklepie stacjonarnym, klient może skorzystać z tabletu i zamówić go od razu online lub sprawdzić jego dostępność w najbliższych lokalizacjach. Rozwiązanie pozytywnie wpływa na ruch w sklepie online, oraz przyciąga klientów do sklepu stacjonarnego, w którym znajduje się poszukiwany produkt.
Zobacz również
Łatwe wyszukiwanie i porównanie produktów
Wybierając zakupy przez internet, klient z łatwością może otworzyć sobie kilka kart z produktami w przeglądarce i porównywać zdjęcia produktów, ceny, wymiary oraz wiele innych parametrów. Ułatwione jest też wyszukiwanie poprzez filtry lub wyszukiwarkę. Trend przenika również sklepy stacjonarne, gdzie na wcześniej wspomnianych tabletach, można skorzystać z funkcji sklepu online i po filtrach wyszukać interesujący nas produkt, a następnie poprosić pracownika sklepu o wskazanie jego położenia w sklepie. Jeśli chodzi o porównywanie produktów, rozwiązania są dwa. Przydatne jest skorzystanie z karty produktu sklepu online, gdzie znajduje się dokładny opis. Drugą opcją są aplikacje skanujące kody QR lub kreskowe i wyświetlające cechy produktu. Po porównaniu, można dokonać zakupu od razu na miejscu, dzięki czemu nie trzeba płacić za transport, ani czekać na dostawę. Te funkcjonalności wpływają głównie na pozytywne doświadczenia klienta ponieważ wygodniejsze wyszukiwanie po filtrach oraz ułatwione porównywanie produktów to oszczędność jego czasu.
Punkty lojalnościowe
Kto nie lubi zbierać punktów, żeby wymieniać je na gadżety lub pakiety promocyjne? Popularną praktyką staje się oferowanie klientom możliwości zbierania punktów za dokonane zakupy, po zapisaniu się do klubu danego sklepu. Obsługa sklepu często proponuje to przy kasie, zaraz przed dokonaniem zakupu, przyznając rabat na pierwsze zakupy. Klubowicze mogą później liczyć na rabaty procentowe lub kwotowe, promocje typu drugi produkt za 1 grosz, a czasem również na zaproszenia na wydarzenia związane z marką. Te rozwiązanie omnichannel jest istotne, ponieważ stały klient bardziej przywiązuje się do marki, częściej wybiera zakupy w jej sklepie i poleca ją znajomym. Promocje przyciągają klientów, a rabaty indywidualne sprawiają, że czują się wyjątkowi. Punkty lojalnościowe są strategicznym posunięciem w kreowaniu bazy lojalnych klientów.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
W sklepach online i offline stosuje się różne rozwiązania, które jednak zaczynają się zazębiać. Trendy e-commerce coraz bardziej przenikają sprzedaż stacjonarną, napędzając jej rozwój i dostosowując ją do zmieniających się wymagań klientów. Stworzenie dopracowanej strategii omnichannel, dzięki której oba kanały sprzedaży będą dostosowane do potrzeb biznesowych daje większe efekty i pozwala całkowicie wykorzystać potencjał sprzedażowy marki.
Słuchaj podcastu NowyMarketing