Upominki świąteczne w firmie – o czym pamiętać, żeby zadowolić pracowników

Upominki świąteczne w firmie  – o czym pamiętać, żeby zadowolić pracowników

Wiem, co myślisz. „Jeszcze nie ma świątecznych reklam Coca-Coli w TV, a już mi wyskakują z tematem świąt”. Natomiast, jeśli jesteś osobą odpowiedzialną w firmie za prezenty świąteczne dla współpracowników, raczej nie chcesz tego zostawiać na ostatnią chwilę.

Większość osób lubi dostawać wyjątkowe prezenty świąteczne, jednakże znalezienie ich i przygotowanie dla pracowników nie jest ani proste, ani szybkie. Chyba że nie lubisz swoich współpracowników, wówczas możesz zamówić każdemu pendrive’a, długopis i po sprawie ;)

O czym pamiętać przy wyborze prezentu?

Jeśli staniesz przed trudnym wyzwaniem wyboru prezentów na Święta Bożego Narodzenia dla współpracowników, pamiętaj o trzech podstawowych elementach dobrego upominku świątecznego:

  1. Nie jesteś w stanie wszystkim dogodzić, dlatego nie próbuj. Uniwersalny prezent to pewność, że unikniesz niezręcznej sytuacji jak wręczenie koszyka prezentowego z alkoholem dla niepijącego alkoholika. Mniej ryzykowne są kawa, herbata czy słodycze.
  2. Dołóż wszelkich starań, aby upominek współgrał z komunikacją marketingową firmy. Według tegorocznego badania IPSOS dla Polskiej Izby Artykułów Reklamowych, cechy wizerunku, jakie można komunikować przez prezenty świąteczne to m.in.: kompleksowość, unikalność, rzetelność czy troskliwość. Dlatego niedbały dobór upominków może nadwyrężyć pozytywny wizerunek.
  3. Choć może się to wydawać banalne, zadbaj o opakowanie upominku. Jest to istotne, ponieważ ma to znaczny wpływ na odbiór prezentu (może zredukować poczucie niezadowolenia). Ciekawe opakowanie jest czasem ważniejsze niż sam prezent w środku.

Najbardziej pożądany prezent

Najbardziej pożądanych prezentów jest wiele, a wśród nich: „pieniądze”, „hajs”, „kasa” itp. Badanie brytyjskiego serwisu peakon.com wykazało, że ponad połowa ankietowanych pracowników chciałaby upominek w postaci premii lub podwyżki*.

Pieniądze to najlepszy prezent. Joel Waldfogel, amerykański ekonomista, w książce „Scroogenomics: Why You Shouldn’t Buy Presents for the Holidays” zapewnia, że każdy z nas wie najlepiej, czego potrzebuje, a pieniądze minimalizują poczucie niezadowolenia z prezentu.

Jednak gotówka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku gdy np. budżet na prezenty jest ograniczony lub zespół jest dość liczny to podarunek w postaci 50-150 zł może przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego. Wysokość premii jest również zależna od pensji pracownika, aktualnej sytuacji w firmie oraz innych okoliczności. Niemniej, zbyt niska premia spowoduje frustrację i poczucie niedocenienia przez pracodawcę.

Zdarzają się również pracodawcy, którzy preferują prezenty zamiast pieniędzy oraz tacy co wręczają jedno i drugie.

Pieniądze to nie wszystko

Poza środkami finansowymi, lub oprócz nich, doskonale sprawdzą się zestawy świąteczne. Rynek jest pełen gotowych zestawów, gusta są różne, ale generalnie elegancki upominek, aromatyzowana kawa, świąteczna herbata i czekolada w kształcie choinki powinny zdać egzamin.

Alternatywnie, praktycznym i unikalnym prezentem jest wysokiej jakości odzież reklamowa. Dla odbiorców elegancka koszula lub gustowna kurtka to doskonały strój na służbowe spotkania i oszczędność dla domowego budżetu. Z perspektywy firmy, oznakowane ubrania dla pracowników to przy okazji wzmocnienie profesjonalnego wizerunku.

Innym nietypowym prezentem jest udzielenie dodatkowych, odpłatnych dni urlopowych. Jeśli firma może sobie pozwolić na dodatkowe dni wolne dla personelu, skorzystają na tym obie strony. Wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik, który wraca do pracy z większymi pokładami energii.

Kolejnym uniwersalnym pomysłem na prezent są vouchery w postaci np. biletów do kina, karnetów na basen lub do SPA. Tego typu upominki dają swobodę obdarowanemu, ponieważ może wykorzystać upominek w dowolnym momencie i z kim zechce.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się ryzykowne, akcesoria wyposażenia domu to sprawdzony prezent również na święta firmowe. Biała miseczka do przechowywania słodkości czy elegancki świecznik pasuje do niemal każdego wnętrza.

A jeśli nie masz czasu na prezenty?

Gdy nie masz czasu i energii na wymyślanie prezentów, przejrzyj poniższy mini katalog i wybierz estetycznie zapakowane, uniwersalne i unikalne upominki świąteczne dla firm, które z pewnością przypadną do gustu Twoim pracownikom.

Katalog można pobrać za pomocą tego linku [PDF].

 

*peakon.com/blog/workplace-culture/what-your-employees-want-for-christmas-and-what-you-should-give-them-instead/

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij