Jak optymalizować kampanię AdWords dla e-sklepu, gdy ogranicza cię budżet

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
eCommerce

Instant ROI Platform for eCommerce

Jak optymalizować kampanię AdWords dla e-sklepu, gdy ogranicza cię budżet

Postawić sklep to jedno, zacząć sprzedawać to drugie. By ruszyły zamówienia w e-sklepie niezbędna jest kampania AdWords. Ekspert z platformy sklepów internetowych Shoper radzi, jak ją zoptymalizować, gdy dysponuje się ograniczonym budżetem. Czyli jak z tysiąca wyciągnąć 17 tysięcy.

Sklep dla Ogrodu to internetowy sklep ogrodniczy, oferujący produkty do pielęgnacji roślin. Właścicielem sklepu jest firma Movens, specjalizująca się w asortymencie dla ogrodników, zarówno hobbystów jak i profesjonalistów. Sklep internetowy sklepdlaogrodu.pl został uruchomiony na platformie iStore w 2011, następnie przeniesiony na platformę Shoper w 2015 r.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

- Myśląc o założeniu działalności stanęliśmy przed wyborem – czy otworzyć sklep z fizyczną siedzibą w naszym mieście czy lepszym rozwiązaniem dla klientów będą usługi oferowane za pośrednictwem internetu? Jak się okazało, internet był strzałem w dziesiątkę. Pozwolił nam dynamicznie rozwinąć działalność na terenie całego kraju, dotrzeć do szerszego grona ogrodników, działkowiczów, hodowców, a nawet osób hobbystycznie opiekujących się zielenią w domu czy na balkonie – opowiadają założyciele sklepdlaogrodu.pl.

Sklep już wcześniej prowadził kampanię AdWords, ale dostawca oprogramowania zaproponował przejęcie tych działań – z obiecanymi lepszymi wynikami. Platforma e-commerce Shoper zapewnia bowiem prowadzenie kampanii AdWords dla działających na niej sklepów, a tym nowo zakładanym oferuje nawet kampanię przez miesiąc za darmo w ramach usługi Sklep z zamówieniami.

Kampania została uruchomiona w sierpniu 2016 r., czyli już pod koniec sezonu letniego. Mimo tego, na każde zainwestowane w kampanię 1000 zł sklep zanotował sprzedaż w wysokości 17 tys. zł. Około 20 proc. sprzedaży było generowane bezpośrednio przez kampanie. Ich efekty wpłynęły na dynamikę wzrostu sklepu – w porównaniu do poprzedniego roku, w 2016 przychody i liczba klientów zwiększyły się trzykrotnie. Sama kampania odpowiada za wzrost o 150 proc.

Wyniki kampanii prowadzonej przez platformę Shoper rzeczywiście okazały się lepsze niż efekty działań prowadzonych przez sam sklep. – Osiągnęliśmy lepsze wyniki, bo często mamy większą wiedzę i doświadczenie w kampaniach AdWords niż właściciele sklepów, którzy prowadzą działania na własną rękę. Trudno się dziwić – odpowiadamy za promocję kilkuset e-sklepów. Dzięki temu m.in. lepiej zarządzamy budżetem, dobierając odpowiednie stawki za kliknięcie – tłumaczy Michał Badora, specjalista SEM w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania Shoper.

Co dobrze zrobił prowadzący kampanię?

W ramach kampanii promowany był cały asortyment, ale wyższe stawki dostały produkty, które lepiej się sprzedają. Stawki zostały zróżnicowane w zależności od typu zapytania – w sytuacji, gdy ktoś szuka konkretnego modelu produktu, używane są wyższe stawki, jeśli ktoś wpisuje ogólne zapytanie – niższe. W grudniu został włączony również remarketing.

Co dobrze zrobił sklep?

Zagrożeniem dla sklepu było ograniczone jedynie do sezonu wiosenno-jesiennego zapotrzebowanie na produkty ogrodnicze. Przez jeden kwartał roku sklep praktycznie nie miałby zamówień. Żeby uniknąć takiej sytuacji, właściciele sklepu zadbali, by w asortymencie znalazły się produkty całoroczne, takie jak preparaty do roślin domowych czy bakterie do szamba, oraz produkty typowo zimowe – środki czyszczące do kominka.

Michał Badora: Co robić, gdy budżet ogranicza kampanię AdWords

1. Zwykłe reklamy tekstowe - jeśli pojawiamy się często na pierwszej pozycji, to warto przetestować niższą stawkę, bo CTR na drugim miejscu wcale nie musi być niższy, a koszt kliknięcia może znacząco spaść.

2. Kampanie produktowe - jeśli kampania jest ograniczona budżetem i nie mamy więcej pieniędzy do dyspozycji, to również warto obniżyć stawki. Dzięki temu w tym samym budżecie pozyskamy więcej kliknięć i konwersji.

3. Reklamy produktowe – lepiej osobno promować produkty, które sprzedają się regularnie, mogą one mieć wyższe stawki.

4. Wszystkie rodzaje kampanii – warto dostosować stawki do urządzenia, przez które internauci dokonują zakupu. Co prawda wizyty na komórkach często rozpoczynają ścieżkę zakupową, ale jeśli nasz budżet - znów - jest ograniczony, to skupienie się na wyświetlaniu reklam na komputerach i obniżenie stawek na komórkach może przynieść więcej konwersji.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij