Rośnie SVOD, spada znaczenie torrentów – Wavemaker prezentuje VideoTrack III

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Rośnie SVOD, spada znaczenie torrentów – Wavemaker prezentuje VideoTrack III

Marki serwisów SVOD zadomowiają się na naszym rynku. 63 proc. internetowych widzów kojarzy już w Polsce Netflix, a ponad połowa zna Showmax. Ruch w e-wideo nadal nadal przesuwa się w kierunku serwisów streamingowych, już tylko co piąty internauta ściąga programy z torrentów.

To wciąż nie oferta VOD skłania polskich cord-cutterów i cord-shaverów do rezygnowania z usług kablówek – pokazuje VideoTrack III, cykliczne badanie agencji Wavemaker (wcześniej – MEC).

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wraz z upowszechnieniem internetowego wideo, jego oglądanie stało się już masową aktywnością polskich internautów. 94 proc. z nich ogląda w sieci długie formaty wideo - ten odsetek jest już stabilny od kilku lat. Wzrasta natomiast i wciąż różnicuje polskich e-widzów częstotliwość oglądania filmów i seriali w sieci. 24 proc. internautów robi to codziennie, a 60 proc. przynajmniej kilka razy w tygodniu- pokazuje VideoTrack III, badanie Wavemaker (agencji powstałej po połączeniu MEC i Maxus) zrealizowane w październiku 2017 r na grupie 2 tys. internautów.

Najwięcej heavy-userów tradycyjnie spotykamy wśród młodej cyfrowej publiczności (16-34 lata), znacznie częściej wśród mężczyzn, a jeśli spojrzeć na częstotliwość e-oglądania wśród odbiorców różnych typów telewizji – najczęściej aktywnymi użytkownikami VOD są klienci kablówek.

Trzecia edycja VideoTrack potwierdza spadającą popularność torrentów w Polsce. Choć skala piractwa wciąż jest duża, to jednak źródłem pozyskiwania m.in. pirackich treści znacznie częściej są serwisy streamingowe. Badanie Wavemaker dowodzi, że torrenty są stosunkowo najpopularniejsze wśród 25-34 latków (24 proc.), a więc w tej grupie, która rozpoczęła aktywnie korzystanie z wideo w sieci w czasie, gdy oferta serwisów streamingowych nie była jeszcze tak bogata.

Na obraz rynku wideo w dużym stopniu wpłynęły w ostatnich dwóch latach serwisy subskrypcyjne (SVOD), wśród nich – Netflix, Showmax czy Amazon Prime Video. Markę Netflix kojarzy w Polsce 63 proc. internautów (więcej niż HBO Go – 60 proc.), a intensywnie reklamowany Showmax – 56 proc. Już ponad 20 proc. internautów zdarzyło się też korzystać z serwisów subskrypcyjnych.

Blisko połowa grupy klientów SVOD samodzielnie opłaca abonament, stosunkowo niewielu badanych zrzuca się na dostęp do subskrybowanego serwisu.

Od połowy 2017 roku ustabiizował się odsetek płacących w różnych formach (za odcinek, abonamenty itd.) za wideo w internecie. 32 proc. e-widzów zdarza się płacić za oglądanie, częściej za dostęp do treści płacą klienci kablówek i platform aniżeli widzowie naziemni.

Co ciekawe nie obserwuje się wzrostu inwestycji w treści wideo wśród osób, które zrezygnowały z kablówki (cord-cutters) albo zmniejszyły abonament w ostatnim roku (cord-shavers). Wielkości wydatków na internetowe wideo jest za to skorelowana pozytywnie z wielkością płaconego abonamentu telewizyjnego. To sugeruje, że oferta VOD w Polsce nie napędza jeszcze cord-cuttingu i cord-shavingu w dużej skali.


Badanie VideoTrack Wavemaker zrealizował metodą CAWI w październiku 2017 r. na próbie 2 tys. internautów w wieku 16+. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij