Zielona Kraina. Edukacja ze smakiem. Podsumowanie dwóch edycji programu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych młodych pokoleń Polaków

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Zielona Kraina. Edukacja ze smakiem. Podsumowanie dwóch edycji programu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych młodych pokoleń Polaków

Ponad 13 000 uczniów objętych programem, 30 dietetyków współpracujących w ramach projektów oraz 600 warsztatów zrealizowanych w 14 miastach – tak w liczbach prezentują się dwie edycje programu edukacyjnego Zielona Kraina.

Ten unikalny projekt umożliwił dzieciom uczestnictwo w nieodpłatnych zajęciach poświęconych promocji zdrowego żywienia oraz popularyzacji świeżych warzyw w codziennej diecie dzieci i młodzieży. Udowodnił również, że o zasadach zbilansowanej diety można mówić ze smakiem, a kluczem do sukcesu edukacyjnego jest połączenie teorii z praktyką w lubianej przez uczniów formie warsztatowej. Program patronatem merytorycznym objął Instytut Żywności i Żywienia, który uznał Zielona Krainę za projekt nie tylko zgodny z podstawą nauczania, ale również wpisujący się w założenia programu: Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Choroby cywilizacyjne: nadwaga i otyłość problem młodego pokolenia

Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia obrazują niepokojąca prawdę o młodych Polakach. W 2014 roku ponad 19% dziewcząt i aż 57% chłopców w wieku od 11 do 15 lat cierpiało z powodu nadwagi lub wręcz otyłości. Co więcej dynamika przyrostu wagi dzieci w Polsce od lat jest najwyższa w Europie. Pociąga to za sobą konsekwencje zdrowotne, takie jak obecność blaszek miażdżycowych w krwi, a w wieku dorosłym - zwiększone ryzyko cukrzycy, a nowotworu, zawału serca, udaru oraz osteoporozy. Taka sytuacja to wynik zaburzenia podaży większości składników odżywczych w diecie dzieci, którą cechuje nadmierna konsumpcja cukrów prostych oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego w połączeniu z niedostatecznym spożyciem błonnika pokarmowego, wielonasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.

Warzywa i owoce w diecie dzieci – inwestycja w zdrowe pokolenia

Zielona Kraina to największa w Polsce akcja edukacyjna skierowana do szkół, która ma na celu promocję zdrowej diety, właściwych przyzwyczajeń żywieniowych oraz obecność świeżych warzyw w codziennej diecie dzieci. Program powstał z inicjatywy firmy Green Factory oraz Jeronimo Martins Polska, które zdecydowały się aktywnie odpowiedzieć na potrzebę społeczna w zakresie edukacji żywieniowej. Wieloletnia współpraca umożliwiła połączenie sił i kompetencji w tak istotnym obszarze społecznym jaki jest kształcenie w młodym pokoleniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

O unikalności Zielonej krainy świadczy zarówno skala – co najmniej pięć miast objętych programem

w danym roku szkolnym – jak i koncept oparty na 90 minutowych zajęciach teoretyczno-praktycznych prowadzonych przez dietetyków. Warsztaty umożliwiają uczniom klas czwartych nie tylko zdobycie wiedzy na temat zbilansowanej diety, ale jednocześnie pomagają w sposób praktyczny wprowadzić warzywa i owoce do ich codziennego jadłospisu. Dzięki interaktywnej formie zajęć dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i przygotować nie tylko pyszne sałatki i warzywne koktajle, ale również… zdrowe słodycze, a wszystko to w atmosferze zabawy. Taka forma edukacji pozwala w przyjazny sposób promować wśród dzieci zasady piramidy żywieniowej oraz aktywność fizyczną. 

Program Zielona kraina oferuje również przygotowane na potrzeby zajęć skrypty dydaktyczne, do indywidualnego prowadzenia zajęć. Nauczyciele mogą pobrać, zaopiniowane przez metodyka, materiały bezpośrednio ze strony http://www.zielona-kraina.com/. Scenariusze lekcji Zielona kraina powstają w oparciu o założenia programowe szkoły podstawowej oraz aktualne trendy żywieniowe i zalecenia ekspertów. W trakcie zajęć dzieci otrzymują przepisy, które mogą wykorzystać w domu z rodzicami. Dzięki temu program angażuje również dorosłych – zarówno rodziców jak i nauczycieli, – którzy mają realny wpływ na żywienie dzieci.

Zielona kraina w roku szkolnym 2017-2018 obejmie swoim programem blisko 8000 uczniów. Warsztaty realizowane będą w miastach: Łódź, Lublin, Kalisz, Kraków, Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza. Rekrutacja szkół jeszcze trwa.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij