NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Video (Cz. 2)

NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Video (Cz. 2)

O podsumowanie roku 2017 w kategorii video poprosiliśmy specjalistów. Na nasze pytania odpowiedzieli eksperci z polskich agencji, domów mediowych i firm specjalizujących się w video marketingu. Zapraszamy do lektury.

fot. unsplash.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

1. Robert Bednarski, Country Director CEE w Facebook
2. Justyna Wasinkiewicz, Kierownik multimedialnej redakcji infoWire.pl i domu produkcyjnego videoPR.pl
3. Krystian Botko, CEO TalentMedia
4. Jan Szczeniowski, Head of Production, MAKATA Creative Group
5. Mateusz Goliński, Head of Creation, Feno
6. Wojciech Skiba, Executive Producer, Papaya Films London
7. Kamil Kuć, Senior copywriter w Neon Shake
Pierwszą część podsumowania w kategorii video przeczytasz tu >

Robert Bednarski
Country Director CEE Facebook

Najważniejszy sukces 2017

Za najważniejszy sukces w obszarze wideo i jednocześnie jedną z najciekawszych akcji, która powstała z potrzeby chwili i serca był koncert charytatywny One Love Manchester. Wydarzenie zainicjowane przez Arianę Grande było hołdem osobom dotkniętym majowymi atakami terrorystycznymi w Manchesterze. Koncert był w całości transmitowany na żywo na Facebooku, co wygenerowało ponad 80 milionów wyświetleń. Co najważniejsze, dzięki datkom zebranych za pośrednictwem przycisku „Donate” zebraliśmy ponad 450 tys. dolarów na rzecz osób, które ucierpiały w zamachach. To namacalny dowód tego, jak dzięki łączeniu ludzi i budowaniu społeczności możemy czynić świat lepszym.

Największa porażka 2017

Źródłem naszego sukcesu jest brak obaw o realizację odważnych wizji i pomysłów. Oczywiście taka droga niesie za sobą ryzyko nietrafionych decyzji. Nie rozpamiętujemy ich, jeżeli coś nie działa, idziemy dalej, jednak zawsze pozostajemy w świadomości, że sprawdziliśmy wszystkie dostępne opcje.

Najważniejsza zmiana w 2017

Z pewnością 2017 rok był kolejnym, w którym treści wideo zyskiwały na znaczeniu. Wielkim sukcesem był wzrost liczby użytkowników Instagram Stories, których używa codziennie 300 milionów ludzi. Ludzie coraz chętniej transmitują na żywo, podobnie jak wiele firm, które tą drogą mogą być bliżej swoich obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych. Ponadto uruchomiliśmy platformę wideo Facebook Watch, która poza samym gromadzeniem ciekawych treści, wspiera budowanie społeczności wokół wzajemnie polecanych materiałów.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Z punktu widzenia wideo to Facebook Watch. Platforma wideo, uruchomiona w tym roku w USA, stale zwiększa zasięg swojego działania. Stawiamy w niej na produkcje partnerskie oraz własne, na które w 2018 roku planujemy przeznaczyć znaczne środki. Wierzymy, że możliwe jest redefiniowanie naszych doświadczeń związanych z wideo, gdy spojrzymy na to przez pryzmat budowy społeczności. Oglądanie nie musi być pasywne. Dzięki platformie Facebook Watch możemy łączyć się ze sobą ludzi podczas trwania programu, tworzyć grupy skupiające fanów tego samego show i w rezultacie budować społeczności i zbliżać ludzi wypełniając nasze misyjne zobowiązanie.

Najciekawsze trendy w 2017

Możemy śmiało powiedzieć, że popularność wideo w 2017 roku eksplodowała. Treści wideo tworzone przez niezależnych twórców uległy dalszej profesjonalizacji, natomiast marki konsekwentnie wzmacniały swoje zaangażowanie tworząc coraz lepiej dopasowane treści. Przy tym wideo 360⁰ znacznie zyskało na popularności, zarówno wśród użytkowników jak i marek, dając im możliwość zupełnie nowego doświadczenia, a przy okazji wzmacniając przyczółek technologii VR, która z każdym rokiem rośnie w siłę.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Popularność wideo rośnie lawinowo wśród osób korzystających z platformy, ale naszą ambicją jest również wspieranie firm w używaniu tego formatu do rozwoju ich biznesu. Wideo na Facebooku nie wymaga wielkich nakładów i zaplecza sprzętowego. To ogromna szansa szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Już teraz niemal 70% ruchu w Internecie to ruch związany z treściami wideo. Warto wykorzystać ten trend i zacząć docierać do ponad 15 milionów osób korzystających z Facebooka w Polsce. O tym jak i o wielu innych działaniach marketingowych uczymy na platformie Facebook Blueprint, czy udostępniając bezpłatnie dane w ramach serwisu Facebook IQ.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Nie mogę nie polecić laureata naszego konkursu „Facebook Awards”, w którym wyróżniamy kreatywne i skuteczne kampanie reklamowe wykorzystujące nasze platformy. W tym roku wśród laureatów znalazła się kampania #IWelcome-Live opracowana przez DDB&tribal Warszawa dla Amnesty International. To globalny projekt, wykorzystujący transmisje na żywo i dotykający wielkiego współczesnego wyzwania, jakim są obawy społeczeństw związane z imigracją.

Ocena obecnej kondycji branży

Kondycja branży jest bardzo dobra, a 2017 rok, zgodnie prognozami Magna (IPG Mediatrends), będzie przełomowy pod względem światowych nakładów na reklamę w Intrenecie, które po raz pierwszy w historii przewyższą nakłady na telewizję. Dzisiejsze 41% na Internet vs. 35% na telewizję to dopiero początek i ta różnica będzie się pogłębiała. Prognozy wskazują, ze w 2020 roku może to być już nawet 50%. Zjawisko jest obecne również w Polsce i choć Internet nie prześcignął jeszcze tutaj telewizji, to zgodnie z prognozami firmy Zenith, nakłady na telewizję spadną w 2017 roku po raz pierwszy od 4 lat. Na naszych oczach zmienia się budowany od dziesiątek lat układ sił na rynku, tworząc równy dostęp do narzędzi – nowy demokratyczny marketing, niezależnie czy jesteś małą firmą z czy wielkim koncernem.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Warto obserwować dalszy rozwój VR. Choć ta technologia jest jeszcze w fazie rozwoju, to z każdym kolejnym rokiem podnosi sama sobie jakościową poprzeczkę. Już na początku 2018 roku na rynek trafi nowy model Oculus Go, który będzie kolejnym, zupełnie niezależnym od telefonu i komputera urządzeniem VR, a przy tym oferowanym w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Planujemy też wprowadzenie aplikacji Oculus Venues, gdzie użytkownicy, będą mogli przy użyciu Oculusa zobaczyć na żywo koncert ulubionego zespołu czy drużyny sportowej.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Facebook w 2017 roku przekroczył liczbę 2 miliardów aktywnych użytkowników miesięcznie. W kontekście wideo będziemy pracować nad jeszcze lepszym wykorzystaniem tego "momentum” wokół treści wideo do zacieśniania więzi społecznych i realizowania naszej misji.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Bezpośrednie przenoszenie treści z telewizji na Facebooka nie jest dobrą praktyką. W przypadku reklam wideo, kluczowe są pierwsze trzy sekundy. Jeżeli klip reklamowy przykuje uwagę odbiorcy przez trzy pierwsze sekundy, często ogląda go dalej. Tworząc reklamę wideo na Facebooka należy pamiętać, że wartość ma nie tylko pełne odtworzenie filmu, ale także pierwsze wrażenie i wszystkie częściowe odtworzenia. Ponadto nowe produkcje wideo przygotowywane dla platformy Facebook Watch zmienia to jak konsumujemy treści, tworząc wokół nich społeczności i budując interakcje, odchodzimy od pasywnego odbioru na rzecz zaangażowanego współuczestnictwa. Marki zdają sobie z tego sprawę i w nadchodzącym roku będą chciały w pełni wykorzystać te możliwości.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

W przyszłym roku będę obserwował niezależnych internetowych twórców wideo, którzy coraz częściej sięgają po Facebooka, który daje im niezrównane możliwości interakcji z fanami. Na razie to najczęściej wideo na żywo, ale w przyszłym roku spodziewam się większej liczby treści udostępnianych przez nich na naszej platformie.

-------------------------------------------------

Justyna Wasinkiewicz
Kierownik multimedialnej redakcji infoWire.pl i domu produkcyjnego videoPR.pl

Najważniejszy sukces 2017 roku 

Uważam, że sukcesem 2017 roku jest przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej film „Niezwyciężeni”, który opowiada o walce Polaków o wolność. Zrobił on ogromną furorę w sieci, dużą popularność zyskał także poza granicami Polski. Uważam, że cały czas jest problem z tworzeniem kontentu do internetu. Wzorujemy się na formatach telewizyjnych, które automatycznie przenosimy do internetu, a one nie do końca się w nim sprawdzają. Jako wyjątek można podać serial „Ucho Prezesa”, który na wstępnym etapie powstawania był tworzony do telewizji. Serial ten miał ogromne wyniki oglądalności, wręcz przebił oczekiwania twórców.

Największa porażka 2017 roku

Największa porażka w 2017 roku to ministerialna kampania (za prawie 3 mln zł) z królikami, promująca prokreację. Spoty będą emitowane do końca roku w czasie największej oglądalności we wszystkich ogólnopolskich telewizjach. Zapewne do osiągnięć tej kampanii można zaliczyć wywołanie skrajnych emocji i niezadowolenia Polaków z wydawania publicznych pieniędzy w nieprzemyślany sposób.

Najważniejsza zmiana w 2017 roku

Jest nią znaczny podział społeczeństwa na oglądających poszczególne stacje telewizyjne wynikający z upodobań politycznych. Duże obawy i niepokój może też budzić centralizacja mediów. Przykładem jest niedawne przejęcie kanałów telewizyjnych Grupy ZPR Media przez Grupę Polsat.

Najważniejsze wydarzenie w 2017 roku 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage. Jest to międzynarodowe święto kina – wspaniałe filmy fabularne, wybitni twórcy, spotkania oraz warsztaty, ponadto prezentacja nowoczesnych technologii oraz sprzętu filmowego.

Najciekawsze trendy w 2017 roku 

Myślę, że takim trendem było transmitowanie na żywo z FB czy Instagrama. Od momentu pojawienia się tych transmisji widać wzrost zainteresowania nimi. Kolejnym ciekawym trendem było tworzenie formatów wideo z udziałem influencerów. Rolą nadrzędną stało się docieranie do konkretnej grupy docelowej. Popularniejsza i coraz częściej wykorzystywana przez firmy była też reklama natywna.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017 roku

Ten rok pokazał, że cały czas jest niski poziom wiedzy nt. wykorzystywania kontentu wideo wielokanałowo. To spory problem. Firmy muszą zrozumieć, że jeden format nie zaspokoi potrzeb komunikacyjnych organizacji, mediów czy też oczekiwań użytkowników social mediów. Nadal wiele materiałów wideo nie jest przystosowanych do odtwarzania na urządzeniach mobilnych. Jest to głównie związane z brakiem napisów, który uniemożliwia zrozumienie przekazu przy wyłączonym dźwięku, jak również długim czasem ładowania serwisu z plikami wideo. 

Dużym wyzwaniem było także docieranie do odbiorców. FB bardzo mocno obcinał zasięgi. Uważam, że nie zmieni on szybko swojej polityki. 

Najciekawsza kampania/akcja 2017 roku 

Kampania edukacyjna autorstwa Anji Rubik #sexedpl. Do internetu zostały stworzone materiały wideo promujące edukację seksualną. Tematy podejmowane przez Anję Rubik to antykoncepcja, testy na HIV, rozmowy z dziećmi o seksie czy z najbliższymi o orientacji seksualnej. Do współpracy Anja Rubik zaprosiła znanych Polaków, są to m.in. Mateusz Banasiuk, Dorota Masłowska, Robert Biedroń, Monika Brodka, Maffashion, Sebastian Fabijański, Małgorzata Szumowska, Marta Frej, Jimek Dębski, Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Mary Komasa, a także Roma Gąsiorowska. 

Ocena obecnej kondycji branży

Obecnie rynek wideo coraz bardziej się profesjonalizuje. Ponadto małe, jak i duże firmy rezerwują większe budżety na tworzenie kontentu wideo. A ponieważ wielu użytkowników internetu blokuje reklamy – Polska zajmuje pierwsze miejsce w używaniu adblocka – warto tworzyć dobry kontent wideo. Mam tu na myśli eksperckie i poradnikowe materiały wideo oraz storytelling. Na pewno informacja ekspercka będzie rosła w siłę.

Niewiele firm zamieszcza kontent wideo we własnej przestrzeni. Przyzwyczailiśmy się do wkładania kontentu wideo na YT, gdyż jest to narzędzie bezpłatne i wygodne. Natomiast mało osób zwraca uwagę, że to YT (Google) jest właścicielem playera i to on dyktuje warunki. Umieszczanie kontentu wideo we własnej przestrzeni, choćby w biurze prasowym, może stać się zalążkiem telewizji firmowej. Obecnie w polskich realiach telewizje firmowe nie funkcjonują. Wiele firm uważa, że ich prowadzenie jest bardzo czasochłonne i kosztowne, choć nie jest to prawdą.

Co do mediów lokalnych, mają one kontent dopasowany do swoich odbiorców, ale często borykają się z brakiem dostępu do dobrych ekspertów z dużych miast. Dlatego bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju agencje informacyjne tworzące kontent wideo, który w ramach bezpłatnej licencji przekazują mediom. Problemem telewizji lokalnych jest poza tym brak pomysłu na monetyzację treści, jak również ograniczony dostęp do reklamodawców z wielkich aglomeracji. Ponadto media lokalne nie mają odpowiedniej technologii – mówię tu o jakości i standardzie serwisów internetowych. Materiały emitowane w telewizjach lokalnych często nie są też wyłapywane przez monitoring mediów.

Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku

Uważam, że w dobie wzrostu popytu na kontent wideo będzie wzrastać rola agencji informacyjnych. Wydawcy nie będą w stanie sami wyprodukować wystarczającej liczby materiałów wideo. Bardzo ważną rolę mogą odgrywać również same firmy poprzez tworzenie kontentu wideo w formacie i standardzie, które będą spełniały potrzeby mediów. Obecnie taki model nie funkcjonuje, gdyż tylko nieliczne firmy umieszczają kontent wideo w swoich biurach prasowych. A jeżeli już to robią, jest on serwowany z poziomu YT i można go tylko odtwarzać. Kontent na YT z punktu widzenia mediów praktycznie jest bezużyteczny, gdyż nie mogą go one pobrać i opracować.

Moim zdaniem w najbliższych latach zwiększy się także rola telewizji i innych mediów lokalnych. Coraz bardziej zaczyna nas interesować to, co się dzieje blisko nas. 

Jakie wyzwania czekają nas w 2018 roku

Rośnie widownia Netflixa, który cały czas dopasowuje ofertę do polskich odbiorców i dzięki temu zwiększa liczbę klientów. Największą bolączką i problemem polskiej telewizji jest jakość kontentu czy też tworzenie coraz większej liczby reality show o bardzo niskim poziomie. Dlatego największym wyzwaniem dla telewizji w 2018 roku będzie zatrzymanie młodej publiczności przed ekranami telewizorów.

Kolejnym wyzwaniem dla mediów będzie znalezienie sposobu na wyróżnienie się wśród innych stacji radiowych, telewizji czy serwisów internetowych, gdyż serwowany kontent jest bardzo podobny. 

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018 roku 

Uważam, że będzie powstawało coraz więcej programów i formatów telewizyjnych bardziej angażujących odbiorców. Myślę tu o interaktywnych programach, o których zakończeniu czy obsadzie będzie mógł zadecydować odbiorca. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018 roku 

Fake newsy nie są już tylko problemem social mediów. Telewizja, radio, prasa dalej będą zalewane różnego rodzaju fałszywymi informacjami. 

Podsumowanie roku w wersji video znajdziecie w linku.

-------------------------------------------------

Krystian Botko
CEO TalentMedia

Najważniejszy sukces 2017

Jeśli ogólnie spojrzymy na rynek video, to cieszy przede wszystkim fakt, że branża mocno się rozwija i marketerzy planują w swoich budżetach coraz większe wydatki na tę formę reklamy. Marki coraz chętniej angażują influencerów do swoich kampanii, które okazują się być skuteczne, co potwierdziło m.in. tegoroczne rozdanie nagród Effie. Statuetki zdobyło kilka kampanii właśnie z udziałem YouTuberów. Wielkim sukcesem jest też potwierdzenie efektywności naszej pracy w postaci Effie dla największego kanału markowego na YouTube - Studio Tymbark - od początku zaprojektowanego i nieprzerwanie prowadzonego przez TalentMedia.

Ponadto TalentMedia w drugim pełnym roku swojej działalności urosło do 10 mln PLN, czyli o 100% w stosunku do roku poprzedniego. Rynek video online rośnie w tempie około 30%. Przebiliśmy dynamikę rynku trzykrotnie.

Największa porażka 2017?

Zamknięcie przez Agorę biznesu dedykowanego współpracy z influencerami, czyli sieci Epic Makers. To pokazuje, że wydawcy wiedzą, że video i kampanie z influencerami to przyszłość, ale nie każdy ma wystarczające know-how, żeby ten biznes z sukcesem prowadzić.

Najważniejsza zmiana w 2017

Znamienne w tym roku było odejście Abstrachuje z sieci Life Tube i pozyskanie przez nich inwestorów. To dowód, że grupa Abstra jest już profesjonalnym przedsiębiorstwem, wydawcą, który może oferować profesjonalne treści i to nie tylko na polskim rynku. Warto ten wątek śledzić w 2018 roku.

Z kolei dla naszej sieci niewątpliwie ważna była integracja z polskim holdingiem reklamowym Mediacap, obecnym na GPW. To daje nam ogromne możliwości rozwoju, dostęp do wielu klientów grupy oraz know-how, co na pewno będzie dodatkowo napędzać wzrost. W 2017 integracja była dla nas też dużą inwestycją i wyzwaniem biznesowym. W przyszłym roku powinniśmy z niej czerpać już głównie korzyści.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Myślę, że przejmowanie rynku przez Showmax i Netflix, obie platformy w stosunkowo krótkim czasie sięgnęły po około 1 mln subskrybentów w Polsce. Proponują coraz to nowe seriale i programy, które Polacy chętnie oglądają. Obie firmy dużo namieszały na rodzimym rynku i stały się realną konkurencją dla największych stacji telewizyjnych. Z pewnością ten trend wzmacnia fakt, szczególnie wśród młodszych widzów, że telewizja linearna nie jest ich pierwszym wyborem, a właśnie platformy, które oferują rozrywkę na życzenie. Wygrają wydawcy, którzy spełniają te oczekiwania i dostarczą ciekawe treści, które młodzi będą mogli konsumować jak chcą, kiedy i gdzie chcą.

Najciekawsze trendy w 2017

Najciekawszym trendem jest ogromny wzrost watchtime na YouTube, bo aż 50% z roku na rok. Watchtime to najważniejszy i realny miernik, który pokazuje, ile czasu widzowie spędzili z daną treść. Taki wzrost napawa optymizmem.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Jeśli chodzi o video, szczególnie na YouTube, to umiejętne połączenie profesjonalnej produkcji przy jednoczesnym zachowaniu swojskości jakiej społeczność YouTube wymaga.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Globalnie według mnie najciekawsza była kampania Samsunga z udziałem Casey Neistata, - „Do what you Can’t” – z elementami komunikacji do influencerów. W przypadku rodzimego rynku nie ukrywam, że bardzo jestem zadowolony z kampanii przygotowanej przez zespół TalentMedia dla marki Hatchimals, do której zaangażowaliśmy najmłodszych YouTuberów, czyli Hejka tu Lenka i Cookie Mint. Kampania, której główną osią akcji był unboxing z zabawkami Hatchimals, w bardzo krótkim czasie trafiła na pierwsze miejsce w zestawieniu YouTube Ads Leaderboard.

Ocena obecnej kondycji branży

Branża dopiero nabiera rozpędu, więc największe wzrosty, a co za tym idzie zwroty akcji, jeszcze przed nami. Choć przedsmak dużych zmian mogliśmy już poczuć w postaci zakończenia działalności przez Epic Makers oraz pojawienia się dużego gracza jak Showmax, za którym stoi potężny mediowy gigant, czyli Naspers, dlatego spodziewam się, że jeszcze nieraz Showmax nas zaskoczy. Dalsza profesjonalizacja grupy Abstra i zastrzyk gotówki jaki pozyskali od inwestorów na pewno też przełoży się na ciekawe projekty. Już sam fakt, że poważni gracze inwestują w rozwój agencji i firm, które zajmują się produkcją video contentu pokazuje, w którym kierunku zmierza branża reklamowa. Podsumowując, sporo się dzieje, rynek dojrzewa, a to wymusza zamiany modeli biznesowych i wymianę kadr. I znów wygra ten, kto szybko dostosuje się do zamieniającej się rzeczywistości w konsumpcji video online i umiejętnie wykorzysta ten trend.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Z pewnością dalsza demokratyzacja treści, idoli i społeczności w internecie. Wyraźnie widać nasilające się rozdrobnienie widowni, a co za tym idzie dalszą komplikację w formułowaniu komunikatu i jego dystrybucji per grupa docelowa.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Wielu marketerów zauważyła sukcesy kampanii i działań na YouTube jak Studio Tymbark czy Kuchnia Lidla, Uważam, że kolejni marketerzy będą chcieli zapewnić swoim markom podobną obecność na YouTube i dzięki temu budować trwałą więź ze swoimi konsumentami. Marki coraz częściej rozumieją, że reklama typu push się nie sprawdza, zwłaszcza w młodszej grupie docelowej, będą więc chętniej się angażować w kampanie, które pozwolą pokazać świat ich marki w autentycznym, niewymuszonym kontekście, strawnym dla młodego odbiorcy.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Istotne jest, żeby szukać nowych sposobów na kreatywne wykorzystanie tego, że konsumujemy coraz więcej treści video. Przy planowaniu strategii komunikacji i dystrybucji treści video marek na YouTube należy unikać kopiowania starych metod dotarcia znanych z telewizji. 

-------------------------------------------------

Jan Szczeniowski
Head of Production w MAKATA Creative Group

Najważniejszy sukces 2017

Największym sukcesem całego rynku jest to, że w Polsce powstaje naprawdę dużo dobrych filmów reklamowych, zarówno pod względem pomysłów, jak i jakości realizacji. Dobrymi przykładami są nieustająco reklamy Allegro czy Ikea, ale też realizacje z pogranicza filmu, jak chociażby „The Missed Spaceflight” Samsunga. Cieszę się, że też mogliśmy się dorzucić do tej puli, produkując m.in. teledysk „Świadomy Sen” do trzeciej odsłony kampanii marki Johnnie Walker, filmy promocyjne dla H&M Dworzec, czy serię #wyznaczakierunek promujących telefony Samsung Galaxy A.

Największa porażka 2017

Jako porażkę potraktowałbym stawianie przez część klientów nacisku na ilość kontentu, a nie jego jakość. Niestety w tym roku ten trend był mocno zauważalny. Co przykre, popiera to również część agencji. W czasach, kiedy trudno zatrzymać uwagę odbiorcy przez dłużej niż kilka sekund, rezygnacja z jakości jest moim zdaniem wyrzucaniem budżetu w błoto. Szczególnie, że często potem słabe jakościowo kampanie są dopalane budżetem mediowym, by osiągnąć zadowalające wyniki.

Najważniejsza zmiana w 2017

Od lat mówi się o przeniesieniu budżetów i uwagi klientów z mediów tradycyjnych na digital. Myślę, że mamy tę fazę już za sobą i weszliśmy w następną, czyli w przesunięcie na mobile. Coraz więcej filmów produkuje się z uwzględnieniem wymagań smartfonów. Biorąc tylko pod uwagę nasze produkcje warto wymienić kampanię dla Johnnie Walkera. „Świadomy Sen” był kręcony w formacie pionowym, właśnie przez wzgląd na odbiorców, którym smartfon dawno już zastąpił komputer. Z kolei teledysk do utworu „Tymczasem”, realizowany przy współpracy z EB, który był kręcony podczas transmisji live w 360 stopniach. Nas, jako producentów, zmusza to do innowacyjnego podejścia do realizacji materiałów wideo i korzystania z coraz nowszych technologii.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Patrząc na rynek filmowy w szerszym, społecznym aspekcie, to najważniejszym wydarzeniem była akcja #metoo. Wpłynie to pozytywnie na oczyszczenie środowiska filmowego i nie tylko. Opinia publiczna nie zna litości. Nie będzie zamiatania afer pod dywan. Legendy Hollywood jak Weinstein, czy Spacey zostały skazane na banicję. W tym wypadku można mówić o prawdziwej sile Social Media [przez duże S].

Najciekawsze trendy w 2017

Cieszę się, że coraz bardziej zadomawia się u nas storytelling na dobrym poziomie. Co prawda, sam trend jest stary jak świat, ale marki zaczęły inwestować w niego myśląc także o seryjności kampanii. Internetowe seriale, czy tematyczne serie filmów to świetny sposób na zatrzymanie widzów na dłużej i jednocześnie na opowiedzenie w mniej nachalny sposób o produkcie. Przykładem tegorocznym może być serial Kropla Prawdy zrealizowany dla Ballantine’s. Trendy wyznaczają nam też w dużej mierze platformy internetowe. Chociażby na nowo definiują formaty i długość materiałów filmowych. Prerolle na YouTube zmusiły agencje do robienia formatów 6 sekundowych. Na Facebooka coraz częściej oddaje się filmy w formacie pionowym lub w kwadracie.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Na pewno dla części domów produkcyjnych dużym wyzwaniem jest dostosowanie się do nowych warunków rynkowych. Część firm próbuje się odnaleźć w specyfice produkcji do digitalu. Są też firmy, które dotychczas produkowały np. relacje z eventów i próbują wejść na poziom wyższy. Wyzwaniem jest po prostu przystosowanie się do rynku. W tym kontekście cieszę się, że nam udało się zdobyć stabilną pozycję jako producenta dobrej jakości filmów do digitalu i coraz częściej agencje briefują nas na kluczowe kampanie swoich klientów. Zdobycie zaufania naszych klientów to najwyższe wyróżnienie.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Rok 2017 obfitował dobrymi kampaniami, jednak nie potrafię wskazać jednej, która by się moim zdaniem wybiła ponad inne.

Ocena obecnej kondycji branży

Branża produkcji filmowych ma się bardzo dobrze, aczkolwiek jest też bardzo rozdrobniona i rozwarstwiona. Oprócz dużych, działających profesjonalnie firm powstało wiele małych podmiotów, które starają się realizować tanie produkcje do digitalu, z którymi często nie opłaca się konkurować chcąc zachować jakość produkcji. Rynek jest napędzany mediami społecznościowymi, które wymagają od reklamodawców produkowania dużej ilości treści. Mam nadzieję, że powiedzenie Content is the King będzie jeszcze długo aktualne.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Jak zawsze wyzwaniem będzie zdobywanie nowych budżetów i wygrywanie przetargów ;)

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Zakładam, że tegoroczne trendy się utrzymają. Spodziewam się dalszej ekspansji nowych technologii. Livestreaming, czy 360 stopni to tylko przykłady, a rynek rozwija się niezwykle dynamicznie pod tym względem. Póki od strony kreatywnej użycie tych narzędzi ma uzasadnienie, to są to ciekawe rozwiązania, ale trzeba pamiętać, że najważniejszy jest pomysł, a forma ma często znaczenie drugorzędne. Osobiście czekam na pierwszą dużą kampanię filmową, w której to odbiorcy będą mieli realny wpływ na scenariusz.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Trudno w tej chwili to przewidzieć. Trzeba bacznie obserwować rynek zarówno pod względem kreacji, jak i technologii. Mam nadzieję, że kolejny rok nas czymś zaskoczy.

-------------------------------------------------

Mateusz Goliński
Head of Creation, Feno

Najważniejszy sukces 2017

Klienci zrozumieli potęgę video w sieci. Premiowane na edge ranku facebook’a filmy i streamingi przekonały portfele klientów. Daje to dużo większą przestrzeń dla kreatywnych rozwiązań i tworzenia ciekawego contentu, szczególnie jeśli chodzi o social media. Działy kreatywne stawiają na motion designerów i jest to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź tego biznesu.

Największa porażka 2017

Niedopasowanie formatów do kanałów, w których się komunikujemy oraz produktów, o których chcemy opowiadać. Nie doceniamy odbiorców i tego że mamy tylko chwilę, żeby trafić do ich świadomości lub zniknąć niezauważonym. Facebook i Youtube to nie telewizja a różne produkty wymagają indywidualnych kreatywnych rozwiązań.

Najważniejsza zmiana w 2017

Postępująca snapchatyzacja kontentu wideo. Bardzo dynamicznie rozwijający się Instagram z Insta Stories, kontynuuje snapchatową rewolucję. Marki coraz lepiej uczą się wykorzystywać to medium.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

2017 to rok ewolucji a nie rewolucji.

Najciekawsze trendy w 2017

Livestreaming - format trudny, wymagający, ale łączący dwa kluczowe elementy dla budowania wizerunku marki: realizm przekazu, oraz zaangażowanie odbiorców w kształtowanie contentu tworzonego przez markę w czasie rzeczywistym.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Efektywne wykorzystanie dynamicznie zmieniających się narzędzi, tak aby skutecznie dotrzeć do odbiorcy. W krótkich formatach, minimalizm wymusza oryginalność podejścia do konceptu. Musieliśmy szybko reagować na nowe formy i nośniki.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Łatwo robić wielkie rzeczy z milionowym budżetem, łatwo też je zepsuć. Jestem wielkim fanem kampanii Mercedes Benz Grow up. Przed autorami stanęło trudne zadanie odkurzenia marki premium, pokrytej lekko patyną czasu. Bardzo udana zmiana samego designu modeli samochodów, doczekała się świetnej kampanii. Krótkie formaty składające się w jeden duży obrazek - „życie nie jest proste, ale w Mercedesie będzie bardziej znośnie.” Całość podana bez patosu z ASAP Rockym jako twarzą kampanii.

Ocena obecnej kondycji branży

Widać, że mimo znaczącego wzrostu ilości materiałów wpisujących się w nurt branded content, poziom wciąż jest bardzo nierówny. Było kilka kampanii, które przykuły uwagę i kilka z bardzo źle osadzonym produktem i niedopracowanymi scenariuszami. Cały czas się uczymy.

Jakie zmiany czekają nas w 2018? 

Facebook stawia na video osadzone w ekosystemie platformy, czy możemy spodziewać się rozszerzenia możliwości publikacji treści o VOD? Jeśli mali twórcy będą mogli tworzyć płatny content, będziemy mieć rewolucję na rynku influencerów.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018?

Takie jak w 1990, 2014 i 2020, wyróżnić się, opowiedzieć dobrą historię, która finalnie sprzeda produkt.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018?

Jeśli miałbym wskazać kierunki na 2018, to na pewno będziemy szukać krótkich form wybijających się z cluttera. Idealną referencją jest set krótkich form przygotowanych dla Nike przez znanego designera Riccardo Tisci.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018?

Produkcję livestreamingu i krótkich formatów do 180 s., wykorzystanie video influencerów.

-------------------------------------------------

Wojciech Skiba
Executive Producer, Papaya Films London

Najciekawsze trendy w 2017

Rozwój storytellingu w reklamie zarówno telewizyjnej, jak i online. Okazuje się, że konsumenci chcą oglądać historie – nie tylko te prawdziwe, ale także fikcyjne wciągające opowieści. Marki natomiast dobrze się poprzez nie komunikują. Bohaterowie historii w ciekawy i angażujący sposób prezentują wartości, z którymi utożsamiają się brandy i to działa doskonale. Oderwanie od 15 sekundowych filmów produktowych jest dużym zwrotem na naszym rynku i stanowi realną przeciwwagę dla bezdusznego programmaticu i big data.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

2017 to kolejny rok konkurencji z wewnętrzną produkcją agencyjną i działami produkcji tworzonymi przez dużych klientów. Integracja i pionowe skupianie kompetencji marketingowych w jednym miejscu, wewnątrz sieciowych struktur takich grup jak WPP czy Publicis, to ogromne wyzwanie dla producentów. Postawienie na jakość i stabilność produkcji oraz poleganie na talentach reżyserów niedostępnych dla produkcji sieciowej, wydaje się jedynym sposobem obrony przed gigantami.

Najciekawsza kampania / akcja 2017

Najwięcej rozgłosu zdobyła fenomenalna świąteczna kampania Allegro "English". To bezprecedensowa sytuacja, w której kampania dla lokalnej marki odbiła się szerokim echem w światowych mediach branżowych. Ogromne znaczenie miał również projekt „Missed Spaceflight” dla Samsunga, jako przełomowa kampania wykorzystująca w komunikacji nowe technologie. To pierwsza polska kampania tak szeroko wykorzystująca VR i podobnie jak kampania Allegro została doceniona za granicą pomimo oparcia treści na typowo lokalnym insighcie. Brawa dla twórców.

Ocena obecnej kondycji branży

Możliwości w branży rosną. Nowe technologie, platformy komunikacji oraz różnorodność treści sprawiają, że jakość i adekwatność produkowanych materiałów jest coraz lepsza. Weryfikacja i selekcja treści przez widza jest coraz bardziej dokładna, co otwiera nowe pola do zagospodarowania. A to idealne warunki do rozwoju.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Rynek będzie musiał sprostać szybko rosnącym oczekiwaniom wobec jakości dostarczanych treści, w szczególności na poziomie kreatywnym, a działania szybko będzie weryfikować stopień zaangażowania odbiorców. Ponadto tradycyjne domy produkcyjne będą musiały odnaleźć się w rzeczywistości konkurowania z wewnętrznymi działami produkcji agencji i klientów. Jako branża powinniśmy zadbać o przejrzystość przetargów w nowych realiach, w których funkcjonują różne modele produkcji reklamowej. Obecnie w USA sprawę badają już służby federalne, a w Wielkiej Brytanii rynek próbuje sam się regulować i wprowadzać procedury, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować wszystkim podmiotom.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Big data vs. kreatywność – to dwa podejścia do komunikacji marketingowej, które będą się sobie przeciwstawiać, ale już w niedalekiej przyszłości zaczną się uzupełniać.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Przedstawiciele SAR wraz z Polskim Stowarzyszeniem Managerów Logistyki pracują nad stworzeniem wysokich, przejrzystych i wspólnych wszystkim podmiotom standardów przetargowych. Z obu stron można zaobserwować dużo dobrej woli, jest więc nadzieja na polepszenie działania naszego rynku.

-------------------------------------------------

Kamil Kuć
Senior copywriter w Neon Shake

Najważniejszy sukces 2017

Dla mnie 2017 rok wygrała IKEA serią prerolli na YouTubie - Irresistible Pointless Trueview Ads.

Okazało się, że te reklamy są tak zaskakujące i prawdziwe (brawo za reżyserię), że jako widzowie niechętnie korzystamy z możliwości, żeby je wyłączyć po 6 sekundach. Co ciekawe ich bohaterowie sami na to nalegają. To już nie jest reklama, tylko podglądanie prawdziwego życia. Brawa za realizację i dopasowanie do medium.

Największa porażka 2017

Jeśli chodzi o video, to na świecie najwięcej kontrowersji w tym roku wywołały reklama Pepsi z Kendall Jenner, a na naszym podwórku viral Reserved o poszukiwaniach Wojtka z Polski. Nie uważam tych kampanii za porażkę, a raczej za lekcję uważności dla marek i dużą szansę dla mniejszych graczy, bo okazuje się, że dzisiaj, kiedy video może robić każdy i to na naprawdę profesjonalnym poziomie, zasady gry dla dużych i małych są dokładnie takie same. To daje pole do popisu agencjom, które pracują dla mniejszych marek i na mniejszych budżetach.

Najważniejsza zmiana w 2017

Czas, który spędzamy, oglądając video w internecie, zrównał się z czasem spędzanym przed telewizorem. To ważna wiadomość dla całej branży.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Ściągnięcie reklamy Pepsi w dniu emisji. Dziś chwyty, które jeszcze kilka lat temu przynosiły markom sukcesy są nieprzydatne. Musimy się nauczyć robić reklamy od początku.

Najciekawsze trendy w 2017

Storytelling wrócił do łask, a stało się tak za sprawą kampanii Allegro. Nic dziwnego. Nagłówek „Nowa reklama Allegro” pojawiał się w mediach co kilka miesięcy i za każdym razem wywoływał burzliwą dyskusję. Jako copywriter cieszę się, że spoty z Polski zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach i że się o nich mówi.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Walka o uwagę. Nie jestem w stanie obejrzeć filmu w internecie, który ma więcej niż 3 minuty i nie daje mi od pierwszych sekund turbo bodźców. Jako fan kina doceniam piękne kadry, wolne ujęcia i oszczędną, budującą napięcie muzykę, ale nie w filmach, które oglądam na swoim telefonie.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Mail Chimp. Podziwiam rozmach, absurdalne poczucie humoru oraz insight. Droga5 znowu przełamała standardy komunikacji i zamiast upewnić się, że odbiorca zapamięta logo ich klienta, zrobili kampanię dla 9 przejęzyczeń jego nazwy. Tak powstały filmy, których nie powstydziłby się Wes Anderson, świetny teledysk Blood Orange i syntezator wielorybiego śpiewu. Chciałbym być z przedstawicielami ich agencji na prezentacji u klienta w momencie, w którym sprzedają swój koncept i mówią, ile to wszystko może kosztować.

Ocena obecnej kondycji branży

Branża się zmienia i dostraja. Jestem pełen optymizmu aczkolwiek ciekawi mnie, dlaczego większość wpisów na blogach o słabych reklamach dotyczy spotów dla tzw. energetyków. Może coś z ich składem jest nie tak?

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Będzie krócej i intensywniej. Reklamodawcy eksperymentują z 6-sekundowymi reklamami, które do tej pory były przecież tylko teaserem mającym zachęcić do dalszego oglądania. Wydawałoby się, że to już jest mało, ale na co dzień pracując nad naszymi reklamami, stawiamy sobie wyzwanie, żeby przykuć uwagę już w pierwszej sekundzie, aby zatrzymać kogoś na naszym poście na wallu. Przypomina mi się kampania Budweisera z któregoś Super Bowl, kiedy zamiast jednej 30-sekundowej reklamy zrobili kilka 1-sekundowych. To nasza rzeczywistość.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Musimy wypracować nowy model współpracy z internetowymi twórcami. To oni skupiają teraz największą uwagę i tworzą najbardziej wartościowy kontent w internecie. Kontent ten jest jednak bardzo efemeryczny, co stanowi problem z perspektywy marki.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Czekam, aż VR trafi pod strzechy. To nie stanie się jeszcze w tym roku, ale jestem pewien, że sprzęt będzie coraz tańszy i rozwiązania VR staną się coraz bardziej powszechne.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Ja już zacieram ręce na myśl o superprodukcjach, jakie na pewno szykują sportowe marki z okazji piłkarskich mistrzostw świata. Zastanawiam się, czy w tym roku piłka nożna będzie głównym tematem, czy raczej pretekstem do szerszej debaty o bardziej uniwersalnych problemach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij