Użyteczna reklama w inteligentnych miastach

Użyteczna reklama w inteligentnych miastach

Czy kiedykolwiek w centrum miasta szukałeś miejsca, by postawić bagaż, schronić się przed nagłą ulewą lub usiąść, aby zawiązać buty? IBM i francuski oddział Ogily & Mather w ramach kampanii “People for smart cities” przygotowali przydatne dla mieszkańców miast reklamy zewnętrzne.

Kampania IBM “People for smart cities” pokazuje, że tradycyjna reklama zewnętrzna może pełnić rolę funkcjonalnych powierzchni. IBM jest zaangażowane w tworzenie rozwiązań, które ułatwiają życie w miastach

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wiele użytecznych mebli miejskich powstało w ramach konkursów Designedforpoznan.pl oraz Designedinpoznan.pl.

 Łukasz Goździor, Dyrektor Biura Promocji Miasta Poznania:

"Miasto Poznań od lat pretenduje do miana stolicy polskiego designu. To właśnie w Poznaniu znajduje się pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu Concordia Design, dwie uczelnie wyższe edukują więcej studentów wzornictwa niż wszystkie pozostałe uczelnie kształcące projektantów w Polsce, w stolicy Wielkopolski działa też międzynarodowa wyższa szkoła projektowania School of Form. Poznań to także miejsce, w którym od sześciu lat odbywa się także Arena DESIGN - międzynarodowe wydarzenie dedykowane tematyce współczesnego wzornictwa, projektowania przemysłowego i architektury.

Jednym z pierwszym projektów zagospodarowania przestrzeni miejskiej w ciekawy sposób były artystyczne ławki, które stanęły na ulicach Poznania z okazji 750 rocznicy obchodów jego lokacji. Kolorowe ławki - jako nowoczesne siedziska, wykonane przez poznańskich artystów, uatrakcyjniały ulice naszego miasta. W różnych jego częściach ustawiono 53 ławki, a każda z nich związana była z jakąś poznańską firmą lub instytucją. Niektóre ławki grały, inne świeciły, a na jednej można było nawet ćwiczyć jazdę rowerową. Ale to nie był jedyny projekt, który wpisywał się w koncepcje budowania wizerunku Poznania jako miasta przyjaznego designowi. Rok temu Miasto Poznań zaprosiło młodych poznańskich projektantów do wzięcia udziału w konkursie: “Designedforpoznan.pl” oraz „Designedinpoznan.pl”. W ramach konkursu powstały prototypy mebli miejskich m.in.: ławka ELECTRICITY - mebel wytwarzający energię służącą do ogrzania siedziska oraz umożliwiający doładowanie telefonu i laptopa, HUBEK - półsiedzisko miejskie, przypominające hubę, lecz zamiast drzew wykorzystujące powierzchnie ścian i ogrodzeń, ROZGRZEJ RĄCZKI - rozwiązanie dla zmarzniętych rąk pasażerów komunikacji miejskiej oraz SPAGHETTI MOSTER - przybornik biurkowy wykonany przy użyciu materiału odpadowego.

Zwycięskie projekty (pobierz katalog) prezentowane były w ramach wystawy PERSPECTIVE_S FROM POZNAN podczas ważnych wydarzeń dla światowego i polskiego designu. Do tej pory można je było obejrzeć podczas Milan Design Week, Berlińskiego DMY Festival, Gdynia Design Days oraz Brussels Design September. Po Brussels Design Semptember wystawę mebli i przedmiotów użytkowych autorstwa młodych poznańskich projektantów można było obejrzeć także w Parlamencie Europejskim. Natomiast na początku 2013 roku zwycięskie projekty wzięły udział w wystawie zorganizowanej z okazji urodzin Śląskiego Zamku w Cieszynie oraz podczas ArenaDesign w Poznaniu.

W Poznaniu z roku na rok rodzą się nowe inicjatywy, rozwijają długofalowe projekty związane z zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej, a na mapie miasta przybywa miejsc skupionych wokół designu. Wystawa PERSPECTIVE_S FROM POZNAN pozwoliła zaprezentować jego możliwości i jednocześnie była namiastką ogromnego potencjału twórczego lokalnych projektantów. Realizując takie projekty konsekwentnie budujemy wizerunek miasta przyjaznego designowi, otwartego na ciekawe inicjatywy związane z aranżacją przestrzeni miejskiej i dobrze zorganizowanego urbanistycznie."

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij