Dzisiejsze możliwości wysyłkowe są naprawdę szerokie, zwłaszcza w przypadku opcji dostawy „pod drzwi” lub do punktów odbioru (dostępnych, chociażby, w lokalnych sklepach). Jednak klienci coraz częściej usługi kurierskie traktują nie tylko jako standardowy sposób dostarczania przesyłek do innych osób, ale także narzędzie do realizacji indywidualnych, nierzadko bardzo nietypowych potrzeb.
– Działamy na rynku od 15 lat i w tym czasie mieliśmy do czynienia z naprawdę różnorodnymi, nietypowymi przesyłkami oraz próbami ich nadania – mówi Marcin Witkowski E-commerce Manager w Furgonetka.pl.
TOP 12, czyli najbardziej nietypowe przesyłki
Wśród najbardziej zaskakujących zawartości, które klienci planowali wysłać za pośrednictwem Furgonetka.pl, znalazły się między innymi:
- trumna na potrzeby przedstawienia teatralnego,
- relikwie świętego,
- motyle w kokonach,
- pająki,
- surowe steki z kangura,
- urny (zarówno z zawartością, jak i bez),
- gadżety erotyczne w dużych rozmiarach,
- udo ze strusia,
- tarcza i włócznia afrykańskiego plemienia,
- piasek z plaży,
- dwumetrowy krasnal ogrodowy,
- gołębie pocztowe.
Choć z wysyłką niektórych z tych przedmiotów, nawet o większych gabarytach, nie ma większego problemu, tak część z nich jest objęta ograniczeniami i nie podlega transportowi w standardowych usługach kurierskich.
Tych produktów nie wolno nadawać kurierem
Każdego dnia przewoźnicy i kurierzy stają przed wyzwaniem odpowiedniego zabezpieczenia przesyłek o niestandardowych wymaganiach. Niemniej jednak istnieje szereg ograniczeń dotyczących transportu artykułów o szczególnych właściwościach. Produkty spożywcze, artykuły pochodzenia zwierzęcego, substancje niebezpieczne czy przedmioty łatwopalne często wymagają specjalnych zezwoleń i są wyłączone z tradycyjnych usług kurierskich. Nie można również przesyłać żywych zwierząt, przedmiotów nielegalnych czy alkoholu.
Co istotne, firmy kurierskie mogą różnić się wewnętrznymi zasadami. Część przewoźników może odmówić przyjęcia paczki z zabawkową bronią, kuponami loteryjnymi, dokumentami przetargowymi i księgowymi, lekami czy nasionami.
Odpowiedzialne zarządzanie tym procesem to klucz do ochrony bezpieczeństwa wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Tym bardziej edukacja w tym zakresie wydaje się tak istotna.
Zdjęcie główne: mat. pras.