„Gdzie znajdę takiego pięknie dobrego… #PolskiegoChłopaka?”

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
„Gdzie znajdę takiego pięknie dobrego… #PolskiegoChłopaka?”

Hit czy kit? To pytanie krąży w głowie tysięcy Polaków po tym, jak okazało się, że za filmik na YouTubie pt. „HELP! HELP! POLISH BOY WANTED!:)” odpowiedzialna jest marka Reserved.

fot. pexels.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

I tu pojawia się klasyczna odpowiedź: „to zależy”.

Agencja Warsaw Creatives oraz jej klient mogą być zadowoleni z zasięgu. Ponad 1,7 miliona wyświetleń, publikacje w ogólnokrajowych mediach takich, jak: polsatnews.pl, fakt.pl czy słynny za czasów Maciej Orłosia - Tele Express. Ten wynik jeszcze wzrośnie przez informacje o tytułach w stylu: „Szukam Wojtka to ściema!”, które wyrastają jak grzyby po deszczu (ten tekst również wpływa na zasięg kampanii ;)).

Jednak poza monitoringiem liczby wzmianek jest jeszcze jeden wskaźnik – sentyment. Tu zaczynają się schody, ponieważ chociaż w wywiadzie z Maciej Budzichem osoby odpowiedzialne za kampanie zapewniają o pozytywnym odbiorze, to jednak sytuacja może się diametralnie zmienić. Zaryzykuję stwierdzenie, że poziom negatywnych opinii będzie spory. Szczególnie że reveal kampanii przygotowywanej przez kilka miesięcy, wypadł chwilę po „pranku” Łukasza Jakóbiaka. Internet jeszcze nie ochłonął, a tu kolejna, podobna sytuacja. Twórcy mieli pecha.

Czy agencja i marka zasługuje na branżową (powtarzam: branżową) krytykę i wieczne potępienie – NIE. Podoba mi się zauważony w sieci komentarz: „Ludzie pracujący w reklamie piszący, że czują się oszukani reklamą”. Starajmy się nie być hipokrytami. Jest jednak inna kwestia, której nie mogę wybaczyć twórcom tej kampanii. Żyjemy w dobie „fake newsów” i „post prawdy”, zamiast walczyć z tym problemem jako ludzie odpowiedzialni za komunikację, przyczyniamy się do jego pogłębienia. To nie jest dobre, szkodzimy w ten sposób: sobie, branży i odbiorcom (robiąc im sieczkę z mózgu).

Wierzę, że polskiego chłopak można pokazać na milion, innych i lepszych sposób. Może warto wziąć przykład z Allegro, które potrafiło pokazać polskiego dziadka, a teraz polską mamę bez robienia odbiorców w konia.

Na koniec taka myśl: Czy oparta na kłamstwie kampania mówiąca o „cool polskim chłopcu” nie staje się dowodem na to, że taki nie istnieje?

 

Krystian Wojtkowski
Creative Digital Specialist, FaceADDICTED

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij