W Białymstoku pojawią się zielone przystanki

W Białymstoku pojawią się zielone przystanki

Jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku pojawią się dwa zielone przystanki autobusowe, które wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

Jak zapowiadają władze miasta Białystok, zielone przystanki, które pojawią się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi. Na dachach dwóch wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Natomiast po ścianach przystanków będą pięły się pnącza.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Roślinne przystanki będą też miały na celu łagodzenie skutków zmian klimatu przez obniżanie temperatury i ograniczanie m.in. zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz retencję wód opadowych. Dzięki temu oczekiwanie na autobus w upalny dzień stanie się o wiele przyjemniejsze, natomiast w przypadku deszczu – roślinny dach zatrzyma nawet 90% spadającej na niego wody opadowej, a ta zaś zostanie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.

Co więcej, rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku nawet 10 kg tlenu i tym samym poprawiają jakość powietrza oraz zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń – a to oznacza zdrowsze powietrze.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Chcemy, aby nasze miasto było coraz piękniejsze, czyste i przyjazne mieszkańcom – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

PS

W Warszawie pojawił się zielony tramwaj „LAS”, który jeździł po ulicach miasta w sobotę 27 kwietnia br. Pojazd miał za zadanie przypominać mieszkańcom miasta, że tramwaje to ekologiczny środek transportu, zaś w samej stolicy powstaje coraz więcej zielonych torowisk.

PS2

15 października 2018 roku po ulicach Katowic jeździł wyjątkowy, antysmogowy tramwaj. Pojazd był częścią kampanii „Mogę! #ZatrzymaćSMOG” realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij