Elektrownia słoneczna na dachach wrocławskich wieżowców – ogranicza emisję dwutlenku węgla i obniża rachunki za prąd

Elektrownia słoneczna na dachach wrocławskich wieżowców – ogranicza emisję dwutlenku węgla i obniża rachunki za prąd

Zamontowane na dachach bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe panele słoneczne wyprodukowały przez rok prawie 10% więcej energii elektrycznej niż zakładały prognozy. Co więcej, dzięki elektrowni słonecznej ograniczono emisję dwutlenku węgla o 600 ton rocznie.

Prace nad elektrownią słoneczną we Wrocławiu ruszyły już w 2014 roku, jednak dopiero 4 lata później zaczęła ona oficjalnie działać. Dzięki trzem tysiącom paneli słonecznych umieszczonych na 35 dachach budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe udało się wygenerować przez rok prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały prognozy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Elektrownia zapewnia prąd 15 tysiącom mieszkańców oraz zasila windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie. Główną zaletą projektu jest przede wszystkim niski ślad węglowy – zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwoliło ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 600 ton rocznie.

Dotychczas mieszkańcy budynków nie ponieśli żadnych kosztów w związku z uruchomieniem Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane dzięki dotacji oraz pożyczce rozłożonej na 9 lat, która ma być spłacona z nadwyżek energii. Kiedy to się stanie, opłaty mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75%.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe planuje też w niedalekiej przyszłości rozbudować elektrownię oraz realizować kolejne projekty ekologiczne.

fot. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu  

PS

Galeria Północna w Warszawie oferuje swoim klientom ekologiczny i darmowy transport zakupów do domu – teraz do ich dyspozycji są rowery cargo, które mogą przewieźć towary o wadze do 100 kg.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij