Czy faktoring jest kosztowny?

Czy faktoring jest kosztowny?

Interesujesz się faktoringiem, który w krótkim czasie bardzo zyskał na popularności wśród polskich przedsiębiorców? Chcesz wiedzieć, jakie są zalety tej oferty, a także jakie koszty się z nią wiążą?

Warto zwrócić na to uwagę i zapoznać się z warunkami umowy, szczególnie tymi, które będą miały duży wpływ na przebieg usługi. Poświęć przynajmniej kilka minut i zapoznaj się ze szczegółami faktoringu, które mogą mieć wpływ na decyzję, czy faktycznie zechcesz skorzystać z tej oferty i widzisz w niej szansę na realne korzyści dla swojej firmy. 

Ile kosztuje usługa faktoringowa

Tak jak wszystkie inne usługi finansowe, faktoring również związany jest bezpośrednio z kosztami, jakie ponosi klient, czyli faktorant. Ze względu na to, że umowa faktoringowa jest nienazwana zgodnie z polskim prawem, koszt oferty może być diametralnie różny, zależnie od warunków ustalonych między stronami umowy.

Koszt faktoringu często podawany jest jako jedna z nielicznych wad ofert, czy faktycznie przedsiębiorca ma się czego obawiać, decydując się na skorzystanie z usługi?

Podstawowym kosztem faktoringu jest oprocentowanie zaliczki wypłaconej przez faktora po wykupie faktur. Odsetki naliczane są zgodnie ze stawką WIBOR od dnia wypłacenia środków na konto faktoranta do momentu rozliczenia faktury z kontrahentem przedsiębiorstwa. Faktor naliczy do odsetek również prowizję, która ustalana jest w wysokości od 0,20% do 3,00% w skali miesiąca.

Do dodatkowych opłat możemy zaliczyć opłatę przygotowawczą oraz administracyjną. Faktor wyegzekwuje także koszt związany z ponagleniami dla dłużnika, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Faktoring możemy porównać do kredytu konsumenckiego, jednak pod względem kosztów, to właśnie faktoring jest korzystniejszy dla usługobiorcy. Warto zatem rozważyć skorzystanie z tej oferty, jeśli może ona w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju firmy.

Korzyści dla przedsiębiorstwa

Jakie korzyści gwarantuje faktoring? Co powoduje, że tak wielu przedsiębiorców decyduje się na regularne korzystanie z tych usług?

Faktoring jest gwarancją płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wiele polskich firm boryka się z problemem związanym z egzekwowaniem terminowych płatności za świadczone usługi. Podobnie do kredytu kupieckiego, faktoring może zapewnić stały dostęp do pieniędzy i możliwość rozwoju firmy.

Dużą korzyścią dla faktoranta jest możliwość zaoferowania swoim kontrahentom oddalonych w czasie terminów opłat. To ogromna wartość, która może spowodować wzrost zainteresowania usługami przedsiębiorstwa i zdobyciem nowych klientów.

Zależnie od podpisanej umowy faktoringowej, przedsiębiorca minimalizuje swoje ryzyko w sytuacji niewypłacalności swoich kontrahentów. To faktor zobowiązuje się do ściągnięcia należności i administracji całego procesu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że faktoring pełny związany jest z wyższymi kosztami, których można uniknąć, decydując się na faktoring niepełny lub mieszany. Zanim jednak zdecydujesz się na wybranie usługi, koniecznie zastanów się, czego oczekujesz od firmy, jakiej umowy i jakie warunki będą najlepsze dla twojej spółki.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij