Google pomaga ocalić kulturowe dziedzictwo od zapomnienia

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Google pomaga ocalić kulturowe dziedzictwo od zapomnienia

Google już po raz 36. świętuje Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji w Google Arts & Culture udostępniono nowe wizualizacje zabytkowych obiektów w ramach drugiej odsłony wystawy Open Heritage. Dzięki temu można już oglądać 30 nowych miejsc dziedzictwa kulturowego w 3D.

Rozwój technologii ułatwia zachowanie skarbów kultury i daje możliwość udostępnienia ich w cyfrowej formie szerokiemu gronu odbiorców z utrwaleniem większej niż kiedykolwiek liczby detali. Za sprawą laserowych skanerów docelowe modele 3D jeszcze lepiej oddają kolor czy fakturę obiektu - z dokładnością nawet co do milimetra. Technologia wynaleziona przez CyArk - organizację non-profit skupiającą swoje działania na cyfrowej ochronie miejsc dziedzictwa kulturowego poprzez zbieranie, archiwizowanie i udostępnianie obiektów kultury - pozwala w nieskomplikowany sposób podtrzymać pamięć o miejscach i wydarzeniach, które wpłynęły na bieg historii.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W minionym roku Google nawiązał współpracę z CyArk, dzięki której w cyfrowych zbiorach Google Arts & Culture udostępniono wystawę „Open Heritage”, obejmującą 25 obiektów kultury zlokalizowanych w 18 krajach. Wśród nich zaprezentowano między innymi takie zabytki jak syryjski pałac Al-Azem, stanowiący przykład damasceńskiej architektury, czy starożytną metropolię Majów, Chichén Itzá, w Meksyku. Prezentacja ta miała charakter szczególny, ponieważ premiera wystawy miała miejsce 18 kwietnia, czyli w dniu, który uznawany jest za Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

W tym roku Google świętuje go już po raz trzydziesty szósty i z tej okazji w Google Arts & Culture udostępniono nowe wizualizacje zabytkowych obiektów stworzone przez CyArk. Tym razem do projektu dołączają też nowi partnerzy - Historic Environment Scotland i Uniwersytet South Florida. Wspólnie uruchomiono Open Heritage 3D, portal dedykowany udostępnianiu danych dziedzictwa kulturowego w 3D. Dzięki niemu możemy zobaczyć 30 nowych lokacji, a wśród nich między innymi:

Jednym z udostępnionych obiektów jest widoczny na zdjęciu powyżej Memoriał Thomasa Jeffersona. Ten złożony z 16 kolumn budynek powstawał w latach 1939-1943. Wewnątrz gmachu, w samym jego centrum, zlokalizowany jest, wykonany z brązu, pomnik prezydenta. Wokół niego, między kolumnami zlokalizowane są cztery wysokie wejścia do budynku, które umożliwiają pełne oświetlenie tej monumentalnej figury. Pomnik to hołd złożony dokonaniom trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jefferson był jednym z ojców założycieli niezależnej państwowości w USA i znacząco wpłynął na kształt amerykańskiej demokracji, nadając jej formę jaką znamy dziś. To jemu właśnie zawdzięczamy przyjęcie Deklaracji Niepodległości a dokument ten jest powszechnie uznawany za jedno z jego najbardziej znanych osiągnięć.

Poznajcie najdrobniejsze szczegóły tego i innych wyjątkowych obiektów będących częścią projektu Open Heritage od Google Arts & Culture w przeglądarce albo w bezpłatnej aplikacji dostępnej do pobrania na Androida lub iOS.

PS

Tuż po tym, jak ugaszono katedrę Notre Dame, czyli jeden z najważniejszych symboli Paryża, znani miliarderzy, marki oraz koncerny postanowili przekazać pieniądze na odbudowę świątyni.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij