4 szybkie z prelegentami VideoWars by ScreenLovers: Joanna Nowakowska i Wojciech Kowalczyk

4 szybkie z prelegentami VideoWars by ScreenLovers: Joanna Nowakowska i Wojciech Kowalczyk
W naszym krótkim cyklu prelegenci konferencji VideoWars by ScreenLovers opowiadają o innowacjach i trendach ze swoich branż. Które ich zawiodły, które zaskoczyły, a w jakich pokładają największe nadzieje? Dziś refleksjami dzielą się Joanna Nowakowska i Wojciech Kowalczyk, organizatorzy wydarzenia.
O autorze
2 min czytania 2018-10-23

>>> 4 szybkie z prelegentem VideoWars by ScreenLovers: Marek Gonsior (Agata)
>>> 3 szybkie z prelegentem VideoWars by ScreenLovers: Łukasz Kołdys (Wavemaker)

1. Innowacja z branży TV, której nie docenialiśmy:

Smart TV, czyli telewizory podłączane do sieci. Jeszcze kilka lat temu internet w telewizorach wydawał się gadżetem o ograniczonej funkcjonalności. W miarę jednak jak przybywało najwyższej jakości treści do oglądania online, a serwisy inwestowały w wygodne aplikacje na Smart TV, widzowie przekonali się do rozwiązania. Dziś trudno sobie wyobrazić życie serialowego fana bez dużego ekranu z dostępem do internetu, umożliwiającego komfortowy odbiór choćby wysmakowanych w formie i treści produkcji Netfliksa. Smart TV jest dziś obecny w co trzecim polskim domostwie (Nielsen), co plasuje nas w czołówce posiadaczy tych urządzeń.

2. Innowacja, którą przecenialiśmy:

DVR-y, czyli urządzenia do nagrywania i odtwarzania programów z opóźnieniem. A także – i może przede wszystkim – do przewijania reklam telewizyjnych. Kiedy DVR-y w latach 2004-2005 podbijały rynek, mediowców ze świata ogarnęła panika, a w prasie branżowej roiło się od analiz o końcu reklamy telewizyjnej, jaką znamy. No i rzeczywiście, skoro ludzie twierdzą, że nie cierpią reklam, czemu mieliby je oglądać? Ale oglądali. I dalej oglądają. I to nie tylko w Polsce, gdzie DVR-y w ogóle nie zrobiły kariery, ale także na rynkach, na których ma je ponad połowa domostw (USA, UK). Okazało się, że ludzie kupowali po to, by na pewno nie przegapić ulubionych programów, a nie po to, by koniecznie pominąć reklamy w przerwach.

3. Innowacja, która w perspektywie kilku lat gruntownie zmieni biznes telewizyjny:

Serwisy SVOD nawet na rynkach tak niechętnych do płacenia za treści jak Polska wywierają niebagatelny wpływ na zachowania widzów i politykę nadawców. Przeorały rynek praw do filmów, zmieniły podejście do płacenia za wideo, zagrażają reklamowemu modelowi zarabiania na treściach i wyznaczają trendy w produkcji serialowej. W Polsce, jak podlicza Ampere Analysis, sam Netflix ma już 760 tys. subskrybentów – to połowa liczby klientów UPC. W 2 lata od debiutu.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

4. „Przereklamowana” innowacja z rynku TV:

Telewizja 4K. Mimo że tempo wymiany telewizorów jest nadal dość wysokie, telewizory 4K ciągle stanowią margines sprzedaży. A nadawcy z uwagi na spektakularne koszty przechowywania i transferu danych będą podchodzić do tematu 4K nad wyraz ostrożnie. Nastroje może też studzić prosty rachunek – w czasie gdy branża ekscytuje się 4K, ciągle mamy stacje nadające wyłącznie w SD i zarabiające na reklamach po kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

15 listopada spotkacie ekipę ScreenLovers w warszawskim Kinie Elektronik. Na konferencji opowiedzą o trafionych i chybionych innowacjach z rynku TV i reklamy. NowyMarketing jest patronem medialnym VideoWars by ScreenLovers.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Chcesz zdobyć wejściówkę na event? Dołącz do grupy NowyMarketing na FB i bacznie nas obserwuj 😉